Reklama

Nokia + Microsoft = fínske okná prichádzajú!

Marek Šimunek

Už dlhší čas nie je tajomstvom, že Nokii sa nedarí tak ako dávnejšie a jej zisky už nie sú také ako tomu bolo pred niekoľkými rokmi. Fínska Nokia sa tak rozhodla urobiť výrazné zmeny, medzi ktoré patrilo aj predpokladané spojenie s iným veľkým partnerom. Rozhodnutie nakoniec padlo a Nokia oznámila svoje partnerstvo so softvérovým gigantom Microsoft, ktoré by malo pomôcť obom stranám posilniť postavenie na trhu.

Spolupráca Nokie a Microsoftu

Aj napriek tomu, že Nokia je stále úspešná so svojím operačným systémom Symbian, klesajúci podiel na trhu a rovnako menšie zisky lídrovi nesvedčia. Keď pred časom prezident a CEO Nokie Stephen Elop priznal, že sa Nokii nedarí tak ako by vedenie firmy požadovalo a operačný systém Symbian už na súčasnú konkurenciu v podobe Google Android a Apple iOS už nestačí, bolo hneď jasné, že Nokia stojí pred zásadným rozhodnutím a čakajú ju veľké zmeny. Okamžite sa na internete rozprúdili diskusie o tom, že Fínsky výrobca smartfónov sa chystá siahnuť po niektorom z konkurenčných operačných systémov. V prvopočiatkoch sa v tomto spojení skloňoval najmä Android, avšak rozhodnutie Nokie nakoniec smerovalo inam a Nokia minulý týždeň oznámila svoje partnerstvo s Microsoftom. Operačný systém Windows Phone 7 by sa tak mal stať hlavným operačným systémom nových Nokia smartfónov a vlastný Symbian a MeeGo Nokia odsúva až na druhú koľaj.

Spolupráca Nokie a Microsoftu

Aj keď toto rozhodnutie istotne množstvo užívateľov a zástancov fínskeho výrobcu nepotešilo, môže byť a pravdepodobne aj bude vzájomná spolupráca pre obe spoločnosti prínosom. Nokia totižto môže dodať vynikajúci hardvér, tak ako tomu bolo doteraz a súčasne pomôcť Microsoftu v rýchlejšom rozvoji jeho mladého systému a tak mu pomôcť v krátkom čase v odstránení často vytýkaných nedostatkov ako je napríklad slabá lokalizácia systému, alebo málo aplikácií v markete. Microsoft bude môcť za pomoci Nokie podstatne vylepšiť svoj operačný systém aj keď Nokia sa nestáva týmto krokom exkluzívnym producentom smartfónov s Windows Phone 7. Nový operačný systém Windows Phone 7 má totižto aj napriek množstvu skeptických názorov veľký potenciál a jeho postupným vylepšovaním (tak ako tomu bolo napríklad v prípade Apple iOS) sa z neho môže ľahko stať konkurencie schopný systém, ktorý si jednoducho odkrojí podstatnú časť trhu.

Spolupráca Nokie a Microsoftu

Zástupcovia oboch gigantov sa na včerajšej tlačovej konferencii konanej v rámci MWC 2011 nechali počuť, že cieľom ich vzájomnej spolupráce nie je nič iné ako poraziť prudko sa rozvíjajúci Google Android. Súčasne sa však vyjadrili, že by sme sa mohli prvej Nokie s Windows Phone 7 dočkať už v priebehu tohto roku, aj keď reálnejším termínom sa javí začiatok roku 2012. Spojenie Nokie a Microsoftu je teda prvou veľkou udalosťou tohto roku a nám užívateľom a milovníkom smartfónov neostáva nič iné ako dúfať, že vzájomná spolupráca týchto dvoch spoločností prinesie svoje ovocie čo najskôr a my sa budeme môcť tešiť z prepracovaného operačného systému, ktorý pobeží na kvalitnom hardvéri Nokie. Bližšie informácie o spojení týchto dvoch gigantov môžete nájsť na stránke http://conversations.nokia.com.

Foto: http://conversations.nokia.com

 nokia.finesa.skVšetky novinky Nokia kúpite na nokia.finesa.sk 

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.