Reklama

(Ne)zabudnuté hry 2022: Star Trek Prodigy, Dragon Ball, Tactics Ogre

Zdroj | Steam
Michal Korec
Zdroj | Steam
Zdroj | Steam

Počas minulého roka vyšli stovky hier a hoci sme nemali čas na všetky, niektoré z nich nám ostali cez sviatky na stole či sa dostali na recenzovanie v tomto roku. Medzi nimi sú nečakané klenoty i menšie kúsky…

Dnes sú to zástupcovia známych značiek pre fanúšikov, či už ide o Star Trek alebo japonský fenomén Dragon Ball (v septembri sa mihol už aj v našich kinách).

Zdroj | Steam
Obsah pokračuje pod reklamou

Star Trek Prodigy: Supernova

Popularita značky Star Trek stále pretrváva vďaka seriálom, no videohier razantne ubudlo. Pred 20 rokmi sa valili rôzne akcie i stratégie, dnes môžu byť (najmä malí) fanúšikovia radi za sprievodnú hru k animáku Star Trek: Prodigy. Avšak od prvých minút je zrejmé, že cieľovke je prispôsobené všetko: spôsob rozprávania deja (riadne zjednodušený), predstavenie postáv (znalci majú jasno, neznalý sa dáko dovtípi) a aj začiatok putovania. Loď Protostar sa kvôli erupcii dostala do problémov a posádka sa ledva zachránila na najbližšej planéte. Sem dopadnete s dvojicou odhodlaných bojovníkov, ktorí tu čelia rôznym nástrahám a snažia sa prežiť v ľahšej akčnej adventúre.

Pocit z neznáma je dosiahnutý obstojne – pár modrých kryštálov, cudzie potvory či iný dizajn planéty. Od začiatku máte pod palcom dvoch hrdinov, medzi ktorými sa môžete striedať: každý má ukazovateľ zdravia i počet kryštálov, ktoré zbierate okamžite. Blúdenie po svete je pomerne jednoduché: istá cesta vedie vpred, všetko ostatné sú odbočky k rozmanitým predmetom, ktoré po čase využijete. Avšak ku cti slúži autorom, že s dizajnom sa trochu pohrali a nepochodujete iba vpred na čas. Hrať môžete sami či v páre, čo je rýchlejšia cesta na prechádzanie hrou, ktorá si stanovuje kritéria typu počet získaných kryštálov či šprint na čas.

Zdroj | Steam

V hre hľadáte cestičky, predmety, no súčasťou je aj boj, kde používate meč či rôzne blastery. Bariéra pre neobmedzené používanie je prehrievanie zbraní, takže ich treba vhodne striedať. Počet oponentov nebýva nízky a hra rada využíva zákerné triky typu „hodím ťa do arény a posielam nepriateľov, čo to dá“. Preto je hranie v skupine lepšie, inak mastíte tlačidlá a meníte postavy podľa potreby, keďže hra rešpektuje zameranie (Dal je skôr lepší strelec, Gwyn pre boj zblízka).

Čakajú vás tri svety a štyri levely na každom z nich, čo nie je obrovský počet a za cca 6 hodín môžete hru dokončiť. Zdržiavať v rýchlom tempe vás budú jednoduché hádanky – tam preniesť debnu, inde zapojiť nejaký obvod. Kto má oči na stopkách, poradí si aj na križovatkách, predsa len, toto je hra pre menších hráčov či tínendžerov – veterán si môže skôr overiť vedomosti a hltať jednoduchý dej, ak je už fanúšikom seriálu.

Pochod hrou je relatívne hladký, hoci jej náplň prekuknete pomerne rýchlo. Priemerná grafika azda nebude vadiť mladším hráčom, no náročnejší by asi čakali väčšiu variabilitu. Takže priemerný titul, no ak máte doma fanúšika seriálu, možno sa poteší.

PLUS: co-op mód s dvomi odlišnými postavami, solídne levely a planéty, občas tuhý boj
MÍNUS: veľmi rýchly stereotyp, jednoduchá náplň, slabší vývoj postáv

Star Trek Prodigy: Supernova vyšiel na Switch, PS5, PS4, Xbox Series, Xbox One a PC. Cena 40 €.

Zdroj | Steam

Dragon Ball: The Breakers

Najnovšia Dragon Ball hra sa odlepila od rôznych filmov či častí seriálu do vôd multiplayeru. Ale od prvých minút pôsobí trochu strateno a miestami až lacno. Na vine je totiž voľba žánru – Dragon Ball sú bežne akčné či RPG hry, no tentokrát autori skúšajú moderný trend asymetrickej multiplayer hry. Tak vás pošlú do sveta s rozličnými úlohami a najmä snahou prežiť. Relatívne dlhý tutoriál dáva tipy, ako sa hýbať, bojovať, zbierať predmety i skrývať pred nebezpečenstvom. No ani zďaleka nevysvetlí všetko, takže časť hrateľnosti spočíva v testovaní, čo sa zadarí.

V hre nájdete kopu hráčov na rôznych leveloch. Ale problém je, že aj keď postupujete, stále ste dosť slabí a aj tak len chcete prežiť. A popritom hľadáte rozličné predmety, vyrábate si výbavu a chcete sa dostať ďalej. Pocit z postupu je tu ošemetný, lebo niekedy sa posuniete, inokedy stagnujete.

