Reklama

Nikon Coolpix P500 má najväčší optický zoom (36x) na svete!

Števo Porubský

Na nedávnej tlačovke spoločnosť Nikon predstavila niekoľko noviniek na jarnú sezónu. Medzi novými modelmi sa objavil aj ultrazoom s doposiaľ najextrémnejším optickým zoomom aký bol doteraz v tejto triede predstavený. Napriek tomu výrobca pozabudol na trendy súčasnosti.

 Nikon Coolpix P500

Najnovší ultrazoom spoločnosti Nikon vychádza z modelu Coolpix P100 (Nikon Coolpix P100: 1080p video a 26x optický zoom) z minulého roka, s ktorým má mnoho spoločného, hlavne čo sa týka dizajnu. Vnútornosti a objektív sú však úplne iné. Rozmery novinky mierne narástli (116 x 84 x 103 mm), rovnako ako aj hmotnosť (494 g). Zmenil sa aj 1/2,3″ BSI CMOS snímač, ktorého rozlíšenie je príjemných 12,1 Mpx. Hlavnou zmenou je však objektív Zoom-Nikkor ED VR s 36-násobným optickým zoomom, čo predstavuje ohniskovú vzdialenosť na úrovni 23 – 810 mm pri prepočte na 35 mm ekvivalent. Na extrémny zoom výrobca opäť použil duálnu stabilizáciu Vibration Reduction (VR). Spracovanie obrazu má mimochodom na starosti nový EXPEED C2 procesor. Na vytváranie špičkových fotografií slúži niekoľko scénických režimov, ale najmä Scene Auto Selector mód, ktorý vyberie najsprávnejší mód z 19 možných. Zaujímavo znejú režimy Best Shot Selector či Smart Portrait System.

 Nikon Coolpix P500

Scénu môžete sledovať buď cez elektronický hľadáčik alebo pomocou veľkého 3-palcového VGA displeja na zadnej stene, ktorý naviac nestratil možnosť vyklápania. Novinke nechýba ani možnosť natáčania Full HD videa so stereo zvukom a v .MOV formáte. Zaujímavá je možnosť natáčania videa do rýchlosti 120 fps, no samozrejme v menšom rozlíšení. Podpora SDXC formátu pamäťových kariet je samozrejmosťou, rovnako ako aj HDMI konektor. Za nedostatok súčasnej doby však možno považovať absenciu GPS modulu pre geotagging fotografií či boom v podobe 3D (Sony Cyber-shot DSC-HX100V: ultrazoom top kategórie). Nevýhodou je aj chýbajúci „krúžok“ na objektíve, ktorým by bolo možné zoomovať manuálne a teda omnoho rýchlejšie. Našťastie na tubuse objektívu je samostatná „páčka“ na zoom, stále však len elektronický. Novinka sa na trhu objaví v priebehu marca za cenu okolo 400 €.

Nikon Coolpix P500

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.