Reklama

Nikon Z 9 je vonku! Profesionálom prinesie umelú inteligenciu a 8K video!

Zdroj | Nikon
Števo Porubský
Zdroj | Nikon
Zdroj | Nikon

Japonský Nikon finálne predstavil očakávaný top-end model Z 9, ktorý oficiálne oznámil ešte v marci tohto roka. Základ ostáva ten istý, no konečne sme sa dozvedeli množstvo podstatných detailov tejto novinky pre profesionálov no v pomerne malom CSC tele. Samozrejme, oproti iným CSC je stále obrovské, no voči profi zrkadlovkám je malé.

Pre pripomenutie, Canon predstavil top-end model EOS R5 v júni minulého roka, no o tom, že na ňom pracuje sme oficiálne vedeli už od februára. To isté spravil Panasonic so svojim LUMIXom S1H. Oficialít sme sa dočkali v auguste 2019, no o novinke sme vedeli už v júni toho istého roku. To isté teraz spravil aj Nikon. V marci oficiálne oznámil, že pracuje na svojom najlepšom CSC, modeli Z 9, dnes Z 9 predstavil v plnej paráde.

Nikon Z 9 bude jednoznačne pre tých nájnáročnejších a profesionálov. Nielen kvôli svojej veľkosti, ktorá sa bežným CSC aparátom vymyká, ani kvôli cene, za ktorú si kúpite malé jazdené auto, ale hlavne kvôli možnostiam, ktoré ponúkne. Bežný spotrebiteľ by výbavu ani neocenil ani nikdy nevyužil. Telo má rozmery 149 x 149,5 x 90,5 mm, hmotnosť je 1 340 g.

Zdroj | Nikon

Nikon o novinke hovorí: „Z 9 je určený pre tých, ktorí posúvajú hranice tvorby fotografií a videa. Je vhodný pre profesionálnych fotografov voľne žijúcich zvierat, športu a fotožurnalistov, ktorí požadujú výnimočný elektronický hľadáčik, automatické zaostrovanie a vynikajúcu ovládateľnosť, spolu s odolnosťou, ktorá prekonáva aj fotoaparát D6. Model Z 9 je tiež zaujímavý pre profesionálnych módnych a komerčných fotografov, ktorí potrebujú naplno rozvinúť svoju kreativitu na fotografiách a vo videosekvenciách s vysokým rozlíšením a pre tvorcov videa, ktorí chcú dosiahnuť nekompromisný výstup v najrôznejších prostrediach.“

Zdroj | Nikon

Nový Nikon Z 9 disponuje novým vrstveným full-frame CMOS snímačom (35,9 x 23,9 mm) s rozlíšením 45,7 Mpx priamo od Nikonu a novým procesorom EXPEED 7. Všetko je to „zabalené“ v tele z horčíkovej zliatiny s kompletným utesnením voči vode a prachu. A aby sa nič nestalo ani snímaču vo vnútri, ktorý je mimochodom stabilizovaný, Nikon vyvinul tzv. VR lock, ktorý uzamkne stabilizátor počas nečinnosti, takže nehrozí poškodenie čipu ani pri pádoch či neustálom trasení.

Podľa Nikonu je Z 9 vybavená doteraz najsofistikovanejším systémom automatického zaostrovania a 3D sledovania. NA zaostrovanie využíva 493-bodový autofókus s 405 bodmi automatického zaostrovania s automatickým výberom poľa. 10 režimov automatického zaostrovania umožňuje optimalizovať automatické zaostrovanie pre akúkoľvek úlohu, no umelá inteligencia s hĺbkovým učením podporuje najpokročilejšiu detekciu až deviatich rôznych typov objektov súčasne.

V kombinácii s 3D sledovaním, po prvýkrát medzi mirrorless fotoaparátmi Nikon, tak má zachytiť každý kľúčový okamih. Od ľudí a ich čŕt cez zvieratá až po vozidlá. Citlivosť snímača je od ISO 64 do ISO 102 400, v oboch prípadoch v rozšírenom režime.

Zdroj | Nikon

Extrémne rýchly procesor a obrovská vyrovnávacia pamäť umožňujú vytvoriť v sekvencii až 1 000 záberov vo formáte RAW v plnom rozlíšení pri rýchlosti 20 fps, no Z 9 je schopná snímať rýchlosťou až 120 fps pri 11 Mpx rozlíšení v JPEG formáte! 120 fps!

Vďaka extrémnej rýchlosti načítavania dát zo snímača bolo vraj možné odstrániť mechanickú uzávierku. Výsledkom sú časy uzávierky od 1/32 000 sekundy.

Unikátny má byť aj elektronický hľadáčik, ktorý bude fungovať za každých okolností, aj počas snímania. Vďačí za to technológii Dual Stream. Má 0,5 palcovú uhlopriečku a je typu OLED. Výrobca udáva rozlíšenie na 1 280 x 960 px.

Nemenej unikátny je aj plne výklopný dotykový LCD displej s uhlopriečkou 3,2 palca. Ten je možné horizontálne i vertikálne vyklápať priamo na tele. Má rozlíšenie zhruba 1 024 x 720 px.

Zdroj | Nikon

Ďalším extrémom je možnosť natáčanie 8K UHD videí pri 24 – 60 fps! Lahôdkou je maximálny čas pre jedno video – 125 minút (pri 30 fps). To už snáď Nikon Z 9 má aj ventilátor vo vnútri na chladenie. Z 9 má podporovať aj formát ProRes 422 HQ, ktorý vyžadujú mnohí video producenti až do frekvencie 4K 60p. Po blížiacej sa aktualizácii zas bude Z 9 schopná natáčať aj 8K RAW  pri 60 fps. V súčasnosti využíva N-RAW.

Zdroj | Nikon

Na ukladanie dát slúži duálny slot pre CFexpress XQD karty, využiť je ale možné aj USB-C port na prenos dát priamo do počítača. Nechýba ani Wi-Fi, no len v štandarde Wi-Fi 5 či Bluetootk 5.0, zaujímavá je prítomnosť aj pozičných systémom GPS, GLONASS a QZSS.

Zdroj | Nikon

Kompletné a podrobné technické parametre nájdete na webe Nikonu.

Spolu s modelom Z 9 spoločnosť Nikon predstavil aj objektív NIKKOR Z 100 – 400 mm f/4,5 – 5,6 VR S, prvý superteleobjektív so zoomom radu Z, a bajonetový adaptér FTZ II, ktorý prináša lepšiu ergonómiu v porovnaní s existujúcim bajonetovým adaptérom FTZ. 

Zdroj | Nikon

Fotoaparát Z 9 bude v predaji ešte tento rok za cenu 5 599 €. Objektív NIKKOR Z 100 – 400 mm f/4,5 – 5,6 VR S bude stáť 2 799 € a bajonetový adaptér FTZ II bude stáť 269 €. 

Zdroj | Nikon

Zdroj
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.