Reklama

Nokia 500: Jednoduchá klasika? (recenzia)

Drahomír Piok

Ak patríte do staršej generácie, možno si budeme pamätať „prvú“ Nokiu 500. V skutočnosti nešlo o žiaden smartfón, ale o GPS navigáciu. Len dva mesiace dozadu bola oficiálne predstavená Nokia 500, no teraz už ako smartfón. Pomohol výkonu sľubovaný 1 GHz procesor alebo je to len marketingový ťah ako presvedčiť zákazníka?

Nokia 500


Na každý deň iná farba

Nokia 500 má celoplastovú konštrukciu, na ktorej nenájdete ani stopu po inom materiáli. Aj vďaka tomuto faktu dosahuje hmotnosť len 93 gramov. Celá zadná strana telefónu je odnímateľná a už v balení nájdete ďalšie dva farebné kryty. Okrem základného čierneho aj modrý a červený. V predaji bude na výber dohromady až z deviatich farieb. Áno, za jednu z výhod sa môže považovať už v tejto dobe retro výmena zadných krytov. Pravdupovediac dá sa tak docieliť svieža zmena dizajnu, no myslím, že po dlhšom čase vymieňanie krytov omrzí. Na pravej strane telefónu nájdemte doplnkové ovládacie prvky. Miesto si tu našla regulácia hlasitosti a odomykanie displeja. Nerozumiem prečo na takmer 1,5 centimetrovom hrubom tele nie je hardvérová spúšť fotoaparátu. Na vrchnej stene sa nachádza 3,5 mm audio výstup, microUSB a zaužívaný 2 mm konektor pre staršie Nokia nabíjačky. Zaujímavé však je, že v balení nájdete namiesto microUSB nabíjačky klasickú Nokia nabíjačku s tenkým konektorom.

Nokia 500

Displej je na slnku takmer nečitateľný

Čelná strana obsahuje detekciu priblíženia, reproduktor pre hovory, trojicu tlačidiel, 3,2“ displej a mikrofón, ktorý je neštandardne umiestnený vpravo pod ním. Kapacitný displej používa staršiu zobrazovaciu technológiu TFT a rozlíšenie dosahuje klasických 360 x 640 bodov (229 ppi). Práve LCD-TFT je kameňom úrazu pri slnečnom počasí. Telefón nemá automatickú reguláciu jasu a aj pri maximálnom nastavení je na priamom slnku veľmi ťažké niečo spozorovať. V interiéri je ovládanie úplne v poriadku. Trojica tlačidiel pre vstup do menu a kontrolu hovorov je malé plus, na ktoré sa ľahko zvyká. Hovorím o legendárnych symboloch červeného a zeleného telefónu, ktoré z telefónov iných značiek úplne vymizli.

Nokia 500

Tip: Pozrite si ukážkové video vytvorené Nokiou 500 vo videogaléríí

1 GHz, má to zmysel?

Aj keď sa Nokia 500 zaraďuje k lacnejším telefónom, je jednou z prvých Nokií, ktoré majú inštalovaný procesor s 1 GHz taktom. Ak by som výberovú kategóriu vyčlenil len na Symbian Anna, tak je to ojedinelý kus. Prevyšuje svojim výkonom drahé telefóny ako Nokia N8 alebo Nokia E7, ktoré používajú 680 MHz procesor? Aby som neklamal, nie. Výkon je na rovnakej úrovni ako uvedené telefóny. Dokonca si dovolím tvrdiť, že ovládanie high-endov od Nokie (N8 a E7) je aj napriek slabším technickým parametrom pohodlnejšie a plynulejšie. Symbian Anna neprekonal v tomto modeli žiadne zmeny, tak aj tu nájdete všetky jeho výhody. Operačná pamäť RAM disponuje 256 MB a vnútorná úložná kapacita 512 MB. Výrobca našťastie poteší aspoň 2 GB microSD kartou v balení. Bez nevyfotíte ani jednu snímku, či nespustíte mapové podklady. Aj napriek svojej nízkej cene obsahuje Nokia 500 viacero nadštandardných technológií. Sieťami tretej generácie dokáže surfovať v HSPA (14,4 Mbps/ 5,76 Mbps). Ovláda Wi-Fi 802.11 b/g, Bluetooth 2.1 s A2DP a EDR, FM rádio a dokonca aj GPS s A-GPS. Navigácia zadarmo v Ovi mapách je dostupná aj pre tento model.

Nokia 500

Niekde sa pridalo a niekde ušetrilo

Fotoaparát s rozlíšením 5 Mpx? Neznelo to najhoršie pokiaľ som sám nevidel výslednú kvalitu fotografií. Prítomnosť FullFocusu už asi nikoho neprekvapí. Aj na dobrom svetle si smartfón nevie poradiť s bielou farbou alebo fotku jednoducho „prepáli“. Ako malé plus môže slúžiť uloženie GPS súradníc ku každej fotografii. Nahrávanie videa vo VGA (640 x 480 pixelov) s 15 snímkami za sekundu dosahuje taktiež neuspokojivé výsledky. Kvalitu môžete zhodnotiť aj sami, stačí si prezrieť priložené video. S absenciou LED diódy už ani za šera nič nevyfotíte. Výdrž telefónu s 1 110 mAh batériou bola tri dni. Telefón som však takmer vôbec nezaťažoval. Reálna výdrž pri hraní hier a surfovaním internotom sa môže pohybovať do dvoch dní.

Nokia 500

ukážková fotografia Nokie 500 (makro snímky sú stále vzdialenou budúcnosťou)

Tip: Viac fotografií z Nokie 500 nájdete vo fotogalérií

Nokia 500

  • Cena, Symbian Anna, výmenné kryty
  • Veľmi slabý 5 Mpx fotoaparát, video, chýba hardvérová spúšť foto.

 

 

 

 

 

Veľká výhra pre nenáročných používateľov

Nokia 500 sa síce chce hrať s 1 GHz procesorom na kvalitnejší smartfón, no veľmi sa jej nedarí. Ak patríte k menej náročným zákazníkom a nepotrebujete vlastniť smartfón za 500 €, no nechcete úplný low-end, toto je tá správna voľba. Za cenu veľmi prijateľných 220 € získate moderný operačný systém Symbian Anna, ktorý sa nechová na Nokii 500 najhoršie, GPS s navigáciou, Wi-Fi a aj rýchle dátove prenosy.

Nokia 500

 

Nokia 500
Operačný systém Symbian Anna
Displej LCD TFT, 3,2″, 360 x 640 pixelov
Procesor jednojadrový, 1 GHz, ARM 11
Pamäte vnútorná 512 MB ROM, 256 MB RAM, dodávaná 2 GB microSD karta
Fotoaparát 5 Mpx, VGA video (640 x 480 bodov, 15 snímkov za sekundu)
Bezdrôtové moduly HSPA, GPS s A-GPS, Wi-Fi 802×11 b/g, Bluetooth 2.1 s EDR a A2DP
Konektory microUSB 2.0, microSD (max 32 GB), 3,5 mm audio, 2 mm Nokia konektor
Rozmery, hmotnosť a batéria 111,3 x 53,8 x 14,1 mm, 93 gramov, 1 110 mAh


Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.