Reklama

Nie som iba maličký, ale najmä bezpečný a praktický: Hyundai i10

Lissett Pliešovská

Patrím k vodičom, ktorí majú radi veľké vozidlá, čím sú vyššie, širšie a dlhšie, tým sú pre mňa lákavejšie. Presadnúť do malého automobilu Hyundai i10 bolo výzvou, vrátilo ma to do čias dávno minulých, keď bol mojim parťákom na cestách drobec Daewoo Matiz.

Malé vozidlá sú praktické hlavne v mestách, kde dlhodobo zúri boj o parkovacie miesta, majú nízku spotrebu a dajú sa kúpiť za rozumnú cenu. Prischli skôr k ženám. Ich nedostatkom býva batožinový priestor, použité lacné materiály v interiéri či lepšia výbava.

Čím sa líši a čo nové prináša Hyundai i10?

Obsah pokračuje pod reklamou

Výrazne opeknel, má prepracovaný predný nárazník s elegantnými horizontalnými lemami, masku s úplne novými integrovanými dennými LED diódami, novú grafiku hlavných reflektorov, LED-kové svetlomety vpredu i vzadu, nižšiu líniu strechy a širšiu karosériu. Na výber máte až 10 farebných prevedení, ak by sa vám málilo, je možnosť navoliť čiernu strechu, čím ešte viac podčiarknete športovejší dizajn.

Množstvo noviniek, vylepšení nájdete aj v interiéri vozidla. Narástlo do šírky, vytratil sa pocit stiesnenosti, atmosféru dotvára ambientné podsvietenie interiéru, športový dizajn podčiarkli dotykové body v spodnej časti stredovej konzoly, štýlovosť dotvára strieborný vzor včelieho plastu na palubnej doske a vo výplni dverí.

Inak to nie je ani s technológiami. Okrem 4,2″ LCD panelu vo vozidle nájdete USB-C porty vpredu aj vzadu, čo stále nie je bežné ani v automobiloch vyššej triedy, eCall druhej generácie založený na 4G sieti, aktualizácie máp formou Over The Air (OTA), 8″ displej infotainmentu s využívaním služieb Apple CarPlay a Android Auto, navigačný systém (AVN), bezdrôtovú nabíjačku smartfónu a službu Bluelink.

Na takého drobca, je to viac než slušné, nič z toho nehovorí, že ide o vozidlo, ktoré je iba do počtu. Naopak, vozidlo má technologické vymoženosti, ktoré vám pomôžu zamilovať sa a užívať si každú cestu, kde bude vaším spoločníkom.

Testovaný Hyundai i10 v novej metalickej farbe Meta Blue s motorom 1,2 61,7 kW (84 k) a s 5-stupňovou manuálnou prevodovkou vyvrátil tvrdenie, že malé vozidlá nie sú bezpečné. S množstvom asistenčných systémov, ktoré boli súčasťou výbavy jasne ukazuje, že ide o bezpečné vozidlo. Vo výbave som mala napríklad systém inteligentného manažmentu alternátora, Stop Go systém, ovládanie audia na volante, úchytky na detskú sedačku (Isofix), či dvojité dno batožinového priestoru.

Teraz sa zastavím, vedeli by ste vysvetliť skratky jednotlivých asistenčných systémov? Myslím si, že tu by nás ženy jednoznačne väčšina mužov prevalcovala. Preto som sa rozhodla zjednodušene vysvetliť všetky asistenčné systémy v testovanom vozidle.

Niektoré mi prišli otravné ako DWA – kde sa na prístrojovke zobrazoval pohár s kávou a odporúčal oddych, iné som závidela, napríklad ISLA – čítanie dopravných značiek, ktoré v mojom vozidle nemám. Hyundai i10 ponúka jeden z najkomplexnejších balíkov bezpečnosti!

ABS – antiblokovací systém počas brzdenia sleduje pohyb kolies, snaží sa medzi vozovkou a pneumatikami zabrániť klznému treniu.

