Reklama
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

Netgear Orbi Pro - Konečne Wi-Fi v celom dome?

Netgear Orbi Pro - Konečne Wi-Fi v celom dome?
Marek Šimunek
Netgear Orbi Pro - Konečne Wi-Fi v celom dome?
96 %
Určite to poznáte aj vy, máte doma výkonný router, ktorý ponúka rýchle pripojenie a jednoduchú obsluhu, avšak v záhrade za domom už ledva chytáte signál. Riešením sú mesh siete, ako tá, ktorú vám poskytne Netgear Orbi Pro.

Výhody

  • jednoduchá inštalácia
  • rýchle a stabilné pripojenie
  • elegantný a nerušivý dizajn

Nevýhody

  • vysoká cena
  • nedostatočná indikácia dosahu satelitu
  • obmedzené možnosti nastavení v mobilnej aplikácii

Nie je to tak dávno, čo sa ma známy pýtal, ako by mal vyriešiť svoj problém s pokrytím domácnosti Wi-Fi sieťou. Technici mu totiž nainštalovali router doma v obývačke, avšak v letnej kuchynke v záhrade, už samozrejme vzhľadom na zastavanosť plochy nemal žiadny signál.

Povedal som mu nech si kúpi extender, avšak to som ešte nevedel o tom, aké jednoduché riešenie je Netgear Orbi Pro. Na to som prišiel až nedávno, keď som svoj pomerne drahý router nahradil práve mesh sieťou od Netgear. Poďme však na to pekne postupne.

Kým donedávna sa podobné riešenia používali len v prípade pokrytia veľkých priestorov počas konferencií, v poslednej dobe sa mesh siete dostávajú aj do domácností. Dôvod je jednoduchý. Väčšina, často aj pomerne drahých routerov totiž nie je schopná pokryť veľkú a hlavne zastavanú plochu.

Pozrite si

NETGEAR Orbi (RBK50) AC3000 – takto má vyzerať Wi-Fi sieť

Ak však pokrytie siete samotnej rozdelíme medzi niekoľko menších zariadení, ktoré budú navzájom komunikovať a pre používateľa sa stále tváriť ako jedna sieť, máme vyhraté. Viac zariadení, kľudne aj s menším dosahom totiž pokryje dom lepšie, ako jediné výkonné zariadenie.

Navyše bude takto sieť lepšie zvládať nároky pripojených zariadení, ktoré sa budú rozdeľovať medzi viac bodov. A takto nejako v skratke funguje mesh sieť. Jedno hlavné zariadenie je pripojené k internetu a ostatné satelity s ním komunikujú a rozširujú tak pokrytie vašou Wi-Fi sieťou.

Pozrite si

TP-Link Deco M5 – jednoduchšie už doma Wi-Fi nenaťaháte

Lacnejšie zariadenia využívajú dve pásma 2,4 GHz a 5 GHz, pričom jedno je využívané na samotné pripojenie k internetu a druhé na vzájomnú komunikáciu routera a satelitov. Týmto však dochádza pre používateľa k obmedzeniu pripojenia, keďže jedno pásmo je dedikované pre vzájomnú komunikáciu.

Preto nájdete v ponuke drahšie, trojpásmové riešenia, ako je napríklad testovaný kúsok Netgear Orbi Pro. Pre komunikáciu routera a satelitov sa v tomto prípade používa tretie pásmo, čím používateľ nie je nijako obmedzený.

Samozrejme, podobná výhoda má svoju cenu. Riešenie Netgear Orbi Pro, ktoré sa skladá z jedného routera a jedného satelitu vás totiž bude stáť 580 eur, čo nie je málo. Za túto cenu totiž dostanete pomerne výkonný router. Sila pokrytia však bude určite nižšia, ako v prípade mesh siete.

Samotný router na prvý pohľad ani nepripomína niečo, čo si pod týmto slovom dnes predstavujeme. Skôr pôsobí ako módny doplnok do domácnosti. Jednoducho je predurčený na to, aby ste ho nechali na obdiv. Bude tak mať lepší signál a navyše sa stane celkom pekným doplnkom v domácnosti.

Na jeho zadnej strane nájdete okrem WAN portu aj trojicu gigabitových LAN portov. Okrem toho však nechýba ani USB 2.0 port pre pripojenie disku, alebo tlačiarne, ktorú môžete v sieti zdieľať. V prípade satelitu je situácia podobná, len s tým rozdielom, že ponúkne štyri LAN porty namiesto troch. Nepotrebuje totiž WAN port. Na základe tohto detailu hravo odlíšite router od satelitu.

Dizajn však nie je jedinou vecou, ktorou sa snaží Netgear Orbi Pro zaujať. Základom podobnej mesh siete je nielen v tomto prípade jednoduchá inštalácia. Všetko je navrhnuté tak, aby ste si aj pri slabšej technickej zdatnosti vedeli doma takúto sieť sprevádzkovať.

V balení dostanete dvojicu krabičiek, pričom jedna slúži ako hlavný router a druhá je satelitom. K sieti však môžete pripojiť aj viac satelitov súčasne. Tie si ale budete musieť dokúpiť samostatne.