The Breakers je určený pre zápasy 8 hráčov, pričom jeden je za zloducha a zvyšných sedem za ľudí proti nemu. Už pomer je riadne nevyrovnaný a hrať za zlého je akoby výhra v lotérii a väčšia zábava, lebo ide o markantne silnejšiu postavu. Vyberiete si jednu z troch postáv série, snažíte sa vyvinúť na silnejší typ získaním obetí, levelovania a lepších schopností. Cieľom je buď zničiť všetkých na mape, celé územie alebo istý stroj času.

Zdroj | Steam
Obsah pokračuje pod reklamou

Ostatní sa chcú spájať, vylepšiť a prežiť. Bojovať proti zloduchovi je zväčša nemožné, ak sa nespoja všetci (a ani to nie je záruka). Radšej hľadajú rôzne kľúče, aby aktivovali vyššie spomenutý stroj, ktorí je prostriedok na zdrhnutie. Ak vás zloduch dostane, porazí, zožerie, máte smolu. A to je všetko.

Na hre cítiť, že vznikla rýchlo a veľa neponúka – pár máp, pár hrdinov, troch zloduchov. Herný cyklus sa opozerá rýchlo a ak aj nájdete kamošov, po pár večeroch nastúpi stereotyp. Najmä však chýba ten pocit, že hráte za silné esá z manga či animé série – a priznajme si, to je primárny dôvod hrania týchto hier podľa predlohy. Darmo je tu vystihnutá grafika, pár známych postáv či prostredí. Poteší aspoň nižšia cena, kto sa do hry odhodlá. No inak je to azda jedno z najväčší sklamaní minulého roka…

PLUS: rýchle zápasy, pár známych postáv, hra za zloducha
MÍNUS: bežné postavy nevyrovnané a slabé, málo možností, pár máp, nevyužitý potenciál

Dragon Ball: The Breakers vyšiel na Switch, PS5, PS4, Xbox Series, Xbox One a PC. Cena 20-25 €.

Zdroj | Steam

Tactics Ogre: Reborn

A napokon je tu malý klenot pre milovníkov taktických stratégií. Tactics Ogre je mimoriadne silne hodnotená japonská stratégia, ktorá vyšla kedysi na staré systémy ako Super Famicom, Sega Saturn či prvú PlayStation, no do Európy sa nepozrela. Dorazil sem až jej PSP remake v roku 2011: kto nemal handheld Sony, k hre sa nedostal. Našťastie teraz vychádza v ešte lepšej podobe a na viac systémov…

Od prvých minút sa môžete tešiť na dejovo bohatú hru. Súrodenci Denam a Catiua sú odlišné povahy, no čelia rovnakým problémom. Ich klan trpí pod útlakom a keď do dediny príde partia žoldnierov, začne vznikať armáda na záchranu šéfa odboja. No Denam postupne začína riešiť niektoré momenty aj na vlastnú päsť. Navyše konflikt sa šíri aj do ďalších častí sveta a súrodenci v ňom zohrajú istú rolu…

Krása scenára nie je iba v náročných témach (politika, hodnoty, kastovníctvo), ale aj možnosti robiť rozhodnutia, s ktorými budete žiť v ďalšom priebehu. Podľa nich sa vetví príbeh a vzniká obrovská šanca na znovuhrateľnosť. Je tu množstvo odbočiek a neskôr sa môžete vrátiť k minulým bodom deja a vydať sa inou cestou. Toto je jedna z najlepších hier s podobným systémom – scenár je brilantný.

Zdroj | Steam

No nechcete iba čítať dlhé riadky či odhaľovať komploty, ale aj hrať. Na to slúži taktická časť, ktorá sa hrá ako izometrická stratégia (pohľad zhora zboku), kde sa postupne striedajú vaše a nepriateľské jednotky. Môžete využívať bojisko, rôzne efekty a údery. Do hry zasiahnu skúsenosti, paleta úderov, vlastnosti, efekty, výbava či náklonnosť k typu zbrane.

Do boja nasadíte rozmanité jednotky a budovanie i výber armády je miestami ešte väčšia zábava. Do zbrane sa hlásia rôzne povolania: rytieri, strelci, mágovia i nekromanceri. Každé má svoje výhody a aj cestu naprieč hrou. Navyše nie sú zviazaní iba používanim jednej zbrane – môžu mať zbrane i mágiu, čo zvyšuje flexibilitu jednotiek. Chcete mať hrubú silu alebo excelentných mágov? Dá sa to.

Reborn verzia navyše prináša príjemné zmeny. Popri nových schopnostiach ide o lepší systém levelovania, svižnejšie ovládanie jednotiek a smerov striel a odpadli aj náhodné súboje. Grafika je však lepšia iba spolovice – dialógy a postavy sú fajn, prostredia vyhladené, no nízke rozlíšenie zakryť nedokážu. Azda preto najlepšie pasuje hra na Switch, kde sa až taký výkon nežiada a bitky si delíte aj podľa chute. No toto je tuhá strategická pasia na desiatky hodín, ak vám nejde iba o grafiku.

PLUS: dobrý príbeh a jeho vetvenie, ťažké rozhodnutia, solídne postavy, kvalitné boje, budovanie armády, vylepšenia oproti starej verzii
MÍNUS: grafika nie je úplne moderná

Tactics Ogre vyšiel na Switch, PS5, PS4 a PC. Cena 50 €.

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.