Aj keď internet nie je základné ľudské právo, život bez neho si nevie predstaviť väčšina Slovákov. To, čo znamenala pred viac ako sto rokmi elektrina, ktorá je dnes samozrejmosťou, v súčastnosti ju dopĺňa ďalšia technologická vymoženosť.
Aj keď nie je pokryté celé územie Slovenska, prístup k internetu a telekomunikačným službám máte z každej obývanej oblasti. Zamysleli ste sa niekedy nad tým, čo všetko musí váš operátor zabezpečiť, aby ste mali objednanú službu stabilne, 24 hodín denne?
Členovia Asociácie lokálnych poskytovateľov internetu nedávno prezradili, s akými rôznymi problémami sa počas prevádzky stretávajú. Niektoré sú doslova bizarné. Údržba a servis sa musia vykonávať vždy, nielen v ideálnych podmienkach.
Zvláštny prípad zaznamenal napríklad operátor DataNetworks. Keď sa začali objavovať zvláštne výpadky internetu v novostavbách, technici hľadali príčinu. Napokon sa našiel páchateľ. Išlo o hlodavce, ktoré počas ochladenia prišli na chuť squattingu. Prehrýzli sa cez zateplenie budovy novostavby susediacej s poľom, vytvorili si cestu do rozvádzača, kde našli teplo a stravu v podobe optických komponentov.
Živočíchy boli páchateľmi aj v ďalšom prípade. Banskobystrický BBXNET zaznamenal zníženú kvalitu jedného z vysielačov. Po výmene komponentov sa zistilo, že situácia sa vôbec nezlepšila. Príčinu nezistil ani dodávateľ zariadení značkového výrobcu, takže museli rozobrať anténu. Po jej otvorení sa vysypalo obrovské množstvo múch, ktoré sa tam ukryli pred zimou. Muchy sa do antény dostali malým otvorom, ktorý slúži na odvádzanie nahromadenej vlhkosti, ktorá by ju inak mohla poškodiť. Vyčistením a zmenšením otvoru bola situácia vyriešená.
Skúsenosti z iného súdku má operátor Alternet. Na zabezpečovanie spojenia pre viacero obcí a miest má jeden rádiový uzol na Kojšovsej holi s výškou 1 246 m n. m. Silný dážď so snehom pri nulových teplotách obalí antény hrubou vrstvou snehu a ľadu. Komunikácia sa dokáže narušiť už za pár hodín, no ich očistenie môže trvať celý deň. Vtedy je pre technikov výzvou už len dostať sa k zariadeniam a anténam, aby mohli vykonať údržbu. Asfaltová cesta býva pre hlboký sneh a spadnuté stromy neprejazdná, 5 kilometrov treba odšľapať pešo. Pred vchodom do budovy čaká ešte veľký závej snehu, cez ktorý si treba vykopať tunel. Technici musia neraz využiť svoju kreativitu. Pri čistení antén od snehu a ľadu sa osvedčila hokejka, dvesto kg prídavných akumulátorov na prekrytie výpadkov elektriny dotiahli na saniach.
PROFI-NET prevádzkuje vysielače, ktoré zabezpečujú telekomunikačné služby i v lyžiarskych strediskách. Najväčšou výzvou je udržať v prevádzke vysielače na Chopku a Lomnickom štíte. Mrznúci dážď tam v kombinácii s vetrom dokáže v extrémnych prípadoch obaliť vysielač ľadom s hmotnosťou 300 kg za 60 minút! Ľad okrem toho, že zníži účinnosť vysielača svojou váhou, dokáže poškodiť antény i kamery slúžiace na prenos živej panorámy. Mimochodom, kamery sú upravené na mimoriadne podmienky, no aj tak vydržia najviac jeden rok. Vietor v kombinácii s mrznúcim dažďom ich doslova zničí. Rekord vo vytvorení námrazy počas noci predstavuje 450 kg.
Ak teda budete nabudúce hromžiť nad rýchlosťou internetu, zdvihnite oči od obrazovky. Možno niekde za rohom zúri prírodná kalamita, alebo si hlodavce nakladajú na večeru druhú porciu optických káblov.