Reklama

Nikon D4S – nový kráľ profi zrkadloviek s neskutočnou citlivosťou ISO 409 600

Števo Porubský

Spoločnosť Nikon predstavila svoj nový model D4S, 16,2-megapixelovú vlajkovú loď formátu FX. Špičkový model má všetko, na čo si zmyslíte a ešte aj čosi naviac. Nemá však jednu v súčasnosti už pomerne bežnú drobnosť…

Nikon D4S 

Začiatkom roka 2012 Nikon predstavil svoju novú vlajkovú loď pre profesionálov D4. Prešli dva roky a na svete je úplne nový model s prekopaným vnútrom, hoci telo až tak veľa zmien do vienka nedostalo. Čiastočne sa zmenilo rozmiestnenie ovládacích tlačidiel. Jemnou zmenou prešli aj gripy pre lepší úchop. Horčíkové telo s identickými rozmermi 160 x 157 x 91 mm a hmotnosťou len o 10 gramov naviac je dokonale utesnené voči poveternostným vplyvom. Vo svojom vnútri ukrýva úplne nový full-frame CMOS snímač (FX formát) s rozlíšením „len“ 16,2 Mpx, no zato špičkovými vlastnosťami. Výraznou zmenou je rozsah citlivosti zvýšený v rozšírenom režime až na ekvivalent ISO 409 600!

Automatické ostrenie Advanced Multi-CAM 3500FX má pritom na starosti 51-bodový systém (15 krížových bodov), ktorý okrem zlepšeného zachytenia objektu, rozšírenej možnosti uloženia podľa orientácie aparátu a nových možností obmedzení režimu automatického zaostrovania sa fotoaparát D4S pýši celkom novým režimom automatického zaostrenia s výberom zo skupiny polí. Ten je navrhnutý tak, aby umožňoval oveľa presnejšie ovládanie veľkosti automatického zaostrovacieho poľa, pričom neustále monitoruje päť rôznych polí automatického zaostrovania, ktoré možno premiestňovať kdekoľvek v 51-bodovom poli podľa potrieb kompozície. Znie to možno komplikovane, výsledok ale môže stáť zato. Rovnako ako pri fotoaparáte D4 je systém automatického zaostrovania v D4S konfigurovateľný pre pokrytie 9, 21 a 51 bodov. Lokálna redukcia šumu, zvýšenie ostrosti okrajov a ovládanie odtieňov majú zas zaručiť lepšie výsledky pri slabom osvetlení.

 Nikon D4S

Celkom nový je tiež mechanizmus uzávierky a zrkadla, ktorý vraj znižuje nárazy zrkadla a poskytuje stabilný obraz v hľadáčiku. Životnosť novej uzávierky je vraj 400 000 cyklov, samozrejmosťou je rýchlosť od 1/8000 sekundy. Snímaču pri práci pomáha procesor EXPEED 4, vďaka ktorému novinka zvláda snímanie rýchlosťou 11 fps bez najmenších problémov. Novinka samozrejme zvláda fotiť nielen do RAW, ale i do TIFF a JPEG formátov v RGB alebo AdobeRGB. Hľadáčika so 100% pokrytím dopĺňa 3,2-palcový displej s VGA rozlíšením.

Samozrejmosťou je Full HD video v MOV formáte, ktoré Nikon o niečo opäť vylepšil, pridal AF detekcie kontrastu priamo na snímač. Videosekvencie D-Movie je možné snímať frekvenciou 50p/60p s možnosťou (v režime M) nastavenie maximálnej citlivosti ISO a tiež formátu orezania snímača (FX, DX), ovládanie motorového nastavenia clony a nastavenia pevnej hodnoty času uzávierky. Zlepšil sa vraj aj záznam zvuku vďaka väčšiemu počtu možností na ovládanie, vrátane možnosti vybrať rozsah zvuku (široký/hlas) a znížiť hluk spôsobený vetrom pri zaznamenávaní pomocou vstavaného mikrofónu. Externý mikrofón ale nie je problém pripojiť.

 Nikon D4S

Nechýba ani Ethernetový konektor s prenosovou rýchlosťou 1 Gbit/s, miniHDMI, výstup na slúchadlá, vstup na mikrofón, externé blesky či USB rozhranie. Cez špeciálny systémový konektor je možné pripojiť i bezdrôtový vysielač WT-5. A práve toto je malá drobnosť, ktorú obsahujú niekoľko násobne lacnejšie aparáty – Wi-Fi. Prečo už výrobca neponúkol profesionálom Wi-Fi modul priamo v tele je otázne. Rovnako novinke nedisponuje ani GPS modulom. Batéria s kapacitou 2 500 mAh je rovnaká, akú mal už model D4, vydržať by mala vydržať na cca 3 000 záberov. Tie je možné okrem CF (UDMA 7) kariet ukladať aj na nový formát XQD. A to najlepšie na koniec – cena. Tá je stanovená na 5 549 €. Samozrejme za telo.

 Nikon D4S

Foto: Nikon

 

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.