Reklama

Nepotrebujeme autonómne autá, ale takéto parkovacie roboty

Zdroj | Hyundai
Richard Pliešovský
Zdroj | Hyundai
Zdroj | Hyundai

Samojazdiace automobily budú možno raz senzáciou, ale na to si budeme musieť ešte počkať. Realitou sa však stáva niečo iné, autonómne parkovacie roboty.

Hyundai Motor Group vyvinul robota s automatickým nabíjaním pre elektromobily. Podľa zverejneného videa ide o mimoriadne šikového pomocníka, ktorý funguje neuveriteľne rýchlo a presne. Čiže opak ľudského manévrovania v komplikovaných a neprehľadných podmienkách.

Roboty Hyundai Motor Group dokážu odniesť až 2,2 tony pričom môžu jazdiť rýchlosťou až 1,2 m/s, čo je zhruba 4,3 km/h. Parkovacie roboty sa pripájajú na prednú a zadnú nápravu. Kamerový systém ich presne navedie na určené miesto.

Obsah pokračuje pod reklamou

Praktické využitie ukazuje video. Roboty zvládnu presúvať autá aj v poschodovej budove, dokážu zaparkovať a priviesť autá k vodičovi. Smart systém dokáže ovládať až 50 robotov naraz. Hyundai chce svoj systém inteligentného parkovania ďalej rozvíjať tak, aby ho bolo možné využiť s parkovacími robotmi a ľudskými vodičmi.

Zdroj | Hyundai

„Už žiadny stres s parkovaním, nechajte to na roboty. Tieto parkovacie roboty zdvíhajú kolesá vozidla a dokážu manévrovať akýmkoľvek smerom, aby zaparkovali vaše auto presne,“ opisuje systém Hyundai.

Hyundai tiež ukázal ďalší užitočný prvok, ktorý sa využije popri parkovacích robotoch. Ide o robot s automatickým nabíjaním (ACR). Funguje to presne tak, ako sa volá – postará sa nabíjanie elektromobilov. V prípade, že elektrické vozidlo potrebuje nabiť batériu, parkovacie roboty ho prenesú do nabíjacej zóny, kde ho ACR automaticky nabije.

Zdroj | Hyundai

Nabíjacie roboty sú vybavené rozpoznávacími funkciami založenými na hlbokom učení. Tie im umožňujú naskenovať poznávaciu značku a priradiť nabíjací port elektromobilu k správnemu nabíjaciemu konektoru. Následne pripojí elektrické vozidlo k adekvátnej nabíjacej stanici, počas nabíjanie monitoruje stav batérie a úroveň nabitia. Keď je batéria nabitá, parkovacie roboty odvezú vozidlo na určené parkovacie miesto.

Pozrite si

Poznáme Slovenské ceny! Vynovený Hyundai i30 v troch karosárských verziách

Keďže väčšina nabíjačiek je inštalovaná vonku bez krytu, ACR spĺňa stupeň IP65, čo znamená, že je vodotesný a prachotesný, takže ho možno stabilne prevádzkovať aj v extrémnych prostrediach. Konštruktéri nainštalovali okolo robota bezpečnostný stĺp so zabudovaným laserovým senzorom, ktorý zabráni možným nehodám, vie rozpoznať stacionárne i pohyblivé prekážky.

TECHBOX.sk môže za predaj produktu v článku získať províziu formou affiliate programov.

Zdroj
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.