Reklama
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

Nokia má nové zariadenie, smartfón ale nečakajte. Prichádza tablet T20

Nokia má nové zariadenie, smartfón ale nečakajte. Prichádza tablet T20
Zdroj | HMD Global
Števo Porubský
Nokia má nové zariadenie, smartfón ale nečakajte. Prichádza tablet T20
Zdroj | HMD Global
Zdroj | HMD Global

Fínska spoločnosť HMD Global, ktorá vyrába zariadenia s logom Nokia, predstavila svetu úplne nový produkt. Smartfón to však nie je, a tak ani po 2,5 roku od predstavenia poslednej vlajkovej lode, Nokie 9 PureView sme top-end modelu nedočkali ani dnes.

Zdroj | HMD Global

Prečo tablet? Odpovedá priamo CEO HMD Global, Florian Seiche: „V predchádzajúcom roku sme zaznamenali nárast práce a online vzdelávania z domova, rovnako ako rastúce využívanie sociálnych sietí, platforiem pre videohovory a streamovacích služieb. To viedlo k nárastu záujmu o tablety, ktorý od prvého štvrťroku 2020 do roka 2021 narástol o pôsobivých 53 %. Preto prinášame vôbec prvý tablet značky Nokia, ktorý reaguje na meniace sa potreby ľudí a ich túžbu po všestranných technológiách a funkciách. Náš tablet Nokia T20 je navrhnutý pre prácu, učenie aj zábavu a ponúka vlastnosti, ktoré si ľudia u značky Nokia obľúbili, v celkom novom formáte.“

Zdroj | HMD Global

Pomerne veľký je displej. Má 10,36″, alebo ak chcete 10,4″ a rozlíšenie 2 000 x 1 200 pixlov (pomer 5:3). Displej je typu In-Cell a má maximálny jas 400 nitov. Nad displejom je 5 Mpx webkamera s HD videom a dvojicou mikrofónov. Kamera má slúžiť aj na odomykanie. Snímač odtlačku prsta tu nie je.

Displej je osadený v hliníkovom ráme a tele. V ňom je pomerne veľká, až 8 200 mAh batéria, ktorá má podľa výrobcu vydržať 15 hodín surfovania po internete, 10 hodín sledovania filmov alebo 7 hodín videotelefonovania. Na nabíjanie poslúži USB-C port (USB 2.0), maximálny nabíjací výkon je 15 W, v balení však nájdete iba 10 W nabíjačku.

Vzadu je 8 Mpx fotoaparát s Full HD videom a LED bleskom.

Zdroj | HMD Global

O chod operačného systému Android sa stará akýsi 8-jadrový čipset T610 s dvomi A75 1,8 Ghz jadrami a šiestimi A55 1,8 Ghz jadrami. Ide však o procesor z roku 2019 postavený na 12 nm. K dispozícii bude mať chabých 3, resp. 4 GB pamäte RAM a 32, alebo 64 GB internej pamäte. Využiť je možné aj slot na microSD kartu, maximálne však 512 GB. 

Vo výbave nechýba Wi-Fi 5, Bluetooth 5.0, ale ani GPS a ďalšie pozičné systémy, 3,5 mm audio port či v prípade vyššej verzie aj LTE (4G) pripojenie.

Zdroj | HMD Global

Nokia T20 má rozmery 247,6 x 157,5 x 7,8 mm, telo má hmotnosť 470 gramov, resp. 465 g v prípade verzie Wi-Fi. V tele sú osadené aj stereo reproduktory s funkciou OZO Playback. Aj napriek otvorom je Nokia T20 certifikovaná s odolnosťou IP52. Zvládne tak aj ostriekanie vodou.

Keďže tablety dnes zväčša používajú deti a dôchodcovia ako veľkú náhradu smartfónu, HMD Global pridal do Nokie T20 aj režim Google Kids Space. Ako dodáva HMD Global: „Google Kids Space funguje súbežne s Google účtom dieťaťa, ktorý môžu rodičia spravovať pomocou rodičovskej kontroly Family Link.“

Zdroj | HMD Global

HMD Global sľubuje 2 roky hlavných aktualizácií operačného systému Android a tri roky pravidelných bezpečnostných aktualizácií.

V predaji budú dve verzie – základná s Wi-Fi modulom a vyššia s podporou 4G pripojenia + Wi-Fi. Okrem toho budú verzie aj podľa pamäte RAM a vnútornej pamäte. Ceny pre náš trh zatiaľ nie sú známe, snáď bude ale poriadne nízka vzhľadom na výbavu. V zahraničí sa hovorí o cene 199 dolárov, podobná by tak mala byť aj cena v eurách.

Zdroj