Reklama

Nikon Z 9 - full-frame s 8K videom a profi telom

Zdroj | Nikon
Števo Porubský
Zdroj | Nikon
Zdroj | Nikon

Keď Canon či Panasonic, tak aj Nikon. Niečo také si povedali v japonskom sídle Nikonu a predstavili Nikon Z 9, profi CSC aparát, o ktorom ale nepovedali prakticky nič. To isté totiž spravil Canon aj Panasonic pred istým časom a pred tým, ako reálne predstavili svoje vlajkové lode.

Pozrite si

Nikon vynovil top CSC modely Z 6 aj Z 7, sú výkonnejšie a rýchlejšie

Canon predstavil top-end model EOS R5 v júni minulého roka, no o tom, že na ňom pracuje sme oficiálne vedeli už od februára. To isté spravil Panasonic so svojim LUMIXom S1H. Oficialít sme sa dočkali v auguste 2019, no o novinke sme vedeli už v júni toho istého roku. To isté teraz robí aj Nikon. Oficiálne totiž oznámil, že pracuje na svojom najlepšom CSC, modeli Z 9.

Zároveň ale Nikon neprezradil prakticky nič iné. Vieme iba ako bude vyzerať spredu, no čo všetko ponúkne na bočných stranách, teda akú konektorovú výbavu či koľko slotov na aké karty nevieme.

Zdroj | Nikon

Vieme iba toľko, že bude vybavený full-frame snímačom, ktorý bude mať minimálne 33,2 Mpx, pretože Nikon Z 9 má dokázať natáčať 8K videá, teda videá s rozlíšením 7 680 x 4 320 px, čo je takmer 33,2 Mpx. Snímač maá byť vrstvený, teda bude s najväčšou pravdepodobnosťou od Sony, ktoré takýmito čipmi osadzuje svoje top-end modely.

Vydanie plnoformátového mirrorless fotoaparátu je naplánované na rok 2021. Kedy presne to bude je otázne, ja tipujem leto tohto roku.

Nikon Z 9 bude hlavným konkurentom pre také esá ako Canon EOS R5 či Sony Alpha 1. Špičkový profi stroj má aj spomínaný Panasonic, no ten zvláda „len“ 6K video. Na rozdiel od nich ale Nikon nepríde ako klasické CSC, ale s tvarom profi stroja, vertikálny grip bude rovno súčasťou odolného tela. To môže mať svoje výhody, ale aj nevýhody, ktoré plynú práve z menších tiel konkurencie a teda i podstatne väčšej mobility. 

Zdroj
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.