Reklama

Nokia 8 - nová vlajková loď značky za slušnú sumu

Zdroj | Nokia
Števo Porubský
Zdroj | Nokia
Zdroj | Nokia

HMD Global, ktorý vlastní práva na používanie značky Nokia, predstavil doteraz najvybavenejší smartfón Nokia 8, ktorý sa tak stáva vlajkovou loďou značky. Na túto novinku sme čakali v podstate od prvého smartfónu s logom znovuzrodenej fínskej značky.

Pozrite si

Nokia 8 prekvapí nielen cenou, ale aj svojou výbavou

Nokia 8 je dizajnom podobná s modelmi Nokia 5, resp. Nokia 6, ktorý výrobca predstavil začiatkom roka aj pre európsky trh. Má jemne zaoblené rohy, je z kovu a bude aj vo vysokom lesku.

Pozrite si

Nokia 6 pre Európu je konečne na svete s cenou 229 €

Výrobca využil priestor pod displejom, kde umiestnil trio ovládacích Android prvkov, v Home tlačidle je navyše ukrytý snímač odtlačku prsta s podporou gest.

Zdroj | Nokia

Displej má 5,3″ uhlopriečku, je typu IPS a má QHD rozlíšenie (1 440 x 2 560 px). Potešiť má jas až 700 nitov. Displej j ukrytý pod sklom Gorilla Glass 5 s 2.5D zakrivením. Telo z hliníkovej zliatiny 6 000 má hrúbku len 7,9 mm (v najtenšom bode 4,6 mm, v priemere 7,3 mm), no žiaľ nie je odolné voči vode, ale len ošpliechaniu (IP54).

O chod sa stará najnovší Snapdragon 835 s taktom 2,4 GHz, grafika Adreno 540 a 4 alebo 6 GB RAM v závislosti od konkrétneho modelu. Žiaľ, v Európe bude dostupná asi len 4 GB verzia s 64 GB vnútornou pamäťou. Tú je však možné rozšíriť microSDXC kartou.

Na zadnej strane je akosi veľa prvkov v jemne vystupujúcej časti s fotoaparátom. Teda rovno dvomi. Oba čipy pod šošovkami Zeiss so svetelnosťou f/2,0 majú 13 Mpx, jeden čip je však čierno-biely. Farebný čip má mať navyše aj optickú stabilizáciu. Tretí krúžok v tejto časti ukrýva laserový autofókus, hoci bežne snímače využívajú fázový AF (PDAF). Štvrtý zas obsahuje dual-tone LED blesk.

Zdroj | Nokia

Nad displejom je taktiež 13 Mpx snímač a taktiež pod f/2,0 optikou zvládajúci Full HD video. hlavný fotoaparát pritom dokáže natáčať Ultra HD video pri 30 fps. Nokia 8 okrem iných softvérových vychytávok umožňuje fotenie či natáčanie videa z oboch snímačov naraz (predný aj zadný), funkciu výrobca nazval Dual-Sight, ktorú chce promovať so sloganom: „Be less Selfie, be more Bothie.“

Čerešničkou má byť 360° nahrávanie zvuku, o ktoré sa mala postarať divízia OZO pomocou trojice mikrofónov. Presne tá, ktorá sa venuje vývoju 360° kamery Nokia OZO.

Už v základe má byť Nokia 8 dvojsimkový smartfón. Operačným systémom bude čistý Android 7.1.1. To, či sa do začiatku predaja updatuje na Android 8.0 nie je zatiaľ známe. Batéria má kapacitu slušných 3 090 mAh.

Cena novinky má byť pre európsky trh príjemných 599 €. Na trhu sa má objaviť začiatkom septembra. V predaji bude štvorica farieb – strieborná, modrá, tmavomodrá a medená.

Zdroj | Nokia
Zdroj | Nokia
Zdroj | Nokia
Zdroj | Nokia
Zdroj
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.