Reklama

Nokia E6: nástupca modelu E72 je konečne oficiálny

Števo Porubský

Nokia včera predstavila dve novinky z rozdielnych tried. Pre biznis sériu je novinkou model E6, ktorý je jasným nástupcom obľúbených QWERTY placiek E71/E72. Po takmer dvoch rokoch sa tak používatelia vyžadujúci vybavený smartfón s QWERTY klávesnicou a klasickou konštrukciou dočkali. A čoho?

 Nokia E6

Nokia pri tomto modeli stavila na osvedčený dizajn starších modelov ako E72 či E71 a pripravila novinku s mnohými vylepšeniami. Či ich ocenia i dlhoroční používatelia spomínaných modelov je otázne, na papieri však vyzerajú výborne. Rozmery 115,5 x  59 x 10,5 mm a hmotnosť 133 g sa od modelu E72 veľmi nelíšia, narástli však o minimum v každom ohľade. Jedným z veľkých lákadiel je extrémne jemný 2,46-palcvý displej s rozlíšením 640 x 480 bodov. Displej je pritom dotykový s funkciou multitouch a krytý ozajstným sklom. Pod ním je klasická mini QWERTY klávesnica, ktorá má ale dvojnásobne väčší medzerník. Vnútornosti novinky prešli mnohými zmenami a vylepšeniami. Tým hlavným je starý-známy ARM 11 procesor s taktom 600 MHz, no pribudol grafický akcelerátor. Zväčšila sa aj pamäť RAM na 256 MB, ROM sa ustálila na hodnote 1 GB. Okrem toho bude k dispozícii i 8 GB internej pamäte a samozrejme podpora microSDHC kariet. Z dátovej konektivity nechýba nič podstatné. Začnete HSPA (10,2/2 Mbps), pripojíte si i cez Wi-Fi b/g/n a k perifériám i cez Bluetooth 3.0. Poteší i funkcia USB On-the-go na pripojenie takmer akéhokoľvek USB zariadenia (USB kľúč, myš, klávesnica…) cez redukciu k microUSB konektoru. V takmer dokonalej výbave nechýba ani GPS čip či 3,5 mm audio konektor.

 Nokia E6

Multimédiá i práca

Zaujímavá kombinácia zábavy a pracovných nástrojov bola u E series modelov pomerne nevídaná. 5 Mpx fotoaparát z modelu E72 nahradil 8 Mpx s dualLED bleskom, no bez autofókusu, čo stále pokladám za krok späť, nech si výrobca myslí svoje. Napriek tomu vie novinka, papierovo, natáčať HD video (720p) pri 25 fps. Široká je aj ponuka prehrávaných multimediálnych súborov, no natívna podpora DivX chýba. Ešte že sa dá stiahnuť prehrávač cez Ovi obchod. Ten a mnoho iných aplikácií je v novinke vylepšených kvôli použitiu najnovšej verzie OS Symbian s názvom Anna. Tá vychádza priamo z verzie Symbian^3, no prináša niekoľko zmien, tak po vizuálnej, ako i po funkčnej stránke. Viac toho ale budeme vedieť po teste. Samozrejmosťou je široká škála programov a podpory pre firemnú klientelu vrátane Microsoft Communicator Mobile, SharePoint Server, Cisco SSL VPN, F-Secure Mobile Security, ale i QuickOffice, World Traveler či JoikuSpot Premium. Výrobca sa pochválil v tlačovke aj výbornou batériou, no asi zabudol, že rovnakú použil aj v modeli E72. Takže sa môžeme tešiť na 1 500 mAh Li-Ion batériu s reálnou výdržou cez 2 dni (aspoň podľa modelu E72). Na trhu sa novinka objaví v ešte v tomto kvartáli za cenu okolo 420 € v čiernej, bielej a striebornej farbe.  

Nokia E6

nokia.finesa.skVšetky novinky Nokia kúpite na nokia.finesa.sk 

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.