BAS – je to podsystém ABS, ďalší brzdový elektronický systém aktívnej bezpečnosti, ktorý je povinný pre každý automobil predaný v EU. Jeho úlohou je v núdzových a kritických momentoch zvýšiť silu brzdného účinku na maximum.

ESC – je elektronický stabilizačný systém inštalovaný aj vo vozidlách značky Hyundai. Jeho úlohou je vylepšiť ovládateľnosť auta a predísť nehodám.

Obsah pokračuje pod reklamou

VSM – integrovaný manažérsky systém pôsobí proti chybným činnostiam vodiča. Pre lepšie pochopenie, ak otočíte volant prudko a nesprávnym smerom, tento manéver budete mať sťažený.

HAC – asistent rozjazdu do kopca funguje na základe informácii, ktoré získava zo snímačov monitorujúcich náklon vozidla. Aktivujú brzdovú sústavu automobilu, tá sa postará, aby automobil pri rozjazde necúvol.

FCA – autonómne núdzové brzdenie sníma radarom a kamerou cestu pred sebou, v prípade, že zaregistruje vozidlo, chodca, bicyklistu, dokáže núdzovo zastaviť. Ak náhle zaregistruje brzdiace vozidlo vpredu v jazdnej dráhe, vozidlo automaticky zabrzdí.

LKA – systém pre automatické udržanie vozidlá v jazdnom pruhu využíva prednú kameru na snímanie vodorovného značenia na vozovke. Pri nečakanom opustení jazdného pruhu upozorňuje vodiča.

Pozrite si

Má Hyundai elektromobil pre každého? Vyskúšali sme jeho 3 elektrické modely!

LFA – automatické udržanie v jazdnom pruhu udržiava vozidlo v strede jazdného pruhu.

DAW – je systém na sledovanie únavy vodiča, sleduje vzorce jeho správania a odhaľuje únavu.

HBA – systém automaticky prepne diaľkové svetlá na stretávacie, zabraňuje osvetleniu protiidúceho vozidla.

ISLA – asistent na inteligentné rozoznávanie dopravných značiek obmedzujúcich maximálnu povolenú rýchlosť.

TPMS – systém na monitorovanie tlaku v pneumatikách, je povinný pre všetky vozidlá v EU. Pomocou snímačov kontroluje tlak v pneumatikách.

Automobil mal počas prejdenia cca 600 km priemernú spotrebu 5,9 km/100 km. Ako to už býva, v meste a na diaľnici to bolo viac (7,0 až 7,4 l/100 km), na okresných cestách bola spotreba aj okolo 5,5 l.

V Hyundai i10 môžete mať naozaj poriadnou nálož asistentov a vychytávok, pričom jazdné vlastnosti sú naozaj veľmi dobré. Treba mať na pamäti, že ide o mestské autíčko, čo sa podpísalo aj na fakte, že má len 5-stupňovú prevodovku, ktorá nie je ideálna na jazdu po diaľnici. Druhým a posledným obmedzením je veľkosť kufra. Na bežné nákupy a jazdenie je postačujúce, ale keď som tam chcela vložiť krabicu s robotickým vysávačom, nezmestila sa.

Obsah pokračuje pod reklamou

Hyundai i10 sa predáva od 11 690 €. Testovaný automobil s motorom 1,2 16V DOHC vo výbave Style mal tieto príplatkové pakety: Style Pack za 700 € (inteligentný kľúč so štartovacím tlačidlom na prístrojovej doske, vonkajšie chrómované kľučky dverí, bezdrôtové nabíjanie mobilného telefónu, zatmavené zadné okná, 16″ zliatinové disky kolies s pneumatikami v rozmere 195/45 R16); integrovaná navigácia s 8″ farebným LCD a služby Apple CarPlay/Android Auto/Bluelink/Live Services za 1 200 € a príplatkový metalický lak Meta Blue za 590 €. Výsledná suma je 17 580 €. Nie je to málo, možno vám to príde priveľa za malé vozidlo, ale takú výbavu nenájdete v zrejme žiadnom vozidle pod 20 tisíc €.

Zdroj
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.