Reklama

Nikon D4: profesionál z radov Nikonu s rozlíšením kompaktu?

Števo Porubský

V prípade nového Nikonu D4 nebude určite rozlíšenie hrať marketingovú úlohu ako pri množstve kompaktov, ktoré Nikon v počte megapixlov predbiehajú bez najmenších problémov. Profesionáli vedia, že nad určitou hranicou nie je dôležitý počet Mpx, ale to, čo je okolo nich. Nikon D4 toto všetko vylepšil takmer k dokonalosti a smelo nastupuje do priamej konkurencie s Canonom EOS-1D X.

 Nikon D4

Špičkový profesionálny model od Nikonu prichádza ako priamy nástupca modelu D3S, ktorý tým pádom končí s produkciou. Novinka s FX, teda full-frame (36 x 23,9 mm) CMOS senzorom ponúkne menší počet megapixlov ako druhý profesionál D3X (24,5 Mpx), no to vôbec nie je na škodu. 16,2 Mpx rozlíšenie úplne postačí, hlavne ak senzor zvláda hodnoty ISO od 100 do 12 800, ktoré je možné rozšíriť na ISO 50 až 204 800! Dáta zo senzoru spracováva najnovší EXPEED 3 procesor, pričom aj vďaka nemu je Nikon D4 pripravený kontinuálne „cvakať“ rýchlosťou až 11 fps (bez kontinuálneho AF), resp. 10 fps (s AF) do 170 JPEG-ov v strednej kvalite. Presné ostrenie zabezpečuje 51-bodový AF Advanced Multi-CAM 3500FX s 15, resp. 9 krížovými bodmi. Novinka na meranie expozície využíva najnovší celoplošný RGB senzor 3D Color Matrix Metering III s rozlíšením 91 tisíc bodov, kompenzácia expozície je v oboch smeroch 5 EV. Rýchlosť uzávierky je od 1/8000 s po 30 s, pričom sklápací mechanizmus by mal zvládnuť až 400 tisíc cyklov sklopenia.

 Nikon D4

V novinke nájdete aj HDR režim, ktorý je schopný pri jednom stlačení spúšte vytvoriť 2 snímky s rozdielom 3 EV a následne ich spojiť do jednej HDR fotografie. Prečo len 2 fotografie je otázne, ale výrobca asi vie čo robí. Samozrejmosťou sú A, S a M režimy snímania, iné na profi zrkadlovke by ste hľadali márne, rovnako ako akékoľvek scénické či efektové režimy. Napriek tomu výrobca vybavil novinku funkciou Active D-Lighting. Rovnako snímanie do RAW (NEF) je neodmysliteľnou súčasťou profesionála. Zaujímavo znie ale funkcia Advanced Recognition System, ktorá by mala v reálnom čase spracovávať najrôznejšie dáta pre dokonalý výsledok fotografií a samozrejme i videa. Práve pri videu bol spravený asi najväčší pokrok. Výrobca vsadil na Full HD video s progresívnym snímaním. Rozlíšenie 1 920 x 1 080 bodov zvláda v troch rýchlostiach – 24, 25 a 30 fps, v prípade HD videa (720p) je možné nakrúcať (okrem vyššie spomínaných) aj pri rýchlostiach 50 a 60 fps. V oboch prípadoch je video ukladané do H.264/MPEG-4 AVC formátu s lineárnym PCM zvukom. Samotný aparát má však len mono mikrofón, na stereo zvuk musíte použiť prídavný mikrofón. Video môže mať maximálnu dĺžku 30 min (jedna sekvencia) a počas natáčanie je možné ovládať všetky funkcie fotoaparátu. Zaujímavosťou a zároveň novinkou je využitie autofókusu – detekcia kontrastu, namiesto klasického manuálneho ostrenia, no je možné použiť samozrejme aj toto. Druhou novinkou je možnosť pripojenie externého monitora cez HDMI výstup pre live obraz.

 Nikon D4

 

Video z Nikonu D4:

Dvojica informačných displejov je doplnená o hlavný VGA displej s uhlopriečkou 3,2 palca a automatickým nastavením podsvietenia. Podsvietené sú konečne i viaceré tlačidlá na zadnej strane, ktoré sú mimochodom od predchodcov tiež mierne pozmenené. Telo novinky je približne rovnaké ako jeho predchodcovia, rozmery 160 x 156,5 x 90,5 mm a hmotnosť 1 340 gramov sú v tejto kategórii prijateľné hodnoty. Prekvapením na novinke je použitie siťového konektora na LAN sieť, no ešte väčším určite použitie najnovších XQD pamäťových kariet od Sony, ktoré sľubujú vyššiu prenosovú rýchlosť ako súčasné SDXC či CF karty a rýchlosť ukladanai bude ešte rásť. Okrem XQD novinka ponúka i slot pre CF karty, dokonca je schopná ukladať snímky súčasne aj na XQD a CF kartu. Z konektorov nechýba ani miniHDMI, miniUSB či 3,5 mm audio konektor pre mikrofón, ale už ani 3,5 mm audio konektor pre slúchadlá na kontrolu zvukového výstupu. Ako zdroj energie slúži nová Li-Ion batéria s kapacitou 2 000 mAh, ktorá vraj zabezpečí 2 600 fotografií.

 Nikon D4

Hoci sú všetky hodnoty nového Nikonu D4 na špičkovej úrovni, v takmer každom smere mierne zaostáva za najnovším počinom od Canonu, modelom EOS-1D X, ktorý má vyššie rozlíšenie, duálny procesor, 61-bodový AF, 12 fps snímanie s AF, jemnejší displej, silnejšiu batériu… je však i drahší a na trhu sa objaví o asi mesiac neskôr, hoci predstavený bol koncom októbra minulého roku. Novinka od Nikonu by sa mala na trhu objaviť v priebehu budúceho mesiaca (február 2012) za cenu okolo 6 000 USD (telo), čo je určite zaujímavejšie ako doterajší model D3X (cca 7 000 USD) či Canon EOS-1D X (cca 6 800 USD). Po dnešnom krátkom predstavení bolo mierne upresnená cena na našom trhu – cca 5 600 €.

Nikon D4

Foto: Nikon

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.