Reklama

Nepoužívajte adaptívny tempomat v daždi! [pravda alebo mýtus?]

Zdroj | Casey Horner/Unsplash
Richard Pliešovský
Zdroj | Casey Horner/Unsplash
Zdroj | Casey Horner/Unsplash

Internet je užitočný pomocník, ale vyniká v šírení dezinformácií a mylných názorov. Takýmto prípadom je dlhoročné varovanie, aby ste nepoužívali tempomat v daždi.

Ako to v skutočnosti je? Naozaj je jazda s tempomatom, resp. adaptívnym tempomatom nebezpečná počas silného dažďa?

Tempomat je súčasťou výbavy automobilov poriadne dlho. V starších modeloch sa používal systém s káblom pripojeným k akcelerátoru, aby udržal plynový pedál v určitej polohe na základe aktuálnej rýchlosti. Novšie autá už používajú elektronický systém. O celý proces sa stará počítač, pričom vstupy z radarových senzorov sú rozmiestnené po celom obvode. Tieto senzory identifikujú rýchlosť vozidla podľa hnacieho hriadeľa. Senzory tempomatu sú naprogramované tak, aby rozpoznali, či ste šliapli na brzdu. V takom prípade sa tempomat sám vypne.

Obsah pokračuje pod reklamou

Tempomat je teda bežná technológia, ktorá umožňuje nastaviť konkrétnu rýchlosť vášho vozidla. ktoré sa snaží túto rýchlosť udržiavať bez ohľadu na stav vozovky, skutočný rýchlostný limit alebo intenzitu premávky. Novšie technológie, ako napríklad tempomat založený na radare (adaptívny tempomat), snímajú ostatné vozidlá pred vami a brzdia, aby si udržali bezpečnú vzdialenosť. Moderné tempomaty zabrzdia aj na svahoch, aby ste nezrýchlili.

Zdroj | Bruno Kelzer/Unsplash

Používanie tempomatu je pohodlné, vodič si pri dlhých jazdách oddýchne a vďaka dodržiavaniu predpísanej rýchlosti predstavuje prínos pre bezpečnejšiu jazdu. Bonusom je, že sa vyhnete pokutám za prekročenie rýchlosti. Napriek tomu existujú isté situácie, kedy by ste tempomat nemali používať. Áno, tipujete správne, je to najmä klzká (šmykľavá) vozovka.

Klzké cesty predstavuje napríklad:

  • stojatá voda, čiže ak na chvíľu prudko poprší, alebo sa spustil prívalový lejak (pretože behúne pneumatík nedokážu dostatočne rýchlo rozptýliť vodu);
  • mierny dážď po období, keď bolo teplo a sucho (pretože nahromadenie oleja a nečistôt na cestách spôsobuje tvorbu klzkého filmu);
  • štrk, špina, popadané lístie a pod.;
  • ľad a sneh.

Vtedy môže (ale samozrejme nemusí) spôsobiť tempomat šmyk. Vodič by mal pri zaregistrovaní nepriaznivých podmienok prevziať vedenie vozidla plne pod svoju kontrolu. Stačí, ak krátko pribrzdí a tak deaktivuje tempomat. Určite sa treba vyvarovať dupnutia na brzdy. Vtedy situáciu môžete oveľa viac zhoršiť. Ak zbadáte pred sebou veľkú kaluž vody, alebo pocítite, že vozidlo začína dostávať šmyk, treba jednoducho uvoľniť plyn a pokračovať v smere v šmyku, pokým opäť nezískate priľnavosť.

Pozrite si

Pravda, alebo mýtus: Vypínať počas búrky smartfón?

Veľké nebezpečenstvo môže predstavovať, najmä pre staršie vozidlá, aquaplaning. Vtedy tempomat sleduje rýchlosť z hnacieho hriadeľa. Keď vznikne aquaplaning, pneumatiky sa začnú otáčať rýchlejšie ako normálne, čo môže oklamať tempomat, tak, že auto ide rýchlejšie, ako je prednastavená rýchlosť, čo ho prinúti ubrať plyn a spomaliť vozidlo. Prudké spomalenie je v takomto prípade nebezpečné.

Moderné systémy sú vybavené trakčnou kontrolou a majú elektronickú kontrolu stabilitu. Ide o užitočné systémy navrhnuté tak, aby zisťovali preklzávanie kolies a v prípade potreby automaticky obmedzia plyn, resp. nezávisle pribrzdia hnacie kolesá, aby znovu získala kontrolu.

Je teda nebezpečné používať tempomat počas daždivého dňa? Určite nie. Používanie adaptívneho, resp. bežného tempomatu síce môže byť v istých situáciách rizikové, najmä ak je hladina vody na ceste príliš vysoká na to, aby ju auto zvládlo samo, je lepšie, aby ste sa ujali volantu. V prípade, že máte novšie vozidlo s novými bezpečnostnými systémami a asistentmi, je riziko eliminované na minimum. Dôežité je počas jazdy používať logiku a spoliehať sa v prvom rade na vlastné šoférske schopnosti.

Obsah pokračuje pod reklamou

TECHBOX.sk môže za predaj produktu v článku získať províziu formou affiliate programov.

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.