- #Aplikácie a hry
- 9 min.
- 18.12.2022
Need for Speed: Unbound - grafitti preteky s nádychom Rýchlo a zbesilo
Séria Need for Speed si za takmer 30 rokov vyskúšala rozličné časti. Od jazdenia v nádhernej prírode cez vytunované autá v lesklých nočných mestách až po testovanie nervov v naháňačkách s políciou. Zväčša si však tvorcovia zvolili arkádový model, prístupný pre väčšinu hráčov a ten postupne ohýbali do rôznych smerov.
Avšak po roku 2001 sa na scéne filmov a hier objavila istá filmová séria a Need for Speed (NFS) po nej nenápadne poškuľoval už dlhší čas. Menovite, Rýchlo a zbesilo, ktorá so štvrtou časťou (2009) začala naberať na popularite a tvorcovia NFS sa neraz inšpirovali v nej, najmä pri pouličných pretekoch. A je čas, dať si opäť jedno rande na kolesách s (nočným i denným) mestom.
Komiksový štýl i príbeh
Ako ste si možno všimli z obrázkov, na grafike najnovšej časti Need for Speed je čosi čudné. Zámerne nejde do fotorealistickej verzie, ale prešla do úplne iného štýlu, ktorý azda pasuje k zameraniu oveľa viac. Tvorcovia si zobrali súčasný ošiaľ komiksov, mixujú ho s pouličným grafitti štýlom, no pritom sa dostaneme k veľkému spracovanému mestu, kde sú vozidlá, ľudkovia či budovy v slušne detailnej grafike. Štylizácia dá novému dielu správny punc, a to sa ešte môžete tešiť na rozmanité efekty, ktoré si sami môžete meniť.
Napríklad efekty dymu, prešmykujúcich kolies alebo NAS turba sa priamo volia v menu ako jedna zo súčastí hry, ako by ste vošli do garáže tunovať auto a ďalšou položkou v zozname bude grafický efekt. Pôsobí to dosť bláznivo, ale zároveň moderne a pasuje to sem. Niekto možno namietne, že kontrast je príliš veľký, ale hra takto získava osobitý nádych a dokáže vás vtiahnuť k sebe.
Podobne možno vnímať postavy či príbeh, ktorý nás neposunie do vypulírovaného sveta akadémie, ale do ulíc, kde si to rozdávajú rozličné esá na tátošoch z celého sveta (pôvod jazdcov je neraz vtipný), občas aj bývalí členovia gangov, samozvaní borci alebo srdciari z garáž, ktorí cez deň vytunujú či opravia auto, aby mohli ísť v noci pretekať. Do poslednej kategórie patrí aj váš hrdina/hrdinka s kamoškou, ktorý makajú síce v istej garáži, ale jedna sa chce osamostatniť a mať vlastné sny – a tej druhej jej ich budete plniť vy cez rôzne víťazstvá v pretekoch.
Dej síce nie je extra prepracovaný, ale neraz je sympatické sledovať, že postavy sú pomerne ukecané, aj si po každom preteku povedia svoje názory, plány či ambície a nemusíte iba počúvať hip hop či techno muziku. Aj to prospieva k tomu, že postavy nie sú úplne ploché, môžete ich spoznávať a lepšie zapadnúť do tejto scény. Niekedy cez jemné popisy, inokedy cez správanie v scénach i miesto v deji. Po štarte prejdete o pár rokov vpred, kedy spoznáte svojho skutočného súpera a môžete si zmerať sily v rôznych súbojoch.
Arkáda ako ju poznáme
Jazdný model NFS sa takmer vždy prikláňa ku arkádovému a ani tento nie je výnimkou. Môžete trhať asfalt a páliť po meste ďaleko cez 200 km/h a keď narazíte do lampy, maximálne ju zlomíte a uháňate ďalej ako by sa nič nestalo. Avšak autori pridali aj drobné prvky simulácie, ktoré sa prejavujú jednak pri pridávaní či uberaní rýchlosti a neskôr aj pri brzdení, driftovaní či zákrutách. V tom smere to už taká ľahká arkáda nie je, najmä niektoré zákruty sa treba naučiť zvládať elegantne a bez straty času.
Hra pritom rešpektuje arkádový štýl – akcelerácia je blesková, môžete využívať aj nitro pre ešte vyššie rýchlosti, ale to musíte zaslúžiť cez postupne dobíjanie ukazovateľa za driftovanie či aktivity ako tesné predbiehanie áut. Časť vecí si môžete nastaviť, máte tu aj viaceré stupne obtiažnosti a štýl jazdy sa mení aj podľa druhu vozidla – staršie Lamborgini má trošku iný drajv ako nové mašiny, ale aj iné vlastnosti.
