NAY TECHBOX roka 2021: Spoznajte fotoaparát Canon EOS R3

ZDROJ | Canon

Tento rok sa môžete zapojiť už do 11. ročníka obľúbenej ankety NAY TECHBOX roka 2021, v ktorej môžete vyhrať hodnotné ceny pokiaľ zahlasujete za tie najlepšie produkty podľa vás. Dnes si predstavíme nomináciu v kategórii NAY TECHBOX FOTOAPARÁT roka 2021, Canon EOS R3.

ZDROJ | Canon

Canon je známy po celom svete nie len ako výrobca fotoaparátov, ale aj špičkových objektívov. Za viac ako 80-ročnú históriu Canon vytvoril desiatky unikátnych fotoaparátov a stovky objektívov. Jedným takým je aj Canon EOS R3, ktorý je tohtoročnou absolútnou špičkou medzi CSC modelmi nie len samotného výrobcu.

Canon preto nechýba ani v v našej ankete NAY TECHBOX roka 2021, konkrétne v kategórii NAY TECHBOX FOTOAPARÁT. Prečo sa ale do výberu dostal práve tento model? Poďme si ho bližšie predstaviť.

S Canon EOS R3 tu máme veľké telo s pevným vertikálnym gripom, v ktorom je to najlepšie z najlepšieho čo Canon kedy pustil do sveta. V tele s rozmermi 150 x 142,6 x 87,2 mm je osadený full-frame snímač s rozlíšením 24,1 Mpx. Je to prvý skladaný BSI CMOS snímač, ktorý Canon použil vo svojom fotoaparáte. Citlivosť snímača je ISO 100 – ISO 102 400, resp. dvojnásobok v rozšírenom režime. Snímač je zavesený na 5-osovej stabilizácii a je schopný stabilizovať až do 8 krokov.

Aj vďaka výkonnému procerosu DIGIC X je novinka schopná kontinuálne snímať rýchlosťou až 30 fps v plnom rozlíšení pri použití elektronickej uzávierky. V prípade mechanickej sa rýchlosť zníži na 12 fps. Samozrejme, platí to pre AF-C, teda kontinuálne preostrovanie.

Nebol by to ale Canon, keby nemal Dual Pixel AF systém, konkrétne Dual Pixel CMOS AF II. V tomto prípade je schopný zaostrovať až do -7,5EV. Samozrejmosťou je aj trackovanie hlavy, tváre či oka, a to nielen v prípade ľudí, ale aj zvierat či dokonca automobilov. Lahôdkou je autofókus určovaný pohľadom! Canon funkciu nazval Eye Control AF a funguje presne tak, ako ste si práve predstavili v hlave – kde sa pozriete, tam EOS R3 zaostrí! Stačí zatlačiť spúšť a R3-ka začne sledovať kam sa pozeráte.

Canon si vyvinul vlastný elektronický hľadáčik s rozlíšením až 1 600 x 1 200 px (5,76 Mpx). Ide pritom o OLED displej s 120 Hz frekvenciou. Sekunduje mu plne výklopný dotykový LCD displej s 3,15″ uhlopriečkou a rozlíšením 1 440 x 960 px. Ten sa sa zíde všetkým tým, ktorí natáčajú videá. Samozrejme, cez HDMI alebo USB-C je možné pripojiť externý displej.

Video je možné natáčať do rozlíšenia 6K, teda 6 000 x 3 164 px. 8K Ultra HD novinka tak nezvláda. Hoci EOS R3 má dostatočne výkonný hardvér, 24,1 Mpx len tak 8K rozlíšenie (33,6 Mpx) nevyčaruje. Video je však možné natáčať pri 60 fps, čo je úplne ideálne aj na športové podujatia. V prípade 4K Ultra HD rozlíšenie je možné natáčať až pri 120 fps, teda 4-násobnom spomalení. Samozrejmosťou sú RAW módy HDR PQ alebo Canon Log 3 a All-I, IPB alebi IPB Light.

Canon EOS R3 je tak absolútnou špičkou, ktorú ocenia nadšenci, ale aj profesionáli, a to nielen tí, čo fotografujú. Ak sa vám EOS R3 páči, zahlasujte zaň v kategórii FOTOAPARÁT v ankete NAY TECHBOX roka 2021.

Pozrite siHlasujte a vyhrajte 6 MEGA CIEN v ankete NAY TECHBOX roka 2021

Hlasovaním v ankete NAY TECHBOX roka 2021 môžete vyhrať hodnotné ceny:

Hlasovať môžete do 16. januára 2022.

Podrobné pravidlá súťažnej ankety NAY TECHBOX roka 2021 nájdete na web stránke NAYTECHBOXroka.sk.

Na príprave článku sme spolupracovali s partnerom Canon.