Nokia 9 PureView – prvý smartfón s 5 foťákmi vzadu!

Konečne sme sa dočkali vlajkovej lode od Nokie! To, čo sme videli už mesiace dozadu sa stalo skutočnosťou. HMD Global pod značkou Nokia predstavil model Nokia 9 PureView s až piatimi fotoaparátmi na zadnej strane. Táto šialenosť má mať podľa tvorcov opodstatnenie pre vytváranie dychberúcich záberov.

ZDROJ | Nokia

recenziaNokia 9 PureView – 5 foťákov ukázalo svoju pravú tvár

Nokia 9 PureView oprašuje kedysi často využívaný názov PureView pre najlepšie fotomobily na trhu. V čase takých modelov ako 808 PureView a ďalších Nokia kraľovala mobilnej fotografii. V tom čase si výrobcovia neuvedomovali (alebo iba nechceli) potenciál mobilného fotografovania a aj top-end smartfóny využívali mikroskopické snímače s ešte horšími objektívmi.

Vtedy prišla Nokia a jej PureView modely, ktorý valcovali trh väčšími snímačmi, lepšími objektívmi a výbornými fotoapalikáciami. To isté by chcela spraviť novodobá Nokia a preto prichádza model 9 s dodatkom PureView.

Novinka bude mať namiesto dvoch či troch dnes používaných hlavných fotoaparátov rovno 5 snímačov! Pre mnohých ale bude prekvapením, že iba dva z nich dokážu snímať plnofarebne. Ostatné tri sú monochromatické a zaznamenávajú iba hĺbku ostrosti apod. Všetky si pod optikou s logom Zeiss.

Celkovo vraj týchto 5 snímačov dokáže zachytiť 10x viac svetla, ako jeden bežný fotoaparát. Svetlo je pritom kľúčové. Čím viac svetla totiž dopadne na jeden snímač, tým viac informácií o snímanom obraze dokáže snímač spracovať a tým lepšia fotografia (alebo video) vzniká.

Výsledná fotografia je pritom vždy v HDR s 12 Mpx rozlíšením a až 12,4 krokmi dynamického rozsahu! Takéto parametre dosahujú špičkové zrkadlovky. Nokia 9 PureView má tak našliapnuté na špičkový fotomobil. Aby sme nezabudli, Nokia 9 sníma aj do RAW. Súčasťou Nokia 9 PureView má byť aj Adobe Lightroom priamo v smartfóne pre okamžité spracovanie záberov.

V Google Photos má byť navyše možné dodatočne meniť ostriaci bod a tým meniť i známy bokeh. Na spracovanie obrazu mimochodom nová PureView využíva dedikovaný koprocesor. Nové má byť aj rozhranie fotoaparátu – Camera UI. Samozrejmosťou je natáčanie videa v 4K Ultra HD rozlíšení pri 30 fps.

Prvá fotografia TECHBOXu s novou Nokiou 9 PureView

Inak je Nokia 9 PureView špičkový smartfón pre rok 2019, hoci so starším hardvérom. Má 5,99″ P-OLED displej s pomerom strán 18:9 a QHD+ (1 440 x 2 880 px) rozlíšením. Pod sklom displeje je umiestnený aj optický snímač odtlačku prsta.

Na chod využíva minuloročný Snapdragon 845, ktorý je ale stále dostatočne výkonný. Sekunduje mu 6 GB RAM a o dostatok pamäti sa stará 128 GB interná pamäť. Nechýba tiež gigabitové LTE, Wi-Fi 5, Bluetooth 5.0, NFC a GPS či GLONASS.

Batériu s kapacitou 3 320 mAh je možné nabíjať rýchlonabíjačkou s USB-C, alebo aj cez bezdrôtovú nabíjačku Qi. Operačným systémom bude Android 9.0, pričom novinka je zo série Android One zariadení, takže nový Android budete mať prakticky okamžite po jeho oficiálnom predstavení minimálne niekoľko rokov (cca 3).

Cena novinky by sa mala pohybovať okolo 600-700 €. Dostupná by mala byť v priebehu najbližších mesiacov, u nás ju predpokladáme v lete.

O BEZPEČNOSŤ DÁT NAŠICH REDAKTOROV POČAS MWC 2019 SA STARÁ ESET.

Za možnosť priniesť vám spravodajstvo priamo z výstavy MWC 2019 ďakujeme spoločnostiam Orange Slovensko a Lenovo (Slovakia), ktoré hradia cestu a pobyt redaktorov TECHBOX v Barcelone, a zároveň sa starajú o ich dátové spojenie.

Komentáre k článku