Výhody
- Dizajn a konštrukcia
- Čítačka odtlačkov
- Čistý a aktuálny Android
Nevýhody
- Kvalita a odozva fotoaparátov
- Malý úložný priestor
- Pomalšie odozvy
Ak ste už dlho očakávali návrat spoločnosti Nokia na trh, tak vás budem musieť na úvod trochu sklamať. Za novými chytrými telefónmi nesúcimi túto značku sa totiž skrýva nová spoločnosť HMD Group.
Aj keď sa jedná o nováčika založeného iba v decembri 2016, vznikol za pomoci ľudí a filozofie starej Nokie. Aj ich centrála sa nachádza priamo oproti centrále Nokie vo fínskom Espoo.
Filozofia a „mentalita“ HMD sa ukazuje už od prvej chvíle ako smartfón vybalíte. Ak mám tento model porovnať s cenovo podobnými modelmi prichádzajúcimi z Ázie, tak tu bol v prvom rade kladený dôraz na trvácnosť a dizajn.
Nokia 5 je poriadny kus, ktorý sa dobre drží v ruke a je pevný za každých okolností. Môže za to aj skutočnosť, že jeho telo je vytvorené z jedného kusu hliníka doplneného o drobné detaily. Máte tak pocit, že v ruke držíte podstatne drahší telefón.
Tomu dopomáha aj prítomnosť čítačky odtlačkov prstov, ktorá je umiestnená v stredovom tlačidle. Opäť sa jedná o prvok, ktorý by som tu nečakal, a ak áno, tak by som bol skeptický k jeho funkčnosti. Opak je ale pravdou a snímač počas testovania nemal problémy s rozpoznaním môjho palca.
Vďaka 5,2 palcovému displeju budú Nokiu komfortne ovládať aj menšie ruky. Displej samotný je chránený zakriveným Goriila glass sklom. To mu poskytuje pevnú ochranu a hladký povrch na ktorom sa dobre pohybuje prstami.
S hladkým povrchom sa spájajú aj nemiznúce odtlačku prstov. Mastnotu v tomto prípade vidno je, no našťastie je viditeľná iba pri vypnutom displeji a neprekáža. Samotný displej vás svojim 720p rozlíšením zrejme neočarí, no jeho kvalita je postačujúca na bežné používanie. Farby sú jasné a živé, aj keď oproti AMOLED displejom je tu stále evidentný rozdiel.
Bočné hrany ponúkajú iba to najnutnejšie. Na pravej strane nájdete tlačidlá na zapnutie a ovládanie hlasitosti. Spodná strana ponúkla klasický microUSB konektor na nabíjanie či prepojenie s počítačom a malý reproduktor. 3,5 mm jack sa tento krát usadil na hornej hrane. Nokia 5 našťastie nejde s prúdom absencie klasických portov.
Okrem displeja a trojice dotykových tlačidiel vám predná strana ponúkne už iba klasický reproduktor na hovory a 8 Mpx prednú kameru. Tá poslúži maximálne na selfie, keďže hlavný 13 Mpx fotoaparát nájdete na zadnej strane.
Ani s ním ale neočakávajte špičkové zábery. Asi najväčší nedostatok fotoaparátu je jeho pomalosť. Pri fotení v horších svetelných podmienkach, čo je v podstate skoro stále, majú oba fotoaparáty miestami až nepríjemnú odozvu.
Aj výsledné fotografie často trpia farebným skreslením a je jedno či použijete blesk alebo HDR režim. Mne osobne však najviac prekážalo nedokonalé ostrenie pri detailoch.
Fotoaparáty nie sú v konečnom dôsledku zlé, ale ak ste už niekedy v ruke držali lepšie modely, tak vám na nich bude prekážať kopec maličkostí. Žiaľ, nie všetky sú napraviteľné stiahnutím inej aplikácie na fotenie.
„Nemotornosť“ fotoaparátu sa tak povediac prenáša aj do celkového používania Nokie. Ak zariadenie používate iba ako osobného asistenta a telefón, tak si to pravdu povediac ani nevšimnete. 5-ke ale dochádza dych, ako náhle príde na hranie náročných hier, prácu s nadrozmernými súbormi alebo práve na fotenie.