Veľa hráčov nabehne na jazdenie pomerne hladko, ale nie každé preteky aj poľahky vyhrajú. Niekedy je potrebné orientovať sa v skrumáži po štarte, inokedy riešiť nečakané výpady – aj oponenti používajú rôzne triky v zákrutách či pred cieľom, nielen vy, to isté platí aj pre nitro. Ale naučíte sa, treba sa však sústrediť a vnímať trať. Pri okruhoch máte šancu na opravu v ďalšom kole, pri trati z bodu A do bodu B treba mať na očiach aj minimapu a taktizovať. Každopádne, berte prológ ako dlhší tutoriál, kde si možno osviežiť jazdný model, aj sa priučiť novinkám.
Otvorený svet vo dne, v noci
Ak máte radi Forzu Horizon a podobne otvorený svet ste chceli mať pod palcom aj v inej sérii, NFS Unbound vám túžbu splní už v prológu. Dostávate možnosti jazdiť si po meste, doraziť k bodu záujmu a pozrieť si animáciu, vybrať preteky a sami rozhodovať o postupe. Štart je pomerne ľahký, ale neskôr sa ukážu herné triky – napríklad, že do pretekov musíte zaplatiť vstupný poplatok a potom sú odstupňované miesta podľa poradia. V praxi to však znamená, že ak neskončíte napríklad v prvej polovici, môžete byť stratoví. Poviete si, že budete reštartovať hru či preteky, ale podľa obtiažnosti dostanete istý počet repríz a potom už musíte brať výsledok, aký príde.
Peniažky sú potrebné do garáže na nákup áut, príslušenstva či súčiastok. A zatiaľ čo v prológu máte ešte relatívne dobre autá, neskôr sa musíte postupne vypracovať a zarábať si na lepšie triedy. S peniazmi treba dobre šafáriť, lebo kampaň je rozdelená na kalendár, ktorý prísne sleduje dni a keď príde hlavné podujatie, potrebujete mať naň peniaze i dobré auto.
NFS Unbound sa delí na dni a noci, no jeden element majú spoločný – tzv. Heat level. Každý pretek ho má jasne označený a Heat zo dňa sa prenášajú aj do noci, až potom sa resetuje. V praxi to znamená, že počas dňa sa dá jazdiť relatívne pokojne, ale v noci už môžu na vás číhať policajti, ktorí vás majú v merku (ak ste cez deň boli na nebezpečných pretekoch). Preto je súčasťou nejedných pretekov nielen víťazstvo, ale aj útek polišom – a postupne sa snažíte striasť viacerých áut, až kým nie je vzduch čistý…
Takže kalendár vám jasne povie, kedy sú veľké preteky. A pokým neprídu, môžete chodiť po menších, ale je potrebné sledovať finančnú bilanciu – a na veľkú akciu aj dostatočne silné auto a vstupný kredit. Preto máte síce väčšiu slobodu na mape, ale budete asi chodiť najmä po väčších pretekoch – ktoré sú však ťažšie a tiež pýtajú vstupné. Preto musíte dobre zvážiť, kam investovať a je celkom možné, že niektoré vymoženosti si do auta budete inštalovať neskôr.
Ten systém pripomína dobrý kolotoč – peniaze sú potrebné na autá i preteky a aby ste ich získali, jazdíte vo dne i v noci, no nemôžete sa nechať chytiť políciou, lebo vtedy o chechtáky prídete. A čím ťažšie preteky idete, tým väčší Heat level na seba naviažete a hliadky sú na vás ostrejšie.
A tak si postupne budujete nadupanú garáž, súperíte na vyššej úrovni a snažíte sa dostať v rámci príbehu do top pretekov a poraziť súpera. Kampaň funguje celkom dobre, rozsah sľubuje 20-25 hodín a komu bude málo, môže sa pripojiť aj online, no tam nečaká až toľko úloh, len otvorený svet a živí súperi na získaných autách.
Jazdy vždy trochu inak
Aby hra úplne neupadla do stereotypu, tvorcovia menia štýl pretekov. Niekedy jazdíte na okruhoch, inokedy jednosmernú trať (občas aj v opačnom smere), občas budete driftovať a priestor nájdu aj kaskadéri pre rôzne triky. To všetko si nájdete priamo v popise preteku a možno zistíte časom, že niektorý druh vám aj viac sedí a rozhodne pri výbere. Napríklad osobne sa mi lepšie darilo na okruhoch, lebo šprinty z bodu A do B sú niekedy nevyspytateľné – ale ak neskôr spoznáte mesto, zvyknete si aj na ne.
Need for Speed: Unbound je solídna arkáda s výbornou atmosférou mestských pretekov. Má síce ľahký príbeh, ale ešte viac vás zaujme osobitý štýl, ktorý tentokrát dobre sadol a mrká na jedny z najlepších častí série ako Underground 1 a 2.
Need for Speed: Unbound vyšiel 2. decembra 2022 na PS5, Xbox Series a PC.
Výhody
- osobitý grafický štýl a atmosféra
- veľký svet s výberom pretekov
- pekný výber vozidiel z rozličných dekád
- chytľavý štýl postupu v kariére v prvej polovici
- solídny jazdný model
- hudba a nočná atmosféra ako z najlepších častí NFS
Nevýhody
- príbeh sa rýchlo ošúcha
- slabší online režim
- správanie a AI niektorých jazdcov