- #Novinky
- 3 min.
- 22.8.2024
Niekde nesmiete mať zapnuté pásy v aute a ďalších 6 bizarných cestných zákonov
Bizarnosti sa dejú všade po svete. Nevyhli sa im ani cestné zákony, ktoré v niektorých krajinách prevyšujú ľudské zmýšľanie. Toto je sedem doslova cestných špecialít.
Cestné zákony sú skutočne potrebné, veď práve nimi sa riadi doprava, teda jedna z najkľúčovejších infraštruktúr sveta. Avšak každá krajina má svoje bizarné cestné zákony.
Ako vám už prezradil samotný nadpis, tak skutočne exituje takýto zákon a majú ho v Estónsku. Avšak tam sa to vzťahuje na zimné obdobie, kedy sa otvárajú skratky cez zamrznuté vodné plochy.
Na nich nie je povolené predbiehanie a, predstavte si, ani mať zapnuté bezpečnostné pásy. Avšak má to, samozrejme, svoje logické opodstatnenie. Nezapnutie bezpečnostných pásov zvyšuje šancu na únik z vozidla v prípade, že by sa prepadlo do vody.
Cestujete s rukou von z auta? Toto by vám v Austrálii neprešlo. Tam je totiž zakázané, aby vodič vozidla mal vystrčené ruky alebo inú časť tela. Jedinou výnimkou je situácia, keď vodičovi nefungujú smerovky.
Pokiaľ sa chystáte do Rumunska, mali by ste si pred cestou poriadne umyť svoje auto. Tam vás totiž môžu stopnúť policajti aj za znečistené okná udeliť aj pokutu. Tamojší zákon však neurčuje mieru znečistenia, preto je to individuálne a na samotných policajtoch.
Množstvo vodičov si užíva daždivé dni, pretože prechádzaním cez mláky dokážu ošpliechať okoloidúcich. Toto by im však v Spojenom kráľovstve len tak ľahko neprešlo. Tam je potrebné cez mláky jazdiť len pomaly, inak hrozí pokuta až do 5 000 libier.
Ďalší bizár prichádza zo Švajčiarska. Tam si obyvatelia cenia nočný pokoj natoľko, že v čase od 22:00 do 7:00 nesmiete ani hlasno buchnúť dverami, kufrom alebo kapotou. To isté platí aj o prudkom zrýchľovaní. Najväčším prekvapením je, že na semafore musíte vypnúť motor.
V tejto krajine sa ešte na moment zastavíme. Mnoho nielen slovenských vodičov si svoje auto chráni pomocou autokamier. To môžete aj vo Švajčiarsku, ale autokamera môže slúžiť len na zachytenie napríklad dopravnej nehody, ale nemôže ísť nonstop. Dokonca osoby, ktoré pomocou autokamery natočíte, musia byť o tom informované. Napríklad v takom Portugalsku je nahrávanie ostatných účastníkov cestnej premávky zakázané. Podobné je to aj v Luxembursku.
V Youngstowne v štáte Ohio v USA je nezákonné, aby autu došlo palivo. Takýmto spôsobom chcú úrady docieliť to, aby si vodiči kontrolovali hladinu benzínu vo svojej nádrži. Kvôli nedostatku benzínu totiž môže auto nečakane zastaviť, čo v konečnom dôsledku ohrozuje ostatných účastníkov a cestnú premávku ako celok.