Reklama

Nehlúpnime! Programovanie nie je len pre vyvolených, naučiť sa ho môže každý

Zdroj | ThisisEngineering
Stanislav Vinc
Zdroj | ThisisEngineering
Zdroj | ThisisEngineering

Každý majiteľ smartfónu mal už raz pocit, že má miliónový nápad na aplikáciu, akú svet ešte nevidel. Kde však nájsť niekoho, kto by ju naprogramoval? Najať si na to profesionála, len aby ste overili svoj nápad na prototype, by bolo zbytočne drahé. Prečo to teda neskúsiť svojpomocne?

Že neviete programovať? Ako sa hovorí, nikto učený z neba nespadol a na to, aby ste sa stali v programovaní učení, nemusíte na to míňať už ani horibilné sumy za kurzy.

Tento článok je súčasťou seriálu Nehlúplime!, v ktorom sa snažíme približovať to dobré a múdre na internete.

Obsah pokračuje pod reklamou

Moja stará mama hovorievala, že na štúdium medicíny treba „mať zadok“. Čo tým samozrejme myslela je, že štúdium takéhoto odboru si vyžaduje nemalý čas strávený sedením nad knihami. V tom čase to síce nevedela, no rovnaké pravidlo platí aj pre programovanie, akurát s tým rozdielom, že programovať sa môžete naučiť aj doma, svojpomocne, bez škôl, diplomov a skúšok. Stačiť vám na to bude nejaké zariadenie s prístupom na internet, trpezlivosť a nejaký jasný cieľ, čo týmto štúdiom chcete dosiahnuť.

Ak ste sa dostali až k týmto riadkom, zrejme už máte aspoň hrubú predstavu, aká oblasť IT vás vlastne zaujíma. Je to umelá inteligencia, návrh webových stránok, hry alebo v úvode spomínaný vývoj mobilných aplikácií? To úplne stačí, nemusíte ešte vôbec vedieť, aký jazyk a teda aký kurz by ste si mali zvoliť. Odpoveď vám poskytne portál www.codeacademy.com, ktorý sa vás ešte opýta, čo je vašim cieľom a na akej úrovni aktuálne ste. Následne sa už stačí iba zaregistrovať a pustiť sa do prvej lekcie.

Codeacademy ponúka lekcie v programovacích jazykoch Python, Java, JavaScript, Go, Ruby, SQL, C++, C#, Siwft, ako aj v kóderských jazykoch HTML a CSS. Výberu nesprávneho jazyka hneď v úvode sa však nemusíte báť, Codeacademy v tomto rozhodne za vás. Lekcie sú na jednej strane vďaka tomu prístupne aj tým, ktorí ešte nepoznajú rozdiely medzi jednotlivými jazykmi, na druhej sú lekcie zároveň stavané tak, aby ste sa v rámci nich naučili viacero jazykov, ktoré budete pre dosiahnutie vášho cieľa potrebovať vedieť ovládať.

Lekcie v rámci portálu môžete začať absolvovať bezplatne, aby ste získali aspoň istú predstavu o tom, čo vás vlastne na vašej ceste za vysnívaným projektom či kariérou čaká. Ak sa vám spôsob výučby Codeacademy zapáči, môžete si zaobstarať jeho predplatné, čo vám okrem prístupu k ďalším lekciám poskytne aj možnosť ukončiť ich s certifikátom. Väčšina zamestnávateľov sa síce namiesto certifikátov v IT segmente pozerá skôr na vaše portfólio projektov, mať ho aspoň na LinkedIn-e ničomu neuškodí.

Codeacademy by sme vám však skôr odporúčali vyskúšať ako absolútne základný odrazový mostík, ak ešte ani neviete, akým smerom sa v rámci IT vybrať, kde začať a čo si vlastne pod programovaním predstaviť. Akonáhle v službe naberiete nejakú základnú predstavu, znalosti pojmov a skúsenosti, odporúčame vám obzrieť sa po ďalších zdrojoch v závislosti od toho, aký segment ste si vybrali.

Ak ste sa pustili do vývoja aplikácií pre zariadenia od Apple, skúsiť môžete známy kurz 100 Days of Swift. Ak sa vám pozdáva napríklad vývoj stránok či práca, vedecké výpočty, kybernetická bezpečnosť či práca s databázami, pokračovať v štúdiu môžete prostredníctvom freecodecamp.org. Kto už ale vie, že Python je preňho tá pravá cesta, nemal by zas prehliadnuť Python Programming MOOC z dielne katedry informatiky na Helsinskej univerzite. A napokon, ak si nebudete počas vášho štúdia niečim istí, skúste sa opýtať vášho obľúbeného četbota. Hoci AI často halucinuje, programovaniu „rozmie“ veľmi dobre.

Nezabudnite, že štúdium programovania nemusí vyvrcholiť v kariéru v IT sektore. Porozumenie tomu, ako fungujú počítačové programy, mobilné aplikácie, hry či modely umelej inteligencie, vám pomôžu lepšie porozumieť dnešnému technológiami pretkanému svetu. Ak teda aj toto štúdium po prvej, druhej lekcii zavesíte na pomyselný klinec, stále budete v porozumení technológiám míľový náskok pred tými, ktorí to nikdy ani neskúsili.

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.