Snapdragon 430 je predsa len platforma pre telefóny nižšej triedy a pracovná frekvencia procesora na úrovni 1,4 GHz nie je práve „trhačom asfaltu“. Ak preferujete čísla, tak AnTuTu mu nadelil 44 421 bodov a Geekbench 4 666 bodov v režime jedného jadra a 2789 v viac-vláknovom teste.
Za hlavný kameň úrazu po hardvérovej stránke ale považujem kombináciu 2 GB operačnej pamäte a 16 GB úložného priestoru. Systém po prvom zapnutí zaberá 7,2 GB, čo znamená, že na vaše dáta ostáva reálne niečo cez 8 GB a to je už v dnešnej dobe dostatočné jedine pre niekoho, kto nefotí a nemá mnoho aplikácií.
Používanie pamäťovej karty je tak v podstate nevyhnutnosťou a pri kúpe Nokie by ste s ňou mali počítať. Pri používaní som mal takmer stále obsadených približne 1,5 GB operačnej pamäte a tak som niekoľko krát denne zatváral aplikácie na pozadí.
Asi to mnohým príde ako bežná prax, no po skúsenostiach s modelmi osadenými 4 a viac gigabajtmi operačnej pamäte som si opäť musel chvíľu zvykať na tento trik. Inak sú časy potrebné pre načítavanie aplikácií pozorovateľne dlhšie.
HMD ale treba pochváliť zato, že nechali Android na pokoji a tak s telefónom dostávate v podstate úplne klasický a nemodifikovaný systém vo verzii 7.1.1. Isté zmeny tu a tam nájdete, pričom tá najpočuteľnejšia bude spojená s ikonickými zvukmi Nokie, ktoré sú prednastavené pri zvonení alebo pripomienkach.
Neupravovaný Android navyše poskytuje priestor pre vlastné aplikácie bez zbytočného balíka neskôr nepoužívaných aplikácií. Pokiaľ prejdete k Nokii 5 z iného Android telefónu, tak migrácia netrvá ani 30 minút. Zariadenie pomerne silne využíva aj Google asistenta, ktorý podobne ako Siri u Apple informuje a dopĺňa používanie telefónu.
Po stránke výdrže je Nokia 5 osadená 3000 mAh vstavanou batériou. Tá s prehľadom vydrží celý deň, pokiaľ sa na zariadení nevykonáva intenzívna práca. Ak cez deň počúvate pár hodín hudbu alebo surfujete po internete, tak batéria obvykle vydrží do večera. Nabíjanie cez noc je ale podmienkou aj v tomto prípade.
Napájací adaptér v tomto prípade batériu cez noc s prehľadom nabije, ale ak ste zvyknutí na nejakú formu rýchleho nabíjania, tak v tomto prípade ostanete sklamaní. Niežeby bolo nabíjanie výrazne pomalšie, ale pár hodín na nabíjačke bude telefón jednoducho vyžadovať.
Po viac ako týždňovom používaní Nokie 5 som z nej pozitívne prekvapený. Vidieť Android a Nokiu spoločne je stále trochu divný pocit, ale v dobrom. Filozofia Nokie vytvárať kvalitné a trvácne telefóny pre každodenné použitie sa skvele dopĺňa s čistým a zbytočne nemodifikovaným Android-om. Pre nenáročných používateľov, ktorí chcú funkčný a pekný smartfón, je Nokia 5 silným kandidátom, najmä ak sa im zdá model Nokia 6 už príliš veľký. Áno, hardvér a fotoaparáty nie sú špičkové a po čase bude treba zväčšovať internú pamäť pomocou karty, ale to je už daň za priaznivú cenu. Pravdou ale ostáva, že v tejto cenovej hladine je niekoľko papierovo lepších konkurentov a preto by som za hlavné lákadlo okrem Nokia vyzváňania považoval práve prémiový dizajn. Nokia 5 získala ocenenie DOBRÁ CENA.