Reklama

Nintendo má na tieto Vianoce hry oboch maskotov: hlási sa Mario i Wario

Zdroj | Nintendo
Michal Korec
Zdroj | Nintendo
Zdroj | Nintendo

Tohtoročná predvianočná ponuka Nintenda prináša viaceré silné tituly. Vedie ich špičková behačka Super Mario Bros. Wonder, ale popri nej sa o slovo hlásia starí známi ako Pikachu, Wario i Mario v poctivej RPG.

Detective Pikachu mal u nás recenziu nedávno, ostávajú Mario Wario, ktorý doručili spoločenskú hru či taktické boje.

Zdroj | Nintendo
Obsah pokračuje pod reklamou

WarioWare: Move It! – spoločenská hra s pohybom

Wario je postavička Nintenda, ktorá nemá bežné skákačky, skôr spoločenské hry. A to platí aj pre najnovší titul, ktorý vás dokáže poriadne rozpohybovať. Odporúča sa hrať v dvojici, kde si zmeráte sily, ale ponúka aj porciu pre jedného hráča.

Sólo mód má aj príbeh o pažravom Wariovi, ktorý sa dostane na záhadný ostrov. Ide mu o prachy, lenže nie je tu sám. Systém kampane funguje tak, že vás učí jednotlivé pózy a mikrohry. Každá časť príbehu má dve-tri pózy, ktoré potom využívate v mikrohrách. Napríklad rozpažujete ruky, máte ruku pri tele (akoby vbok) či držíte kvázimeč. Mikrohry nabiehajú postupne – trvajú pár sekúnd, odohrajú sa na inej obrazovke a treba použiť pózu a pohyb včas. Napríklad budete sekať bambus. Vyrovnávať váhu s miskami. Zalievať strom. Vyberať si oblečenie pred zrkadlom. Robiť trik s kúzelníkom. Čistiť podlahu. Ukladať niečo na stenu a pod. Dynamika hry však spočíva v tom, že máte strašne málo času, musíte sa zorientovať, čo hra od vás chce a ešte to aj splniť v limite.

Zdroj | Nintendo

Ak sa vám nepodarí mikrohru zdolať, idete síce v leveli ďalej, no pri štyroch neúspešných pokusoch vaša púť končí. Ešte dostanete doslova druhú šancu, kde tiež musíte urobiť istú pózu a ak sa zadarí, pokračujete. Ak nie, môžete ísť celý level od začiatku. Čo nebýva veľmi príjemné a to ešte na konci levelu čaká boss, kde tiež treba využívať rozličné pózy a pohyby, plus úspešne dokončiť súboj. Mikrohry sú celkom funkčné, ale beda ak sa nesústredíte alebo vám naplno nefunguje ovládanie, to idete sekvenciu aj päť ráz po sebe.

Kampaň zdoláte za pár hodín, ale niekedy sa doslova zapotíte, lebo pózy sú síce ľahké, ale časové limity striktné. V kampani si neraz môžete vybrať cestu a jednotlivé levely hráte aj za iné postavy.

Hra pre viacerých je trošku odlišná. Dvaja až štyria hráči bojujú v mikrohrách o najlepší výsledok. Aj tu sú rôzne aktivity, kde sú pózy – peníte fľaše, vyťahujete chlpy z nosa (dlhší vyhráva, je to sčasti lotéria) či napodobujete sumo bojovníkov. Trvanlivosť a zábavu multiplayeru rozšíri systém spoločenskej hry. Vyzerá ako Človeče, nehnevaj sa, akurát má interaktívne prvky. Hodíte kockou, prídete na isté políčko, spustí sa minihra a potom príde bonus – buď musíte dať body súperovi, privoláte si ostatných k sebe alebo niekoho zabrzdíte. Poznáte to, aj celá partička vyjde navnivoč, keď sa zrazu na konci niečo stane.

WarioWare: Move It! prináša relatívne triviálne mikrohry, ale na druhej strane využívajú naplno pohybové ovládače naplno – a to je tá rodinná zábava, ktorú Nintendo doručí ako takmer nikto iný v hernom svete. Ak si túto hru doprajete, máte spoločníka na vianočné večery i zimné párty.

