Reklama
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

Lenovo VIBE K5 Note - nízka cena a elegantný dizajn

Lenovo VIBE K5 Note - nízka cena a elegantný dizajn
Michal Spiegel
Lenovo VIBE K5 Note - nízka cena a elegantný dizajn
78 %
Kvalitnejšie materiály a elegantné spracovanie robia z nového Lenovo Vibe K5 Note jeden z najkrajších Lenovo smartfónov. Ten prekvapil hlavne kvalitným displejom s vysokým rozlíšením a nízkou cenou. Našli sa však aj nejaké muchy.

Výhody

  • Kvalitný displej
  • Elegantný dizajn
  • Cena

Nevýhody

  • Priemerný fotoaparát
  • Chýba snímač odtlačkov prstov
  • Nízka interná pamäť

Čínsky gigant Lenovo nám každý mesiac, ako na bežiacom páse predstavuje svoje inovatívne a častokrát cenovo veľmi sympatické produkty. Vyhráva ocenenia za laptopy, prekvapuje svojimi tabletmi YOGA a nestráca sa ani v sfére smartfónov. Tentokrát nám do redakcie zavítal nový Lenovo VIBE K5 Note.

Na úvod sa musím priznať, že je to pre mňa už dlhá doba, kedy som naposledy siahol po inom telefóne než jabĺčkovom. Na druhej strane, systém Android je pre mňa príjemnou zmenou, no asi ako by povedal každý iOS používateľ, trochu náročnejšou.

Dizajn zaujme svojou eleganciou

Prvý dojem, ktorý na vás VIBE zanechá, je určite jeho veľkosť. Okamžite som si spomenul na Samsung Note alebo najnovšie Galaxy S7. Na rozdiel od Samsung Note, Lenovu chýba stylus pero a kancelárske aplikácie, ktorými bol Note od Samsungu charakteristický.

Predný fotoaparát, zadný fotoaparát, svetlo, 5,5“ Full HD displej a v podstate všetko čo už poznáme z iných telefónov je tam kde má byť. K telefónu už tradične dostanete prednú fóliu a ochranný plastový obal, ktorým nás Lenovo vždy poteší. Tlačidlo ON/OFF je umiestnené tak akurát a pohodlne ho dosiahnete, či už ste pravák alebo ľavák.

Výrobca uvádza v návode, že telefón má v zadnej časti aj snímač odtlačkov prstov. Žiaľ ani po týždňovom vyčerpávajúcom hľadaní sa mi ho nepodarilo nájsť. To je pravdepodobne spôsobené tým, že tento daný model, ktorý je určený pre európsky trh, sa so snímačom skrátka nedodáva.

Dizajnovo je telefón zvládnutý veľmi príjemne – jednoduchý, elegantný a nepôsobí lacno, obzvlášť v jemnom zlatom spracovaní, v akom sme ho mali k dispozícii. Nie je to síce žiadna extravagancia ani prevratný dizajn, práve naopak, Lenovo sa drží overených konceptov, ktoré však fungujú.

Zvuk ničím neprekvapí

Reproduktor, ktorý je na zadnej strane telefónu dosahuje prekvapivo dobrú kvalitu. Basy sú výrazné a hlasitosť je primeraná. Pre bežné počúvanie hudby, alebo pozeranie videí úplne postačujúce.

Neurazí ani prítomnosť Dolby Atmos audio, kde si môžete pohodlne nastaviť basové výšky, posilnenie hlasu, alebo módy podľa toho, aký štýl hudby práve počúvate. Pre Lenovo nie je však podpora Dolby Atmos žiadnou novinkou a už sme naň zvyknutý.

Jedno z negatív pre mňa bolo trochu nešťastné ovládanie hlasitosti telefónu, ktoré si niekedy robilo, čo chcelo. Pri počúvaní Spotify sa nie raz stalo, že zvuk som ledva počul napriek maximálnej hlasitosti. Neskôr pri zapnutom budíku sa telefón správal veľmi hlučne. Nepomohla ani moja konfigurácia nastavení zvuku.

Zapnutie/vypnutie tichého režimu pre mňa tiež bolo neľahkou úlohou. Pravdou však ostáva, že to môže byť spôsobené mojou rozmaznanosťou z iPhonu. Telefón zároveň napriek vypnutiu všetkých vibrácií naďalej otravne vibroval pri písaní správ. Nešťastne vyriešené ovládanie zvuku sa preto aj odrazilo na výslednej známke.

