Reklama
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

Nemecko sa môže pochváliť prvým koridorom pre nákladné elektromobily v Európe

Nemecko sa môže pochváliť prvým koridorom pre nákladné elektromobily v Európe
Zdroj | Volvo
Igor Neštrák
Nemecko sa môže pochváliť prvým koridorom pre nákladné elektromobily v Európe
Zdroj | Volvo
Zdroj | Volvo

V Nemecku prostredníctvom BP Pulse vznikol prvý európsky nabíjací koridor pre stredné a ťažké elektrické nákladné vozidlá. Špeciálne navrhnutých šesť verejných nabíjacích miest je teraz online rozmiestnených pozdĺž 600 kilometrového úseku naprieč Nemeckom.

Tento úsek cesty je súčasťou jednej z najfrekventovanejších ciest cestnej nákladnej dopravy v Európe, pretože spája kľúčové prístavy v Severnom mori v Belgicku a v Holandsku so stredomorským prístavom Janov v Taliansku. Prepojuje sieť ciest, ktoré sa tiahnu v celkovej dĺžke 1300 kilometrov.

Všetkých šesť miest je vybavených ultrarýchlymi nabíjacími stanicami s výkonom 300 kW, ktoré dokážu nabiť elektrické nákladné vozidlo do vzdialenosti 200 km za približne 45 minút. Nachádzajú sa medzi metropolitnou oblasťou Rýn – Neckar severozápadne od Stuttgartu a metropolitným regiónom Rýn – Porúrie východne od holandských hraníc.

Obsah pokračuje pod reklamou

Nabíjacie stanice Aral ponúkajú okrem nabíjania elektromobilov na bezpečných, dobre osvetlených a vhodných miestach aj teplé jedlo, toalety a sprchy, ktoré môžu vodiči využívať počas povinných prestávok na odpočinok. V priebehu nasledujúcich šiestich mesiacov sa plánuje otvorenie ďalších dvoch nabíjacích staníc.

Predpokladá sa, že do roku 2030 bude v Európe v prevádzke približne 270 000 batériových elektrických stredných a ťažkých úžitkových vozidiel a tieto budú potrebovať až 140 000 verejných a cieľových elektrických nabíjacích staníc. Prechod na elektrickú nákladnú dopravu si žiada zmenu aj zo strany samotných vodičov elektrických nákladných vozidiel, ktorí nie sú zvyknutí čakať na nabitie vozidla 45 minút každých 200 km jazdy.

Zdroj