PLUSY: rýchla hrateľnosť, využitie pohybov, viac ako 200 mikrohier v rotácii, zábavná kampaň, dobrý multiplayer a párty náplň
MÍNUSY: niekedy pomaly zaberá ovládanie, fakt krátky čas mikrohier

Zdroj | Nintendo

Super Mario RPG – klasika v novom kabáte

Táto staručká hra z roka 1996 dostala moderný vizuál a na Switch sa hrá parádne. Má jasný dej – Bowser síce unáša princeznú Peach, ale do Mushroom Kingdom dorazila nová hrozba. Volá sa Smithy Gang, pristála priamo v Bowserovej pevnosti a výsledok je stále rovnaký: princezná je fuč, Mario vyráža do akcie a pritom sa snaží zachrániť aj ďalších obyvateľov kráľovstva.

Hoci Super Mario RPG nemá unikátny dej, stále sa v ňom niečo deje, takže nedokážete prestať hrať. Tempo je výborné, hra vás stále posiela do nových lokalít a je radosť ich objavovať. Svetová mapa vám ukáže, čo vás všeličo čaká – na zámku či v dedine si môžete vydýchnuť, ale v teréne už hľadáte cestičky či poklady. Na mape sú jasne viditeľní nepriatelia a len čo sa ich dotknete, spustí sa súboj. Zatiaľ čo prvý svet má dosť prehľadné cesty, už prvé stoky vám ukážu spletité labyrinty plné ikonických zelených rúr a nie je problém sa stratiť. Alebo objaviť čosi nové, vzácne.

Zdroj | Nintendo
Obsah pokračuje pod reklamou

Objavovanie sveta, potulky a pokec s obyvateľmi sú mierumilovná časť – tú druhú obstará taktický boj. To sa už obrazovka prepne do klasickej ťahovej RPG. Na jednej strane vaša partia (spočiatku je Mario sám, čo je dosť limitujúce), no neskôr pribudnú ďalší bojovníci. Keď vás je viac, lepšie sa rozložia aj schopnosti – Mario je skôr univerzálny bojovník, Mallow liečiteľ, ďalší borci preberú iné povolania. Pri svojom ťahu si môžete vybrať, či použijete štandardný úder, predmet z batohu alebo špeciálnu schopnosť. A práve tam sa odlišujú postavy, lebo Mario je skôr akčný a Mallow napríklad zisťuje zdravie nepriateľa či lieči. Špeciálne schopnosti však stoja určité bodíky – volajú sa Flower Points (FP) a zdieľa ich celá partia.

A to je zásadný rozdiel v taktickej hrateľnosti. FP sú len jedny a neraz musíte zvážiť či si niečo ušetríte na liečbu neskôr alebo všetko miniete na silnejšie zásahy ako ohnivé gule. Postupne to vycítite podľa priebehu súboja – občas vám pomôžu aj náhodné bonusy typu obnovené zdravie či extra ťah navyše.

Zdroj | Nintendo

Postavy získavajú skúsenosti, za tie získavajú levely a pri postupe na vyšší level sa vám jednak zvýšia HP či štatistiky, ale ešte si sami vyberiete oblasť, ktorú chcete zlepšiť. Výborný systém – niekomu môžete dosť navýšiť zdravie, zatiaľ čo iného vycvičíte na borca s top fyzickými údermi.

Keď si zoberieme, že v jadre je síce 27-ročná hra a Nintendo zachovala klasickú hrateľnosť, ale zároveň aj pridalo šikovné prvky (rýchle cestovanie, kde ste už boli či prehľadnejšie menu) a výrazne zlepšilo grafiku, čaká vás chytľavá RPG. Pretože to, čo fungovalo v 90. rokoch, je atraktívne aj dnes, takže dobrých 30 hodín sa dá s hrou stráviť.

PLUSY: dobrá štruktúra sveta, nápadité prostredia, chytľavý postup vpred, kvalitné taktické boje, rozmanití nepriatelia, vtipné postavy
MÍNUSY: prvé boje dosť fádne

Obe hry vyšli exkluzívne na Switch – WarioWare: Move It! 3.11 a Super Mario RPG 17.11.

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.