Fotoaparát by sa dal ešte vylepšiť

Napriek tomu, že som od najnovšieho Lenova čakal kvalitné fotky vo vysokom rozlíšení, opäť ma nemilo prekvapil. Pomerne dobrú vyváženosť farieb a kvalitu pri fotení z diaľky, znižuje rozlíšenie. To nezachráni ani režim HDR, pri ktorom navyše musíte čakať asi 1-2 sekundy, kým fotku transformuje do vysokého rozlíšenia.

Po otvorení fotiek v novom tabe/okne si môžete pozrieť zábery v plnom rozlíšení.

Pri fotení z blízka je viditeľné rozmazanie a pri pohybe objektu už ani nehovorím. Zadný 13 Mpix fotoaparát teda ani neurazí, ale ani vás neohromí. Fotografie scenérii však zvláda veľmi pekne a na bežné fotenie úplne postačuje. Navyše fotoaparát disponuje fázovou detekciou, ktorá je bežná napríklad pre zrkadlovky.

Čiernobiele fotografie, alebo fotky v úplnej tme foťák zvláda tiež úplne v poriadku a nemôžem mu nič vytknúť.

Fanúšikov selfie poteší predná 8 Mpx webkamera s automatickým retušom tváre, ktorý sa dá pohodlne nastaviť priamo pri fotení.

Batéria nevydrží viac ako jeden deň

Výdrž telefónu pri aktívnom používaní (v mojom prípade telefonovanie, využívanie aplikácií – Viber a WhatsApp, fotenie, počúvanie Spotify, sledovanie YouTube a čítanie stránok na internete) neprekoná magickú hranicu jedného dňa, čo je určite škoda. Batéria má pritom kapacitu slušných 3 500 mAh.

Nabitie telefónu s priloženou nabíjačkou po úplnom vybití trvalo približne dve hodiny. Výrobca uvádza, že telefón by mal mať možnosť aj rýchleho nabíjania.

Displej vás určite nadchne

Aby som ale len nekritizoval, musím pochváliť displej telefónu, ktorého obraz je naozaj potešujúci a absolútne nemá problém ani s videami v HD kvalite. Rozlíšenie obrazu je krásnych 1 080 x 1 920 pixelov.

Lenovo navyše disponuje možnosťou zrkadlenia obrazovky. Pohodlné prepojenie s mojou Sony televíziou, YOGA tabletom, alebo YouTubom iba potvrdilo, že tieto funkcie sú skôr parketou Android telefónov.

Pozrite si

Lenovo Moto X Force – najodolnejšia vlajková loď

Starý známy Android

V telefóne sa nachádza už nie úplne najnovší, no spoľahlivý Android 5.1 Lollipop, ktorý si viete pohodlne prispôsobiť podľa vašich želaní. Nechýba množstvo dodatočných nastavení, ako sme u Androidov zvyknutí.

Osobne ma potešilo centrum tém, kde si môžete podľa vašich preferencií nastaviť štýl rozhrania – nechýba hravý farebný, ani elegantný s dominujúcou čiernou.

Žiaľ, Lenovo sa asi nikdy nepoučí, že množstvo predinštalovaných aplikácii tretích strán nezlepšuje celkovú funkčnosť ich telefónov. Z ďalších systémových funkcií poteší napríklad nastavenie, ktoré vás upozorní, ak nejaká aplikácia nadmerne spotrebováva batériu.

V telefóne ďalej nájdete osemjadrový procesor Helio P10 a 3 GB pamäte RAM. AnTuTu benchmark udelil hardwéru 46 209 bodov, čo ho momentálne dostalo až na smutnú 26. priečku. Prvá priečka má mimochodom až trojnásobne viac. Ice Storm Unlimited benchmark mu udelilo skóre 10 648.

Interná pamäť bez použitia dodatočného úložiska je klasických 16 GB, pričom aj s nainštalovaným systémom si ju môžete rovno znížiť o zhruba 5 GB a máte výsledné nie veľmi pekne vyzerajúce číslo.

Čo sa týka funkcionality, určite potešili podsvietené tlačidlá, ktoré napríklad pri podobnom Vibe X3 chýbali. Ďalšou výhodou je podpora dvoch kariet. Je na vás, či v telefóne budete mať dve SIM karty, alebo jednu SIM a jednu microSD na ukladanie dát.

Záverom, Lenovo poteší príjemným dizajnom a veľkým displejom s perfektným obrazom. Ak hľadáte produkt s nízkou cenovkou tesne nad 200 eur, ktorý navyše dobre vyzerá a má všetky funkcie, ktoré sú pre dnešné smartfóny štandardom, potom je Vibe K5 Note pre vás. Ak chcete kvalitu v oblasti zvuku či fotiek, radšej siahnite po inej značke.