Reklama

Nikon CoolPix P7100 je o niečo lepší a prepracovanejší, ako predchodca

Števo Porubský

Nikon aj na Slovensku predstavil svoj najnovší a najvyspelejší fotoaparát radu CoolPix s označením P7100. Ten je priamym nástupcom modelu P7000 (Nikon CoolPix P7000: kompakt pre najnáročnejších) z jesene minulého roka. Novinka prináša niekoľko vylepšení, no ide skôr o kozmetické zmeny, ako o radikálne vylepšenie, ale i tie potešia.

 Nikon CoolPix P7100

Novinka označovaná aj ako náhrada zrkadloviek pre najnáročnejších je väčšia a ťažšia ako predchodca – 116 x 77 x 48 mm a 395 g. Výrobca mierne upravil dizajn, no stále ide viac funkčnosť ako ladnosť kriviek. To však vôbec neprekáža. Novinkou, ktorú zistíte na prvý pohľad je nové ovládacie koliesko na prednej strane a hlavne horizontálne výklopný displej na zadnej. Ten je mimochodom rovnaký ako mal predchodca – 3 palce, 921 tisíc bodov rozlíšenie. Rovnaký je i objektív NIKKOR so 7,1-násobným zoomom a ohniskovou vzdialenosťou od 28 mm do 200 mm (ekvivalent 35mm formátu) a optickou stabilizáciou VR. Zmeny obišli i CCD snímač s rozlíšením 10,1 Mpx (max ISO 12 800) a rovnako i procesor EXPEED C2. Úpravou softvéru, komunikácie a čo ja viem čoho ešte by mal byť CoolPix P7100 rýchlejší ako model P7000, na ktorý sa užívatelia a recenzenti často sťažovali. Zmenou neprešlo ani video, CCD snímač dovoľuje maximum 720p, teda HD video s rozlíšením 1 280 x 720 bodov so stereo zvukom, pri 24 fps a v H.264 štandarde. Novinkou je však možnosť uzamknutia expozície (AE) aj počas natáčania. Profesionáli využijú aj možnosť pripojenie externého mikrofónu.

 Nikon CoolPix P7100

Zaujímavá je možnosť uloženia 7 rôznych ohniskových vzdialeností do pamäte zoomu a pri fotografovaní medzi nimi jednoducho prepínať pomocou predného kolieska. Pre takýto kompakt je samozrejmosťou, že v ňom nájdete nielen manuálne režimy P, S, A, M, ale i tri vlastné režimy a formát RAW (NRW). Majiteľov určite potešia nové efekty pri fotografovaní a ďalšie možnosti úprav v režime prezerania fotografií. Novinkou je Cross Processing či Výberové farby, vďaka ktorému je možné vybrať farbu, ktorá ostane zachovaná a ostatné sa prevedú na monochromatické. Softvérovo je možné už pri fotení vytvárať kvalitné nočné snímky bez nutnosti vysunutia blesku, P7100 nasníma 5 záberov a následne ich spojí do jedného. Podobne funguje i nočný portrét s bleskom či panoráma (180° alebo 360°). Na dáta slúži slot na SDXC karty, k TV CoolPix P7100 pripojíte cez HDMI a k počítaču zas cez USB výstup. Nikon CoolPix P7100 bude k dispozícii za odporúčanú maloobchodnú cenu 499 €. Nechajme sa však ešte prekvapiť s čím príde konkurenčný Canon. Nástupca modelu G12 je už určite na ceste.

Nikon CoolPix P7100

Foto: Nikon

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.