Nikon Z 9 oficiálne na Slovensku, profesionáli sa majú na čo tešiť

Nikon koncom minulého týždňa predstavil svetu nový top-end model Z 9. Po globálnej premiére sme sa dnes dočkali aj tej slovenskej, na ktorej sme si mali možnosť tento unikátny model obzrieť naživo. V pomerne kompaktnom tele ponúkne Nikon Z 9 nálož technológií, ktorými učaruje každému profíkovi.

Nikon hovorí o svojej novej vlajkovej lodi z rodiny CSC fotoaparátov ako o najvšestrannejšom modeli za posledné roky. Svojimi parametrami je totiž vhodný na prakticky každý druh fotografie, ale aj nahrávanie profesionálnych videí, ktoré bude po jarnej aktualizácii zvládať v 8K RAW formáte pri 60 fps.

Na prvý pohľad pôsobí Nikon Z 9 pomerne robustne, no v porovnaní s profesionálnymi zrkadlovkami je v skutočnosti celkom kompaktný. Vďaka dobrej ergonómii ani nepocítite, že váži 1 340 gramov, ktoré tvorí najmä pevná a odolná horčíková zliatina.

Na prenášanie bude nový Nikon Z 9 vhodnejší oproti konkurenčným modelom aj vďaka novému systému VR lock, ktoré uzamkne inak pohyblivý snímač počas nečinnosti. Citlivú stabilizáciu tak nepoškodia bežné otrasy pri prenášaní a preprave. Fotoaparát inak odolá aj vode a prachu, ktorý sa vďaka vodivej vrstve s magnetickým poľom nebude prichytávať ani na snímač, ktorý je za normálnych okolností doslova magnetom pre prachové častice.

Do tela s rozmermi 149 x 149,5 x 90,5 milimetra umiestnil Nikon nový stacked CMOS snímač s rozlíšením 45,8 Mpx doplnený o procesor EXPEED 7. Zadná strana fotoaparátu patrí plne výklopnému LCD displeju s uhlopriečkou 3,2“, nad ktorým je umiestnený elektronický hľadáčik s uhlopriečkou 0,5“ typu OLED.

Elektronický hľadáčik ponúkne svietivosť až 3 000 nitov, no unikátny je aj širokým spektrom nastavení farieb, jasu, presvietenia tieňov a veľkosti. V praxi si tak možno obraz v hľadáčiku prispôsobiť tak, aby vám zvývaznil časti fotografie, ktoré budete môcť vytiahnuť z RAW súboru, prípadne si ho nastaviť na zobrazenie snímky s vizuálom podobným finálnemu záberu po post-processingu.

Silnou stránkou Nikonu Z 9 bude aj konektivita, pri ktorej inžinieri nerobili naozaj žiadne kompromisy. Okrem plnohodnotného HDMI a gigabitového Ethernetu je súčasťou fotoaparátu aj integrovaný modem pre Wi-Fi v pásmach 2,4 aj 5 GHz. Fotoaparát tak bude bez potreby kúpy dodatočného príslušenstva okamžite pripravený na spárovanie s aplikáciami NX MobileAir a NX Tether.

Pri nahrávaní 8K HDR videa v prakticky akomkoľvek formáte je samozrejme na mieste otázka schopnosti fotoaparátu „uchladiť“ svoje interné komponenty pri tak vysokej záťaži. Nikon oficiálne uvádza, že Z 9 bude schopný vytvárať 8K záznam maximálne po dobu 125 minút pri 23 stupňoch Celzia. Ako to bude vyzerať v praxi, uvidíme až po príchode nového modelu na trh.

Fotoaparát Z 9 bude v predaji ešte tento rok za cenu 5 599 €. Objektív NIKKOR Z 100 – 400 mm f/4,5 – 5,6 VR S bude stáť 2 799 € a bajonetový adaptér FTZ II bude stáť 269 €. V príprave sú aj ďalšie objektívy, ktorých parametre Nikon jemne načrtol vo svojej aktuálnej road-mape.

Komentáre k článku