Výhody
- Výborný a rozmanitý systém ovládania
- Hokej bohatý na góly a napínavé momenty
- Špeciálne ťahy top hráčov na svete
- Množstvo módov pre sólo i on-line hráča
- Vylepšený mód Be a Pro
- Stále bohatý mód World of Chel s on-line výzvami
Nevýhody
- Niektoré grafické statické časti si pýtajú upgrade
- Občas nevyspytateľná AI
Nový herný ročník NHL si dal tento rok trošku načas, lebo vyšiel mesiac po bežnom termíne, ale to je celkom dobrý výsledok oproti reálnej sezóne, ktorá sa neustále posúva (najnovšie asi skutočne až na kalendárny rok 2021, január alebo február). NHL 21 sa však nevzdáva a ponúka viaceré novinky, má dobrý herný systém pre fanúšikov a ak ste nebodaj pár ročníkov vynechali, budete milo prekvapení.
Skvelé tréningy i veľa gólov
Pre tých, čo sa tu pár rokov nezastavili, je určený výborný tréning. Rozdelený do mnohých epizód, učí vás aj rozličné drobné detaily ako odlišné druhy streľby. Prihrávky. Preberanie puku od súpera. Alebo aj ako vyhrať buly. Sú tu úvodné videá, ktoré vám najprv ukážu, o čo ide. A potom už dostávate nekonečné množstvo šancí, aby ste urobili tri či päť úspešných pokusov.
Naučíte sa mnohé veci, aj ako šprintovať vpred, ako počas korčuľovania hľadať správne miesto na umiestnenie strely alebo fintičky, kde ide doslova o zlomky sekúnd a potenciálny úspech. K tréningu sa dá aj hocikedy vrátiť, rozhodne však treba oceniť, ako vás dokáže rýchlo učiť aj menšie detaily.
Jeden z prvých zápasov, ktoré si môžete dopriať, je repete nedávneho finále. Tampa Bay vs. St. Louis Blues. Je to presne boj o titul v atmosférickej aréne a nadupaná americká šou. A čo sa týka hrateľnosti, rýchlo zistíte, že tu padá veľa gólov. Ak ste sústredení a natlačení do súperovej tretine, môžete páliť z rôznych uhlov a máte vysokú šancu skórovať.
Či ide o priame nájazdy. Alebo streľbu z ľavého krídla. Prípadne klasické fintičky, keď si nahráte takmer z bránkového uhla na útočníka presne pred bránou, ktorý už len doťukne strelu. Všetky osvedčené triky z minulosti dokážu zabrať, ak máte trošku šťastia a presnú mušku. Nie je problém vyhrať finále aj 4:1 či 5:1, ak nepustíte súpera k sebe.
Herný model je skvelý od prvých zápasov a uvedomíte si viaceré vlastnosti hry. Môžete si prirodzene nastaviť viaceré vlastnosti hry – kľúčové je už samotné ovládanie. Dáte prednosť modernému štýlu s pravou páčkou, ktorou volíte prihrávky i streľbu alebo stavíte na klasické tlačidlá? Osobne hrám stále s tlačidlami, lebo mať jedno na prihrávku a dve na odlišné strely, navyše dobre rozhodené, mi celkom pomáha a intuitívne sa do hry dostávam po pár lekciách tréningu. Ďalej si volíte náročnosť súpera i dĺžku tretiny. Aj tu sa môžete rozhodnúť pre rozličné časy – mne bohato stačia 3×4 minúty.
Najväčšou zaujímavosťou je ovládanie puku. Nie je vôbec nalepený na hokejke, má vlastnú váhu, rád a často sa odráža od hokejok, ale pritom ho dokážete ľahšie či nárazovo (takmer sotením) prebrať od súpera. Prihrávky môžu končiť často na mantineli alebo sa odráža do stratena. A keď sa už konečne dostávate k streľbe, nikdy nie je isté, či skončí presne tam, kde ukazuje zeleno-modro farebný kurzor.
NHL 21 je podobne ako tento ročník FIFA pomerne akčne založený, pokiaľ ide o góly. Padá ich veľa a nie je to na škodu. Hoci pri NHL mám pocit, že nie vždy padajú rovnako. AI býva nevyspytateľná a ak podceníte napríklad začiatok zápasu, súper sa nezdráha naložiť vám čo to dá. Pri repríze istého januárového zápasu (Vegas Knights – LA Kings) som nečakane prehrával po prvej tretine 0:2 a to som fakt urobil iba tie dve chyby. Po 25 minútach to už bolo 0:3 a zápas sa zdal byť stratený.
Ale zabral som, súpera do konca tretiny takmer nepustil k útoku a nasúkal mu štyri góly. Za stavu 4:3 ísť do tej poslednej tretine je obrovská výhoda i napätie zároveň. 5:3. Napínavé momenty pred mojou bránou. Bum! Gól do súperovej prázdnej bránky a je to 6:3. Za 35 herných minút sa dá skórovať aj šesťkrát, ak viete, čo robíte a je to pasia.
