Reklama

Nikola Tre - vodíková odpoveď na Tesla Semi

Zdroj | Nikola Motor Company
Michal Spiegel
Zdroj | Nikola Motor Company
Zdroj | Nikola Motor Company

Ekologická mobilita sa nerozvíja iba medzi bežnými automobilmi, ale aj v sfére nákladných áut. Po Tesla Semi ohlásila nórska firma vodíkové nákladné auto Nikola Tre.

Nikola Motor Company je nórska firma, ktorá už dlhšie pracuje na vodíkových nákladných autách. Po Nikola One a Nikola Two prichádza tretia verzia.

Zdroj | Nikola Motor Company
Pozrite si

Nikola Motor a Bosch spájajú sily pri vývoji pohonu vodíkových kamiónov

Tá ponúka výkon od 500 do 1 000 koní a konfiguráciu 6 x 4 alebo 6 x 2. Od konfigurácie bude závisieť aj dojazd nákladného auta, ktorý by mal byť od 500 kilometrov do 1 200 kilometrov na jednu nádrž. Výhodou vodíku je práve rýchle tankovanie, ktoré by v prípade tohto vozu malo trvať maximálne 20 minút.

To nie je zlé, keď si tento čas porovnáme s tým, koľko sa nabíjajú bežné elektromobily. Zároveň vodiči kamiónov majú povinnosť robiť pravidelné zastávky, takže čakať, kým sa auto natankuje pre nich nebude strata času. Po technickej stránke by mal kamión disponovať autonómiou na úrovni 5. Vo vnútri tiež nájdeme 21“ dotykový displej, ktorým sa bude väčšina zo systémov vo vnútri auta ovládať.

Zdroj | Nikola Motor Company
Pozrite si

Vodíkový kamión Nikola Motor prejde Európou na jednu nádrž

Nikola Motor Company plánuje vozidlo predávať v Európe s podporou kúpy na leasing. Nákladné vozidlo by tiež malo byť dostupné v Ázii a v Austrálii. Cena zatiaľ oznámená nebola, no v rámci kúpy dostanete servis a možnosť výmeny vozidla každých sedem rokov. Pokiaľ vás vozidlo zaujalo, na oficiálnej stránke si môžete zarezervovať 1 až 10 kusov Nikola Tre bezplatne.

Čo sa týka termínov, vozidlo Nikola Tre by sa malo začať testovať v roku 2020 v Nórsku. Spoločnosť Nikola Motor Company medzitým plánuje rozšíriť sieť vodíkových staníc po Európe v období rokov 2022 až 2030.
Oficiálna premiéra vozidla aj s možnosťou ho uvidieť naživo bude 16. apríla 2019 počas výstavy Nikola World v americkom meste Phoenix v štáte Arizona.

Zdroj | Nikola Motor Company
Zdroj
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.