Reklama
Advertisement
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

Nikon má prvé CSC s DX snímačom a objektív so svetelnosťou f/0,95!

Nikon má prvé CSC s DX snímačom a objektív so svetelnosťou f/0,95!
Zdroj | Nikon
Števo Porubský
Nikon má prvé CSC s DX snímačom a objektív so svetelnosťou f/0,95!
Zdroj | Nikon
Zdroj | Nikon

Úplnou novinkou od Nikonu je CSC aparát Z 50 s APS-C snímačom, ktoré Nikon označuje ako DX. Kým modely Z 6 a Z 7 mali full-frame snímače (FX), novinka si vystačí s menším typom. Ten má ale viacero funkcií z top modelov.

Zdroj | Nikon

Okrem toho, že sa tvarovo podobá na top modely tvarom, využíva aj ich nový bajonet tpyu Z. Vďaka tomu je možné využívať aktuálne 7 objektívov, no dnes Nikon predstavil aj očakávaný top-end objektív so svetelnosťou neuveriteľných f/0,95. Ale o ňom neskôr. S adaptérom FTZ je ale možné použiť akýkoľvek iný NIKKOR objektív, resp. objektív s bajonetom Nikon F.

Zaujímavé je, že na hornej strane nie sú len koľajničky pre príslušenstvo, ale aj vyklápací blesk. Telo síce nie je kompletne z horčíkovej zliatiny, ale aspoň predná a horná časť. Ostatok tvorí plast. Chýba tak aj utesnenie voči vode.

Zdroj | Nikon

V tele je 20,9 Mpx CMOS snímač, ktorému pomáha procesor EXPEED 6. O ostrenie sa stará hybridný autofókus s 209 bodmi. Tie majú podľa výrobcu pokrývať zhruba 90% plochy snímača a dokáže zaostrovať do -4EV. Autofókus dokáže ostriť aj na oko aj s preostrovaním. Citlivosť snímača je od ISO 100 do ISO 51 200.  Maximum pre kontinuálne snímanie je 11 fps v plnom rozlíšení s preostrovaním. Samozrejmosťou je plne tichý režim.

Samozrejmosťou je aj možnosť natáčať videá vo 4K Ultra HD rozlíšení pri 30 fps. Full HD môžete natáčať pri 60 fps. Nechýba ani možnosť natáčania časozberných videí.

Zdroj | Nikon

Obraz bude možné sledovať nielen cez 3,2″ displej s VGA rozlíšením, alebo cez elektronický hľadáčik s rozlíšením 1 024 x 768 px. Displej je výklopný o 180° a dotykový. Vyklápa sa však nezvyčajne a neprakticky do spodnej strany, takže pri použití statívu sa vidieť aj tak nebudete.

Súčasťou výbavy sú aj Wi-Fi a Bluetooth moduly pre appku SnapBridge, pomocou ktorej je možné ovládať Nikon Z 50 na diaľku a prenášať dáta do pamäte smartfónu či tabletu.

Novinka príde na trh už túto jeseň s cenou od 889 € za telo, resp. 1 039 € za set s novým 16-50 mm objektívom alebo 1 289 € za set s 16-50 a 50-200 mm objektívmi.

Zdroj | Nikon

Nikon predstavil aj nové DX objektívy, no pre systém Z. K dispozícii budú NIKKOR Z DX 16 – 50 mm f/3,5 – 6,3 VR (339 €) a NIKKOR Z DX 50 – 250 mm f/4,5 – 6,3 VR (389 €). Je teda s najväčšou pravdepodobnosťou isté, že Nikon Z 50 nie je jediný model s DX snímačom. Inak by jeden model Nikon nevyrábal minimálne dva nové objektívy.

Zdroj | Nikon
Zdroj | Nikon

Tým zaujímavejším je však nový NIKKOR Z 58 mm f/0,95 S Noct. Ten má pripomínať niekdajší Nikon Noct s F bajonetom. Novinka je ale výrazne iná. Má však tiež manuálne ostrenie. Využíva dva typy antireflexných vrstiev – ARNEO a Nano Crystal Coat. Odolná fluórová vrstva má zas odpudzovať prach, nečistoty a vlhkosť bez negatívneho vplyvu na kvalitu snímok. Novinka je vytvorená zo 17 prvkov v 10 skupinách.

Zdroj | Nikon

Rozšírené Fn tlačidlo má mať až 17 priraditeľných funkcií, ktoré zodpovedajú Fn tlačidlu na tele fotoaparátu, napríklad aretáciu automatickej expozície, meranie či bracketing.  Na hornej strane je aj informačný OLED displej. Cenu výrobca žiaľ nezverejnil. Počítať sa však bude na tisíce.

Zdroj | Nikon
Zdroj