Reklama

Nokia C3, C6 a E5: trio pre pisateľov a „sociálne“ závislých

Imrich Maťo

Nokia, ako sme u nej viac-menej zvyknutí, opäť na nás vychrlila znôšku noviniek. Tento raz však nie hocijakých. Ich spoločným menovateľom sú tri aspekty: priaznivá cena, QWERTY klávesnica a integrácia so sociálnymi sieťami.

Nokia C3

Nokia C3

Nokia C3 je milým prekvapením, pretože je prvým mobilným telefónom z radu Series 40 s plnohodnotnou QWERTY klávesnicou! Áno, čítate dobre. A keďže mottom tejto trojice mobilov je: „zrodenie pre sociálne siete a textovú komunikáciu“, C3-ka to okrem QWERTY-ny potvrdzuje aj plnou integráciou so sociálnymi sieťami, napr. Facebook, Twitter a prístupom k nim priamo zo základnej obrazovky, ale tiež aplikáciami Ovi Mail a Ovi Chat, pre rýchlu a jednoduchú komunikáciu prostredníctvom Ovi služieb. Nechýba však ani podpora iných e-mailových a IM služieb. Vyhradené tlačidlá umožňujú rýchly prístup ku kontaktom a správam. Horizontálne orientovaný displej s rozlíšením 320 x 240 bodov má uhlopriečku 2”. Na pripojenie do internetu je k dispozícii EDGE, ale hlavne Wi-Fi. Konektivitu dopĺňa nepostrádateľné Bluetooth, s počítačom C3-ku pripojíte microUSB káblom. Pre slúchadlá je poruke 3,5 mm jack a hudbu, videá či snímky z 2 Mpx fotoaparátu uložíte na microSD kartu do 8 GB. C3-ky by sme sa mali dočkať ešte pred letom za predpokladanú cenu 107 €. Pozrite si video Nokie C3 v našej videogalérii a jej obrázky vo fotogalégii.

Nokia C6

Nokia C6

Pri prvom pohľade na Nokiu C6 som sa neubránil myšlienke, že stará, známa Nokia 5800 dostala QWERTY klávesnicu. Nuž darmo, podobnosť určite nie je náhodná. C6-ka predsa len prešla určitým faceliftom, klávesnica sa vysúva, ako pri Nokii E75. Nokia C6 pokračuje v trende fínskych dotykových mobilov, ktorý načala práve spomenutá 5800-ka. A tak dušou C6-ky je systém Symbian 9.4, S60 5th Ed. 3,2” displej je iba rezistívny, čo je z pohľadu modelu X6 krokom späť. Jeho rozlíšenie zostalo 360 x 640 bodov. Na hlavnej obrazovke nechýbajú widgety s priamymi prístupmi k e-mailom, sociálnym sieťam, kontaktom či vybraným funkciám. O spojenie s internetom sa stará podpora HSDPA do 3,6 Mbps a tiež Wi-Fi. Veľký displej je ideálny aj pre bezplatnú navigáciu s Ovi Maps, prítomný je totiž aj GPS modul i podpora A-GPS. 3,5 mm jack sa konečne stáva súčasťou Nokií a aj C6-ka je ním vybavená. Fotoaparát má 5 Mpx čip, autofókus i LED diódu, súbory či iný obsah si uložíte na microSD kartu, či už 2 GB z balenia, alebo 16 GB dokúpiteľnú. Plnohodnotnú integritu C6-ky so sociálnymi sieťami, e-mailovými a IM službami ani netreba pripomínať. Aj C6-ka by sa na trh mala dostať ešte v tomto štvrťroku za predpokladanú cenu 260 €. Video Nokie C6 si môžete pozrieť v našej videogalérii a viac obrázkov vo fotogalérii.

Nokia E5

Nokia E5

Nokia E5 s nezvyčajne zjednodušeným číselným označením pre túto sériu je pracovným mobilným telefónom, ktorý nasleduje úspešné modely E71 a E72, ktoré akoby prešli omladzovacím faceliftom. QWERTY klávesnica zostala zachovaná, ako pri E72-ke, rovnako aj podstatná časť funkčnej výbavy, napríklad podpora HSPA (10,2/2 Mbps), Wi-Fi, GPS aj s bezplatnou Ovi Maps navigáciou, a tiež 5 Mpx fotoaparát, ktorý však v prípade E5-ky má iba Full Focus. Nechýba ani kancelársky balík, samozrejmý pre Nokie Eseries. Okrem Ovi Mail a množstvu ďalších freemailových služieb poskytuje prístup aj k firemným riešeniam prostredníctvom Mail for Exchange a IBM Lotus Notes Traveler. Až k 25 kontaktom z vášho adresára máte rýchly prístup z domácej obrazovky. Rovnako aj k vybraným funkciám, ako sme už pri zariadeniach so systémom Symbian 9.3, S60 3rd Ed., FP2 zvyknutí. O dostatok priestoru nemusíte mať s 2 GB microSD kartou v balení i podporou 32 GB kariet obavu. Na E5-ku si ale budeme musieť počkať až do 3. štvrťroka a dostupná by mala byť za cenu približne 214 €. Video Nokie E5 okrem videogalérie a obrázky mimo fotogalérie nájdete aj pod článkom.

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.