V súčasnosti je na internete obrovský pretlak informácií a ľudia namiesto čítania už len scrollujú sociálne siete a je pritom jedno aké, či je to Facebook, Instagram, Telegram a mnoho mnoho ďalších viac či menej úspešných.
Namiesto čítania tam zdieľaných správ je ale obrovským problémom, že čítame už len nadpisy. Ignorujeme čo sa skrýva za nimi a ešte viac ignorujeme na akých stránkach sú dané nadpisy zverejňované.
Často sa potom stáva, že zdieľame absolútne hlúposti, ktoré keby sme poznali do hĺbky, ani by nám to nenapadlo zdieľať. No práve takéto hlúposti majú tzv. clickbaitový nadpis, ktorý zaujme azda každého.
Toho múdrejšieho zaujme negatívne, toho jednoduchšieho zas zaujme pompéznosťou, niečím, čo by určite nečakal, nevedel a s najväčšou pravdepodobnosťou ani nechcel. Aj posledné voľby ukázali, ako sme extrémne citliví na strach. Pritom rácio by po bližšom skúmaní toho čo sa skrýva za správami šíriacimi strach vyhodnotilo, že je to hlúposť.
Ako sa teda nenechať nabudúce oklamať klamármi, zdieľačmi hlúpostí a poloprávd? Stačí poznať niekoľko tipov ako hľadať na internete a hneď budete vedieť koľká bije a o čo ide šíričom podobných správ.
Naučte sa spoznávať stránky
Hľadať výrazy vie na internete dnes už každý. Googliť je bežné sloveso a používajú ho už aj malé deti. Ak ale hľadáte výrazy, ktoré nie sú bežné, alebo sa chcete dozvedieť o nejakej téme ešte viac, mali by ste sa zamerať na stránky, ktoré za to stoja.
Google ponúka zaujímavú funkciu Viac o tejto stránke, ktorá sa ukrýva v trojbodkovom menu priamo pri názve webu. Takto si viete skontrolovať a získať viac informácií o danom médiu či web stránke. Ak sa teda dostanete k nejakému článku, ktorý ne prvý pohľad nevyzerá celkom kvalitne (žiadne relevantné zdroje, žiadne odkazy, žiadne známe meno, clickbait názov, odporúčajú ho rôzne osoby bez pozadia…), do vyhľadávača Google si zadajte jeho názov a po kliknutí na tri bodky hneď vedľa názvu stránky sa môžete o webe dozvedieť viac. A to dokonca aj v slovenčine!
Overovanie faktov a neprávd
Google má jednu výbornú funkciu – Fact Check Explores. Ide o overovač faktov a vyvracanie prípadných hoaxov a neprávd. Túto stránku by ste si mohli uložiť medzi obľúbené a keď niekde na sociálnych sieťach zachytíte niečo čo sa vám nezdá, ba dokonca aj zdá, lebo to povedal či napísal nejaký váš obľúbenec, skúste si to overiť práve cez tento nástroj. Možno budete prekvapení výsledkom viac ako by ste čakali. Aj tento nástroj je v slovenčine, stačí si prepnúť jazyk v pravom hornom rohu.
Google Fact Check Explorer funguje aj na obrázky, no pokiaľ ten konkrétny nie je v databáze, výsledok sa nedostaví žiadny. Vyvracanie neprávd a hoaxov má na starosti Lead Stories, ale aj svetové AFP Fakty. Odporúčame si stránkou len tak listovať, nemusíte ani nič vyhľadávať, stačí si prejsť zoznam vyvrátených hoaxov a neprávd.
Overujte radšej už aj obrázky
A to za pár sekúnd. Vďaka ďalšiemu nástroju od Google, Google Lens. Je to celkom jednoduché. Stačí si akúkoľvek fotku či umelo vytvorený obrázok nahrať cez Lens a za pár sekúnd vidíte možné zdroje.
Google Lens na počítači spustíte pomocou malej farebnej lupy vo vyhľadávacom riadku. V smartfóne tak isto, v prípade Android smartfónov nájdete Lens aj ako súčasť v appke fotoaparátu. K Google Lens sa ale viete dostať aj rýchlym odkazom lens.google.com.
Presne tak sa dala nájsť aj toľko v médiách komentovaná retušovaná fotka ukrajinského vojaka, ktorý objíma staršiu ženu.
V Google Lens je možné ale aj vyhľadať priamo zdroj obrázka. To sa hodí v prípade, že máte príliš veľa výsledkov na pravej strane. Hneď sa vám vyroluje pomerne slušná dávka stránok, kde všade je tento obrázok evidovaný.
Overujte si fakty! Hlavne tie, ktoré vidíte na sociálnych sieťach. Keďže tie nemá kto korigovať, nájdete tam všetko. Dnes je to fotka vojaka, zajtra výbuch atómovky. Neverte všetkému čo vidíte a tobôž nie na sociálnych sieťach. Sú tam tisícky ľudí, ktorí šíria klamstvá a vedia o tom. Buď ich to baví, alebo živí. Ani jedno nie je dobré.