Reklama
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

Neuralink je zase o krok ďalej. Opica zvládla telepatické písanie

Neuralink je zase o krok ďalej. Opica zvládla telepatické písanie
Zdroj | Steve Nesius/Reuters
Michal Sobek
Neuralink je zase o krok ďalej. Opica zvládla telepatické písanie
Zdroj | Steve Nesius/Reuters
Zdroj | Steve Nesius/Reuters

Aj keď mal teraz Elon Musk veľa práce s prevzatím Twitteru, tak jeho ďalšia spoločnosť Neuralink úspešne pokračuje vo vývoji mozgových implantátov, čo prezentovala aj na svojej konferencii Show & Tell.

Neuralink funguje od roku 2016, pričom vyvíja systém, ktorý priamo spája ľudský mozog s počítačovým rozhraním. Technológia, ktorej časť je implantovaná priamo do mozgu, jedného dňa umožní ľudskej mysli ovládať prístroje a programy iba prostredníctvom myslenia.

V apríli 2021 Neuralink demonštroval prvé testy tým, že ukázal opicu, ako hrá hru Pong iba pomoocu mysle. Tentokrát ukázal pokrok tým, že iná opica s mozgovým implantátom používa myšlienkové procesy na pohyb kurzora myši po klávesnici a zároveň robí výbery na vytváranie slov. Musk opísal činy opice ako telepatické písanie.

Obsah pokračuje pod reklamou

Musk verí, že technológia Neuralinku je teraz v bode, kedy budú ľudské pokusy bezpečné. Tieto systémy, nazývané skrátene BCI, používajú malé elektródy umiestnené v mozgu na čítanie signálov z blízkych neurónov. Spoločnosť začala predkladať papiere na klinickú skúšku na ľuďoch Úradu pre potraviny a liečivá a dúfa, že do šiestich mesiacov implantuje pacientovi prvý čip.

Prvé dve zamýšľané aplikácie spoločnosti by mali pomôcť ľuďom s paralýzou bezproblémovo používať ich digitálne zariadenia a obnoviť zrak tým, ktorí ho stratili. Prezentácia neukázala žiadny dôkaz o obnovení zraku, ale implantát slúži na stimuláciu zrakového vnemu v mozgu opice.

Tím Neuralink tiež ukázal, ako jeho chirurgický robot vkladá elektródové závity pomocou figuríny naplnenej želatínovým mozgovým materiálom. Tieto elektródové závity stimulujú mozog a zachytávajú odchádzajúce signály. Počas prezentácie trvalo robotovi asi 15 minút, kým do figuríny zasadil 64 nití.

Pozrite si

15 z 23 opíc s mozgovým implantátom Neuralink od Elona Muska údajne zomrelo

Najviac testovaným mozgovým implantátom je Utah, teda tvrdý kremíkový štvorec so 100 malými vyčnievajúcimi ihlami. Každá je asi milimeter dlhá ihla a má na hrote elektródy, ktoré zachytávajú signály mozgu.

Musk sa počas prezentácie venoval aj obavám o dobré životné podmienky zvierat. Opice, ktoré používa Neuralink, opísal ako šťastné, pričom nie sú pripútané k stoličke, keď vykonávajú úlohy.