Reklama

Netflix ruší zdieľanie hesla aj na Slovensku, už to využívajú aj podvodníci

Zdroj | Netflix
Števo Porubský
Zdroj | Netflix
Zdroj | Netflix

Netflix len nedávno začal s rušením zdieľania hesiel aj na Slovensku, čo mu globálne za jeden kvartál prinieslo milióny nových zákazníkov. Máme to u nás len niekoľko dní a už to využívajú aj podvodníci.

Spoločnosť ESET zachytila podvod, v rámci ktorého sa útočníci vydávajú za streamovaciu službu Netflix a snažia sa od obetí vylákať prihlasovacie údaje. Používatelia môžu preto dôverovať podvodným správam a naletieť.

Obsah pokračuje pod reklamou

Kybernetickí zločinci podľa ESETu rozposielajú Slovákom phishingové SMS správy, ktoré sa vydávajú za oficiálnu komunikáciu spoločnosti Netflix. V texte upozorňujú na úplné pozastavenie predplatného. Aby sa mu zákazníci vyhli, odkazujú ich na stránku, kde si môžu službu reaktivovať.

Na dôveryhodnosti týmto podvodným správam pridáva názov odosielateľa – Netflix. Skutočné číslo odosielateľa útočníci maskujú prostredníctvom techniky spoofing, ktorá umožňuje zmeniť telefónne číslo odosielateľa SMS správy alebo volajúceho podľa potrieb podvodníkov. 

Zdroj | ESET

Cieľom je zber prihlasovacích údajov

Ak používateľ klikne na odkaz v SMS správe, ocitne sa na falošnej stránke pripomínajúcej Netflix s prihlasovacím oknom. Namiesto prihlásenia sa do služby Netflix však obeť odovzdá svoje prihlasovacie údaje útočníkom.

Podvodníci tak získajú prístup do skutočného Netflixu. Okrem toho môžu získané prihlasovacie údaje predávať na dark webe alebo skúšať, či to isté heslo obeť nepoužíva aj do účtov na ostatných platformách. 

Mimochodom, na falošnej stránke nefunguje žiadny odkaz, ani prihlásenie pomocou Facebooku, ktoré Netflix oficiálne ani neponúka.

Takto vyzerá falošná stránka Netflixu (vľavo) a takto reálna (vpravo).

Na nebezpečenstve tomuto podvodu pridáva aj to, že Netflix aktuálne skutočne kontaktuje svojich používateľov v súvislosti so zmenami v zdieľaní účtov. Používatelia streamovacej platformy tak môžu ľahšie uveriť, že ide o jej oficiálnu komunikáciu. Ako však informuje samotný Netflix, citlivé informácie od svojich používateľov nikdy nepýta prostredníctvom e-mailu či SMS správ. 

„Vytvorením nátlaku a v kontexte zmien, ktoré realizuje Netflix, môže tento útok mnohých používateľov zaskočiť a údaje z nich vylákať. Na Slovensku nie sú phishingové podvody formou SMS žiadnou novinkou, no obvykle sa snažia napodobniť skôr doručovacie služby, poštu či banky. Netflix je v našich končinách skôr novinkou, aj keď vo svete sú podvody zneužívajúce meno tejto služby bežné,“ vysvetľuje Ondrej Kubovič, špecialista na digitálnu bezpečnosť spoločnosti ESET. 

Ako sa chrániť? 

1. Buďte obozretní pri nevyžiadaných alebo neočakávaných správach. Nedôverujte im a vymažte ich v prípade, že spozorujete varovné znaky (výzva ku kliknutiu na odkaz, časový nátlak).

2. Pozorne preskúmajte priloženú URL adresu. Použitie skracovača URL adresy ako v tomto prípade je varovným signálom.

3. Používajte na svojom Android zariadení kvalitný bezpečnostný softvér. Riešenie ESET Mobile Security obsahuje funkciu Anti-Phishing, ktorá podvodné SMS správy aj e-maily automaticky blokuje. 

Obsah pokračuje pod reklamou

4. Ak ste klikli na odkaz v správe, nezadávajte na danú stránku žiadne údaje a preskenujte svoje zariadenie antivírusom.

5. Majte vždy aktualizovaný operačný systém aj všetky aplikácie vrátane bezpečnostného softvéru.

Zdroj | Midjourney
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.