Po pripojení hlavného routera do elektrickej siete a následnom pripojení k internetu môžete pristúpiť k nastaveniu. To sa vykonáva prostredníctvom aplikácie vo vašom smartfóne, alebo prostredníctvom počítača, ktorý je k routeru pripojený prostredníctvom Ethernet kábla. Ja som pre nastavenie využil aplikáciu, prostredníctvom ktorej som sa pripojil priamo do novej Wi-Fi siete, vytvorenej routerom Orbi.

Aplikácia vás pomocou niekoľkých jednoduchých krokov bude sprevádzať celým nastavením. Je to extrémne jednoduché a do niekoľkých minút budete mať novú sieť. Počas samotnej inštalácie vás aplikácia vyzve aj na pripojenie satelitu. Podľa vašich potrieb však môžete tento úkon vykonať aj neskôr.

Aplikácia ponúka len základné nastavenia a správu. Hneď na úvodnej obrazovke vidíte stav siete, ako aj mapu. Máte tak okamžite prehľad o tom, či všetky zariadenia pracujú správne, či je prístupné pripojenie na internet a či je pripojený satelit.

V aplikácii si môžete zobraziť aj pripojené zariadenia, ktorým môžete následne povoliť, alebo obmedziť pripojenie do siete. Súčasťou aplikácie je aj priame meranie rýchlosti pripojenia do siete. Jedná sa síce len o integráciu známej služby Speedtest, avšak je to príjemné spestrenie.

Poteší aj taká drobnosť, ako je merač prenesených dát. Priamo v aplikácii tak vidíte, koľko dát ste v danom období preniesli. Na sieti Orbi môžete nastaviť aj samostatné pripojenie pre hostí. Bohužiaľ mi chýbala možnosť limitovania rýchlosti pripojenia pre hostí. Čo však poteší je vzdialený prístup do siete. Môžete teda nastavenia siete meniť aj v prípade, ak aktuálne nie ste doma.

Pozrite si

Netgear Orbi Outdoor Satellite rozšíri Wi-Fi signál aj na záhradu

Oveľa podrobnejšie nastavenia ponúka počítač, kde prostredníctvom adresy login.orbi.com získate prístup k detailným nastaveniam routera, tak ako tomu zvykne byť v prípade iných routerov. Prekvapením je, že od výroby sú vypnuté funkcie MU-MIMO a Implicit Beamforming, ktoré umožňujú stabilnejšie a rýchlejšie fungovanie siete.

Ich zapnutie nájdete až v pokročilých nastaveniach na počítači. Niekomu môže tiež chýbať voľba nastavenia 2,4 GHz a 5 GHz siete. Jednotlivo sa totiž neviete pripojiť k samostatnej sieti. Orbi rieši to, ku ktorej frekvencii vás pripojí samostatne na základe vlastných algoritmov a konkrétneho zariadenia.

Pri inštalácii je potrebné správne umiestniť satelit. Netgear však na určenie správnej polohy nemá nejakú dostatočnú indikáciu. V podstate po pripojení satelitu do siete sa na jeho vrchu rozsvieti dióda, ktorá indikuje kvalitu signálu medzi hlavným routerom a satelitom.

Ak je svetlo modré, znamená to, že signál je veľmi dobrý. Ak sa po pripojení dióda rozsvieti na oranžovo, signalizuje to, že signál je na hrane. Ak bude svietiť červená, je to znak veľmi slabého, alebo priamo žiadneho signálu.

Pri inštalácii teda budete musieť postupovať metódou pokus-omyl a prostredníctvom niekoľkých pokusov nájsť správnu polohu. V umiestnení tak routera, ako aj jednotlivých satelitov vám pritom pomôžu rôzne úchytky, ktoré nájdete priamo v balení. Sieťové prvky tak nemusia byť len položené na stole, ale kľudne pripevnené aj na stene a podobne.

Podstatné je, aby ste pri inštalácii dosiahli práve spomínanú modrú farbu, ktorá zabezpečí naozaj bezproblémové fungovanie celej siete. V prípade ak budete mať satelit umiestnený ďaleko, teda pri jeho spustení bude svietiť oranžová, bude pripojenie obmedzené. Bežné surfovanie po internete sieť v tomto prípade zvládne, avšak náročnejšie využívanie už bude znamenať výpadky a nestabilitu celej siete.

Netgear Orbi Pro plní svoju úlohu veľmi dobre. Dokáže prostredníctvom svojich satelitov dostať rovnako rýchlu sieť aj na miesta, kde už bežný router „nevidí“. Nie je určený pre ľudí, ktorí potrebujú najvýkonnejšie pripojenie na jednom mieste, alebo pre domácnosti, kde sa pri budovaní nezabudlo na Ethernetové prípojky v každej miestnosti.

Netgear Orbi Pro je však veľmi dobrou voľbou v prípade, ak potrebujete pokryť skutočne veľkú plochu a pritom nechcete ťahať káble po celom dome. Funguje totiž spoľahlivo a rýchlo a jeho inštaláciu zvládne každý. Snáď len tá cena by mohla byť o niečo priaznivejšia. Každopádne je to riešenie Wi-Fi budúcnosti, ktoré si určite zamilujete a funguje na jednotku.

Práve preto získava riešenie Netgear Orbi Pro od redakcie ocenenie TIP REDAKCIE.