Reklama

Nemecko prekvapuje, je svetovou dvojkou vo výrobe elektromobilov

Stanislav Vinc

Nemecký automobilový priemysel produkuje najviac elektromobilov spomedzi všetkých európskych krajín. V globálnom merítku je krajina aktuálne na druhom mieste za Čínou.

Z celkovo 4,1 milióna vyrobených áut bolo 1,27 milióna áut vybavených elektrickým motorom, z toho 955-tisíc tvorili plne elektrické modely.

Nemecko má v rámci Európy v segmente výroby elektrifikovaných modelov veľký náskok. Druhé Španielsko vyprodukovalo v roku 2023 celkovo 256-tisíc modelov s elektrickým pohonom, v tesnom závese za ním je Francúzsko s 225-tisícmi áut. Výrobnú kapacitu navyše Nemecko plánuje ešte v priebehu tohto roka rozširovať.

Obsah pokračuje pod reklamou

Pod tak veľký náskok Nemecka sa podpisujú jeho lokálne značky BMW, Daimer a Volkswagen, ktoré v krajine zamestnávanú približne 780-tisíc ľudí. Na ďalších miestach v tomto segmente figurujú Francúzsko s 215-tisícmi a Poľsko s 209-tisícmi zamestnancov. Zväz automobilového priemyslu Nemecka tiež uvádza, že takmer každý tretí patent (29 %) v automobilovom segmente pochádza práve od nich.

Pozrite si

BMW iX2 je štýlové elektrické SUV coupé, no s malým dojazdom [test]

Portál Electrek upozorňuje, že svetlé vyhliadky predaja elektromobilov v Nemecku môžu zatieniť problémy s ich štátnymi dotáciami. Grantový program, ktorý mal byť dostupný až do konca tohto roka, bol v decembri z dôvodu revízie štátneho rozpočtu škrtnutý. Pôvodná dotácia vo výške 6 750 eur tak po 1. januári klesla na 4 500 eur (3 000 eur od štátu, 1 500 eur od výrobcov), pričom po novom si o ňu možno požiadať už iba pri kúpe elektromobilu do ceny 45 000 eur.

Nemecko musí taktiež zapracovať na svojom deficite v oblasti vývoja softvéru, kde čínske a americké automobilky posunuli v posledných rokoch štandard výrazne nahor. Výzvou pre Európu bude tiež zabezpečenie vlastnej výroby batérií, v ktorých sa aktuálne lokálne automobilky do veľkej miery spoliehajú na zahraničných partnerov.

Zdroj
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.