Reklama

Nikon D750 – konečne full-frame s Wi-Fi a výklopným displejom

Števo Porubský

Nikon D750

Spoločnosť Nikon dnes predstavila nový full-frame model D750, ktorý ako prvý na svete vo svojom segmente ponúka výklopný LCD displej. Hoci je model so svojim označením akoby pod modelom D810, mnoho prvkov si požičal práve z tohto modelu. FX (full-frame) CMOS snímač má rozlíšenie 24,3 Mpx, ako model D610, no Nikon ho vraj vylepšil. Zlepšením je určite citlivosť na úrovni od ISO 100 do ISO 12 800, resp. ISO 51 200 v rozšírenom režime. Rovnako i 51-bodový systém ostrenia (+/- 5EV) je požičaný z modelu D810. Nový je i procesor Expeed 4A. Vďaka nemu je novinka schopná snímať rýchlosťou do 6,5 fps.

Samozrejmosťou je množstvo režimov a nastavení pre profíkov, nechýba ale ani auto režim pre začínajúcich. Škoda pomalšej uzávierky, ktorej minimom je 1/4000 sekundy. Druhá generácia systému Picture Control má rôzne nástroje použiteľné pred aj po snímaní tak, že ponúka úplnú kontrolu nad zvýšením ostrosti, kontrastom, jasom, odtieňom, čistotou obrazu a sýtosťou farieb. Nastavenie Flat pritom zachová všetky detaily a informácie o bohatých odtieňoch vo svetlých častiach snímky aj v tieňoch, pričom nové nastavenie Clarity dovoľuje presne upraviť kontrast a odlíšiť jemné štruktúry. Ďalšie kreatívne možnosti zahŕňajú funkciu časozberného snímania vo fotoaparáte, ktorá umožňuje časozberné fotografovanie s hladkým prechodom expozície prostredníctvom jednoduchých funkcií ponuky.

Nikon D750

3,2-palcový displej má RGBW maticu a VGA rozlíšenie. Ako prvý na svete v zrkadlovkách je však horizontálne výklopný, čo sa hodí hlavne pri fotení alebo natáčaní z najrôznejších uhlov. Ako prvý full-frame od Nikonu má zabudovaný Wi-Fi modul priamo v tele, takže sa nemusíte obťažovať kupovať a hlavne nosiť externý modul so sebou. Problémom je však to, že zabudovaný modul je schopný pripojiť len k smart zariadniam, nie už do WLAN siete. Výklopný displej a Wi-Fi modul poteší filmárov, rovnako ako funkcia D-Movie. Špeciálna ponuka videosekvencií zjednodušuje snímanie tak, že vám umožňuje ukladať všetky nastavenia videosekvencií na jednom mieste. Motorové nastavenie clony možno ovládať počas zaznamenávania a fotoaparát ponúka čistý výstup HDMI. Okrem toho ponúka simultánny záznam videosekvencií s plným rozlíšením vo fotoaparáte a na externý rekordér. Redukcia šumu 3D od Nikonu zas znižuje náhodný šum, skreslenie a blikanie pri filmovaní s vysokými citlivosťami (ISO 50 – ISO 51 200). Vstup pre stereofónny mikrofón a zvukový výstup umožňujú oddelene jemne doladiť úrovne zvuku pred zaznamenávaním aj počas neho.

Nikon D750 s rozmermi 141 x 113 x 78 mm a hmotnosťou 750 gramov (telo) je utesnený voči poveternostným vplyvom a má jednotku uzávierky z kompozitu a uhlíkových vláken a je otestovaná na 150 000 expozícií. Batéria by mala podľa výrobcu zvládnuť 1 230 fotografií alebo až 55 minút videa. Novinka sa začne predávať už v najbližších týždňoch s cenou od 1 999 € (telo). Canon 6D tak má silného konkurenta, no aj od neho môžeme očakávať, že na Photokina 2014 predstaví jeho nástupcu.

Nikon D750

Foto: Nikon

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.