Čo je ešte nové?
Ovládanie puku a spôsob jeho vypichávania či neustále nervy na buly sú dobrým obohatením hry. Aj po desiatkach zápasov vám súper stále dokáže prekvapiť, ale aj vy jeho. Veľkou novinkou sú však aj špeciálne ťahy veľkých hráčov ako Sidney Crosby či Alexander Ovečkin. (Toto je už podľa intra ten Ovečkinov ročník, lebo sa mu venuje takmer každá scéna.)
A najväčší fanúšikovia môžu skúšať aj náročné ťahy ako napríklad lacross gól. Napriek zahrnutiu týmto ťahov však nepôsobia títo hráči ako totálne superstar, ktoré nedokážete obrať alebo sa proti nim nedá hrať. To je výborná správa, ak nie ste ich fanúšikmi a chcete proti nim hrať vyrovnané partie. Je fajn vidieť, že ich autori zahrnuli, sú dosť autentické, ale nie prehnane silné.
Iná vec je, že AI sa skutočne správa veľmi dobre, či ide o vašich alebo súperových hráčov. Robí neraz šikovné rozhodnutia, stará sa o dobré korčuliarske či hokejkové ťahy a najviac je to cítiť u brankárov. Vedia sa postaviť vašim strelám, chcete im vypichnúť puk a nie vždy sa to dá. Práve u borcov medzi tyčami je cítiť najväčší posun vpred, i keď občas pustia lacný gól – aj to patrí k hre.
Z ostatných noviniek treba vyzdvihnúť aj grafiku štadiónov, dresov či rôznych drobných animácií. Ak máte radi komentátorov, rozhodne sa zamerajte na výkon Jamesa Cybulskeho a Raya Ferrara, ktorí sú výborní pri komentovaní aktuálnych udalostí a hlásatelia zo štadióna zase riešia občerstvenie alebo iné drobnosti. Diváci sú spracovaní celkom dobre, i keď po čase objavíte ich podobné reakcie či animácie.
Početné a kvalitné módy
Pokiaľ ide o módy, čaká vás pekný výber. Môžete si dokonca vybrať, ako bude vyzerať vaše menu hry podľa toho, čo hrávate najčastejšie. Sú tu rýchle zápasy, plné sezóny, play-off či zimný špeciál na vonkajšom ľade. Najväčšou novinkou je vylepšení mód Be a Pro, čo je NHL verzia kariéry. Môžete si vytvoriť hráča, ktorý prejde ligou v Európe či Kanade a postupne sa snaží predrať cez draft do NHL. Sú tu dokonca aj scény a máte možnosť viacerých rozhodnutí, čo budete robiť. Budete viac tímový hráč, individuálne eso či dáte šancu aj charitatívnym zápasom?
Osobne som začal s hráčom z Európy a postupne sa začal zlepšovať. Pomaličky, z jedného zápasu na ďalší, lebo k draftu sa nedopracujete náhodou. Po každom zápase vidíte, v čom napredujete a kde nie, takže sa viete na to zamerať neskôr. Môžete nasledovať systém vlastností a jasne si vytvoriť profil, čo aj odporúčam, aby ste neskúšali všetko naraz a nakoniec neostali priemerným hráčom. Zaujímavé sú aj iné otázky – napríklad ako sa rozhodujete, čo robiť so svojimi zárobkami.
Ak preferujete skôr online hru, určite si užijete aj tohtoročný World of Chel. Mód sa vracia v plnej kráse a máte tu kopu možností ako s novým hráčom vylepšovať schopnosti a zároveň súperiť proti ostatným hráčom zo sveta cez rôzne sezóny. Podobne ako FIFA, aj NHL má tzv. Hockey Ultimate Team, kde si budujete tím snov a navyše sa tu ukážu aj tzv. HUT Rush výzvy, kde sa snažíte získať čo najviac bodov za rôzne predvádzané kúsky a ak ich urobíte dosť po sebe, získavate kombá a veľa, veľa bodov. Je to už trošku mód na hranici arkády a občas mi pripomínal Tony Hawka v hokeji, ale prečo nie, ako rozšírenie schopnosti a najmä učenie sa fintičiek funguje.
NHL vs. FIFA?
NHL 21 nie je možno taký kontroverzný ročník ako FIFA 21, ktorej mnohí vytýkajú, že veľa noviniek neprináša. NHL 21 nemá taký záber ako FIFA, vystačí si s niekoľkými desiatkami tímov, ale jej herný systém a módy sú dostatočne bohaté, aby vás zabavili na dlhé týždne i mesiace. Paradoxne, po dlhých rokoch to vyzerá, že dlhší čas venujem skôr zápasom NHL ako tým vo FIFA…