Reklama

Nemusíme čakať na 5G. Gigabitovými rýchlosťami nás poteší už LTE

Zdroj | Qualcomm
Juraj Procházka
Zdroj | Qualcomm
Zdroj | Qualcomm

Jav prelínania hraníc jednotlivých generácií mobilných technológií môžeme pozorovať už dlhšie. Menej výrazný bol tento rozptyl pri prechode zo sietí GSM/GPRS/EDGE na UMTS, čiže z 2G (presnejšie povedané z 2,5G) na 3G, ale pred príchodom LTE sa technológie 3G/HSPA poriadne pochlapili.

Hranice sa strácajú. Aspoň v úvode

Pokročilé siete HSPA (3,5G) tak ponúkajú porovnateľné rýchlosti (42 Mbit/s) ako prvá fáza sietí LTE. Hovoríme o rýchlosti sťahovania dát. Pri uplinku je už toto porovnanie viac naklonené novej generácii, ale pokrok umožnil 3G technológii koexistovať popri LTE.

Pozrite si

Ericsson a T-Mobile otestovali technológiu LAA. Prinesie rýchlejšie LTE

Podobné prelínanie odborníci očakávajú aj pri prechode 4G / 5G. Vývoj umožní dosiahnuť rýchlosti, aké sa pôvodne pripisovali až novej generácii 5G a zvýšiť by sa mala aj spektrálna efektivita. Súčasný vývoj tieto predpoklady potvrdzuje. Už v novembri 2015 predstavil Ericsson ukážku LTE s rýchlosťou 1 Gbit/s a v januári 2017 bola spustená prvá komerčná gigabajtová sieť LTE.

Najnovší technologický prielom je výsledkom spoločnej snahy spoločností Ericsson, Telstra, Qualcomm Technologies a NETGEAR. Má za cieľ ponúknuť najlepšiu gigabajtovú sieť LTE a pripraviť priestor pre prechod na technológiu 5G.

4G na „steroidoch“?

Vývoj však pokračuje ďalej. Na aktuálne prebiehajúcom Svetovom mobilnom kongrese v Barcelone predviedol počas živej ukážky Ericsson spoločne s partnermi Telstra, Qualcomm Technologies a NETGEAR prenosové rýchlosti 2 Gbit/s . Demonštrácia ukázala, že aj v sieťach LTE je možné dosiahnuť rýchlosť, ktorá je už „zo sféry“ 5G.

Pravda, použila sa pritom „trochu“ masívnejšia časť spektra, keď prenos v rámci testu prebiehal na piatich kanáloch so šírkou 20 MHz a navyše využíval technológiu 4×4 MIMO a kódovanie 256 QAM. Pripojenie teda prebiehalo na 20-tich streamoch súčasne.

Pre porovnanie, prvý 5G čip predstavený na MWC 2018, Huawei Balong 5G01, by mal poskytovať rýchlosť sťahovania porovnateľných 2,3 Gbit/s.

Pozrite si

Huawei na MWC ohlásil svoj prvý čip pre mobilné zariadenia 5G

Testovanie sa uskutočnilo pomocou nového komerčného čipu Qualcomm Snapdragon X24 LTE, ktorý je prvým modemom LTE kategórie 20 podporujúcim rýchlosť sťahovania až 2 Gbit /s. Zároveň je ​​prvým čipom postaveným technológiou FinFET so 7 nanometrovým výrobným procesom.

Výkonný viceprezident a generálny manažér divízií sietí 4G/5G a priemyselného internetu vecí v spoločnosti Qualcomm Wireless Serge Willenegger k tomu povedal:

„Dosiahnutím  tohto významného míľniku pomáhame operátorom naplno mobilizovať ich spektrá a maximalizovať kapacitu gigabitových sietí LTE. Výrobcom mobilných zariadení umožňujeme predstaviť nové služby, ktoré by podľa očakávaní mali v blízkej budúcnosti ponúkať siete 5G.“

Pozrite si

Nový modem Qualcommu zvláda v LTE sieti prenášať až 2 Gbit/s!

Dosiahnutie špičkovej rýchlosti umožnilo aj zariadenie Baseband 6630 od spoločnosti Ericsson, systém Radio 4415 a najnovší sieťový softvér Gigabit LTE.

Zdroj | Qualcomm

Počas živého testovania bola dosiahnutá rýchlosť 2 Gbit/s prostredníctvom agregácie  intervalu spektra s celkovou šírkou 100 MHz (5×20 MHz) v pásmach 1, 3 a 7 s použitím mobilného routeru NETGEAR Nighthawk, vybaveného uvedeným modemom Qualcomm Snapdragon X24 LTE.

5G to bude mať jednoduchšie

Nové limity LTE-A prinesú používateľom a operátorom mobilných sietí možnosť dosiahnuť skúsenosť so službami na báze extrémne rýchlych dátových prenosov, aké o 2 roky ponúknu aj siete 5G.

Vysoké rýchlosti však ani v tomto prípade nebudú „zadarmo“. Základným predpokladom na ich dosiahnutie je agregácia pomerne širokého frekvenčného spektra, ktoré nemusí mať každý operátor k dispozícii. Navyše pokrytie územia na rôznych frekvenciách je značne nehomogénne, takže lokalít, ktoré budú vyhovovať pre takúto agregáciu bude podstatne menej oproti pokrytiu bežnou sieťou LTE.

Siete 5G, ktoré budú kombinovať rôzne oblasti spektra v licencovaných, aj nelicencovaných pásmach, vrátane milimetrových vĺn, to budú mať podstatne jednoduchšie.

O BEZPEČNOSŤ DÁT NAŠICH REDAKTOROV POČAS MWC 2018 SA STARÁ ESET.

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.