Reklama
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

Nenechajte sa oklamať "pôvodnými" cenami na e-shopoch. Nie je zľava ako zľava

Nenechajte sa oklamať "pôvodnými" cenami na e-shopoch. Nie je zľava ako zľava
Zdroj | rupixen.com
Michal Sobek
Nenechajte sa oklamať "pôvodnými" cenami na e-shopoch. Nie je zľava ako zľava
Zdroj | rupixen.com
Zdroj | rupixen.com

To, že idú ceny raketovo hore si už nejaký ten čas zvykáme, ale týka sa to, samozrejme, aj elektronických zariadení. Nenechajte sa už oklamať v domnienke, že ste produkt kúpili skutočne v zľave.

Určite poznáte našu sériu Tech Deals, kde vám prinášame aktuálne veľké zľavy na elektroniku. Vždy sa riadime tým, aby sme poskytovali zľavy od overených e-shopov. Pri písaní zľavy sme si, až spätne po upozornení od nášho čitateľa, všimli, že pôvodná udávaná cena pri produkte bola vyššia, za akú sa reálne začal predávať.

Môže za to zrejme stále nedoriešená pandémia koronavírusu, vojna na Ukrajine a energetická kríza. Tým pádom obchody zvýšili pôvodné ceny, ale bez upozornenia koncového zákazníka. To znamená, že keď si kúpite produkt v zľave, tak to reálna zľava nebude a aj tak bude e-shop v pluse.

Obsah pokračuje pod reklamou

Nehovoríme, že sa to týka všetkých produktov a všetkých slovenských e-shopov. Rád by sme uviedli konkrétny príklad. Do seriálu Tech deals sme nedávno zahrnuli tablet Xiaomi Pad 5. Podarený 11-palcový tablet, ktorý môže smelo konkurovať základnému iPadu.

Jeho cena v zľave bola skutočne nižšia oproti pôvodnej o 18 % alebo necelých 80 eur. E-shopy uvádzali pôvodnú cenu 419 eur, pričom (ako sme sa neskôr vďaka upozorneniu čitateľa dozvedeli) tablet prišiel do predaja za sumu 349 eur. To je v tomto prípade navýšenie pôvodnej ceny o 70 eur!

Máme však pre vás jednoduché riešenie, ako si skutočne overiť pôvodnú cenu produktu. Pomôcť vám s tým môžu porovnávače cien, ktoré vám vďaka dlhodobému monitorovaniu cien produktov v e-shopoch dokážu zobraziť graf týchto cien vrátane toho, na akej hodnote daný graf začína.

Touto funkciou disponujú najmä najväčšie porovnávače, či už Pricemania alebo Heureka.sk, s ktorou sa môžete stretávať aj v našich Tech Deals. V prípade prvého menovaného portálu túto funkciu nájdete pod tlačidlom „Vývoj ceny“, v druhom pod ikonou grafu, resp. pod zoznamom e-shopov.

Pre zistenie skutočnej ceny, s akou produkt vstupoval na trh, si pri grafe stačí kliknúť na kolónku „od počiatku vekov“. Takýmto spôsobom môžete hravo zistiť, že produkt, ktorý je aktuálne „v zľave“, skutočnosti v posledných týždňoch a mesiacoch výrazne zdražel alebo je na trhu už tak dlho, že sa vám viac oplatí za podobnú cenu kúpiť jeho nástupcu či iný model.