Nokia má nové zariadenie, smartfón ale nečakajte. Prichádza tablet T20

ZDROJ | HMD Global

Fínska spoločnosť HMD Global, ktorá vyrába zariadenia s logom Nokia, predstavila svetu úplne nový produkt. Smartfón to však nie je, a tak ani po 2,5 roku od predstavenia poslednej vlajkovej lode, Nokie 9 PureView sme top-end modelu nedočkali ani dnes.

ZDROJ | HMD Global

Prečo tablet? Odpovedá priamo CEO HMD Global, Florian Seiche: „V predchádzajúcom roku sme zaznamenali nárast práce a online vzdelávania z domova, rovnako ako rastúce využívanie sociálnych sietí, platforiem pre videohovory a streamovacích služieb. To viedlo k nárastu záujmu o tablety, ktorý od prvého štvrťroku 2020 do roka 2021 narástol o pôsobivých 53 %. Preto prinášame vôbec prvý tablet značky Nokia, ktorý reaguje na meniace sa potreby ľudí a ich túžbu po všestranných technológiách a funkciách. Náš tablet Nokia T20 je navrhnutý pre prácu, učenie aj zábavu a ponúka vlastnosti, ktoré si ľudia u značky Nokia obľúbili, v celkom novom formáte.“

ZDROJ | HMD Global

Pomerne veľký je displej. Má 10,36″, alebo ak chcete 10,4″ a rozlíšenie 2 000 x 1 200 pixlov (pomer 5:3). Displej je typu In-Cell a má maximálny jas 400 nitov. Nad displejom je 5 Mpx webkamera s HD videom a dvojicou mikrofónov. Kamera má slúžiť aj na odomykanie. Snímač odtlačku prsta tu nie je.

Displej je osadený v hliníkovom ráme a tele. V ňom je pomerne veľká, až 8 200 mAh batéria, ktorá má podľa výrobcu vydržať 15 hodín surfovania po internete, 10 hodín sledovania filmov alebo 7 hodín videotelefonovania. Na nabíjanie poslúži USB-C port (USB 2.0), maximálny nabíjací výkon je 15 W, v balení však nájdete iba 10 W nabíjačku.

Vzadu je 8 Mpx fotoaparát s Full HD videom a LED bleskom.

ZDROJ | HMD Global

O chod operačného systému Android sa stará akýsi 8-jadrový čipset T610 s dvomi A75 1,8 Ghz jadrami a šiestimi A55 1,8 Ghz jadrami. Ide však o procesor z roku 2019 postavený na 12 nm. K dispozícii bude mať chabých 3, resp. 4 GB pamäte RAM a 32, alebo 64 GB internej pamäte. Využiť je možné aj slot na microSD kartu, maximálne však 512 GB. 

Vo výbave nechýba Wi-Fi 5, Bluetooth 5.0, ale ani GPS a ďalšie pozičné systémy, 3,5 mm audio port či v prípade vyššej verzie aj LTE (4G) pripojenie.

ZDROJ | HMD Global

Nokia T20 má rozmery 247,6 x 157,5 x 7,8 mm, telo má hmotnosť 470 gramov, resp. 465 g v prípade verzie Wi-Fi. V tele sú osadené aj stereo reproduktory s funkciou OZO Playback. Aj napriek otvorom je Nokia T20 certifikovaná s odolnosťou IP52. Zvládne tak aj ostriekanie vodou.

Keďže tablety dnes zväčša používajú deti a dôchodcovia ako veľkú náhradu smartfónu, HMD Global pridal do Nokie T20 aj režim Google Kids Space. Ako dodáva HMD Global: „Google Kids Space funguje súbežne s Google účtom dieťaťa, ktorý môžu rodičia spravovať pomocou rodičovskej kontroly Family Link.“

ZDROJ | HMD Global

HMD Global sľubuje 2 roky hlavných aktualizácií operačného systému Android a tri roky pravidelných bezpečnostných aktualizácií.

V predaji budú dve verzie – základná s Wi-Fi modulom a vyššia s podporou 4G pripojenia + Wi-Fi. Okrem toho budú verzie aj podľa pamäte RAM a vnútornej pamäte. Ceny pre náš trh zatiaľ nie sú známe, snáď bude ale poriadne nízka vzhľadom na výbavu. V zahraničí sa hovorí o cene 199 dolárov, podobná by tak mala byť aj cena v eurách.

ZdrojHMD Global

Komentáre k článku