Reklama
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

Nokia 8.3 5G prekonáva konkurenciu, podporuje všetky pásma 5G

Nokia 8.3 5G prekonáva konkurenciu, podporuje všetky pásma 5G
Zdroj | HMD Global
Stanislav Vinc
Nokia 8.3 5G prekonáva konkurenciu, podporuje všetky pásma 5G
Zdroj | HMD Global
Zdroj | HMD Global

Spoločnosť HMD Global presunula svoju plánovanú tlačovú konferenciu z dôvodu šírenia nového koronavírusu do online priestoru, kde aktuálne predstavila nové smartfóny Nokia 8.3 5G, Nokia 5.3, Nokia 1.3 a oživenú hudobnú ikonu Nokia 5310.

Spoločnosť odštartovala sériu predstavení službou HMD Connect, ktorá má pôsobiť ako roamingová dátová služba v 120 krajinách sveta. Dátové balíky s objemom 1 GB bude spoločnosť ponúkať od 19,95 €. Za vyšší balík si budú môcť používatelia priplatiť za doplatok 5 €, pričom celá registrácia do služby aj následné navýšenia prebehnú výhradne cez mobilnú aplikáciu. Presnú ponuku balíkov zatiaľ nepoznáme, spoločnosť v súčasnosti pracuje na spustení verejného beta testovania.

Zdroj | HMD Global

Kľúčovou novinkou pre spoločnosť je samozrejme podpora 5G sietí. Túto éru spoločnosť odštartuje vlajkovou loďou Nokia 8.3 5G, ktorá podporuje všetky frekvenčné rozsahy, čím v tomto smere prekonáva aj drahšie vlajkové lode. Smartfón pobeží na čipsete Qualcomm Snapdragon 765 s 4, 6 až 8 GB RAM.

Prednú stranu zariadenia pokrýva 6,81“ IPS LCD displej s podporou štandardu HDR10+. Zadná strana patrí štvornásobnému fotoaparátu, ktorého súčasťou je 64 Mpx senzor s optikou Zeiss, ako aj ultraširokouhlý fotoaparát, snímač hĺbky a snímač s makroobjektívom. Fotoaparát zvláda nahrávanie videa v 4K UHD rozlíšení aj s podporou HDR videa.

Zdroj | HMD Global

Špecialitou fotoaparátu má byť režim akčnej kamery, ktorý vyniká v stabilizácii. V spolupráci so spoločnosťou Zeiss zabudovala Nokia do smartfónu aj špeciálne filmové efekty, ktoré okrem filmového pomeru strán dokážu video obohatiť aj o efekt anamorfického objektívu a dramatické odrazy slnka.

Zdroj | HMD Global

Nokia 8.3 5G dorazí do predaja v priebehu leta s cenou 599 €.

Séria predstavení pokračovala predstavením modelu Nokia 5.3. Ide o najnovšieho zástupcu strednej triedy, ktorý nadväzuje na pôvodný a pomerne populárny model Nokia 5 z roku 2017. HMD Global sa pri tomto modeli zameralo na fotoaparáty, na zadnej strane ich aj v tomto prípade nájdeme štyri v klasickej zostave s ultraširokouhlým snímačom aj snímačom makra.

Špecialitou tohto modelu je aj oficiálna 2-dňová výdrž batérie. Operačným systémom bude už tradične Android 10 v čistej verzii so zárukou pravidelných aktualizácií po dobu dvoch rokov od vydania smartfónu. Nokia 5.3 dorazí do predaja v priebehu apríla s cenou 189 €.

Zdroj | HMD Global

Posledným predstaveným smartfónom je Nokia 1.3 určená pre menej náročných zákazníkov. Aj v tomto prípade však ide o smartfón s čistým Androidom a zárukou pravidelných aktualizácií. Vďaka použitiu čipsetu Qualcomm 215 má Nokia 1.3 vynikať vo výdrži batérie aj za hranicou 2-dňovej výdrže. V predaji bude od začiatku apríla za 95 €.

Posledným smartfónom však predstavenie neskončilo, HMD Global aj tento rok oživila jeden zo svojich starších ikonických modelov. Tentokrát do obchodov v marci zamieri hudobný model Nokia 5310 s cenou 31 €. V tomto prípade sa môžeme tešiť nielen na hardvérové tlačidlá pre ovládanie multimédií, ale aj na 4-týždňovú výdrž batérie a podporu FM rádia.

Zdroj