Reklama

NAY: Čo sa bude predávať v roku 2011?

Roman Calík

NAY oslavuje 20 rokov existencie. Dozvedeli sme sa, čo sa najlepšie predávalo v roku 2010 a poznáme očakávania na rok 2011. Pozrite sa!

Spoločnosť NAY pozná určite každý Slovák. To, čo sa podarilo jej zakladateľom P. Zálešákovi a J. Tomášovi, ktorí dodnes pôsobia ako predseda a podpredseda predstavenstva spoločnosti si zaslúži náš obdiv. V roku 1991 začali ako distribútor svetových značiek spotrebnej elektroniky (boli aj prvým oficiálnym distribútorom značky SONY na Slovensku), pričom už v roku 1992 začali budovať sieť maloobchodných predajní, ktorých počet postupne narástol na 12. Najväčšiu veľkoformátovú maloobchodnú predajňu pod značkou NAY Elektrodom otvorili v roku 1998 na Zlatých Pieskoch v Bratislave. Dnes má NAY už 26 predajní NAY Elektrodom v 22 mestách na Slovensku. V číslach ide až o 33.174 m2 predajnej plochy. Je tak najväčším predajcom spotrebnej elektroniky na slovenskom trhu.

NAY Elektrodom Zlaté Piesky

Move a Kinect sa predávali ako rožky

Rok 2010 bol už poznamenaný miernou stabilizáciou. Rast obratu NAY síce nie je markantný, no ohlásené 4 percentá naznačujú, že sme už dokázali nejaké tie euráče za novinky pustiť z rúk. Najviac sa predávali nové televízory, pričom ich priemerná cena sa pohybovala nad úrovňou 500 €. Našej obývačke tak doprajeme väčší komfort, totiž uhlopriečky 40 až 42-palcov majú už 30% podiel na predaných TV. Zaujímavé je, že na Slovensku sa veľmi dobre predávajú plazmové televízory. Ich podiel predaný cez NAY je až 25%, pričom naša krajina je vraj v Európe jediná, kde sa predáva tak veľké množstvo plazmových televízorov (percentuálnym podielom na celkovom predaji TV). Veľký nárast predaja majú aj set-top-boxy – až o 80%. Je to jasný trend súvisiaci s prechodom na digitálne vysielanie. Naopak prekvapí predaj videokamier. Ten poklesol v porovnaní s predchádzajúcim rokom 2009 až o 28%. Pravdepodobne to zapríčinila integrácia možnosti nahrávania videí do fotoaparátov či mobilných telefónov. 3D na svoj boom ešte len čaká. Môžu za to hlavne vyššie ceny noviniek. Zato herné konzoly s možnosťou ovládania pohybom – ako Sony Playstation Move či Microsoft XBox Kinect, za tými sa na Vianoce zaprášilo tak, že na skladoch dokonca chýbali. Podobne však tomu bolo aj v zahraničí, výrobcovia totiž nestíhajú uspokojiť dopyt.

Xbox Kinect

Nás však prekvapil podiel robotických vysávačov na celkovom predaji vysávačov. Totiž robotov sa predalo až 35% zo všetkých vysávačov, pričom najžiadanejší bol iRobot Roomba 581 v nie malej cene – 499 €. Verili by ste tomu, že sa roboti u nás takto udomácnia?

iRobot Roomba 581

Rok 2011 – rok 3D a tabletov

Ak sme v našej redakcii písali o roku 2010 ako o roku 3D, v podstate sme mali pravdu, avšak nie z hľadiska predajnosti. Nové 3D technológie si hľadajú aj cestu k nám, sú však stále pridrahé a navyše chýba 3D obsah. To isté platí aj o tabletoch, ich cena stále nie je pre náš trh lákavá na väčší predaj. Rok 2011 by to mal zmeniť. Tabletov bude na trhu dostatok a cenová vojna môže naplno začať. Vieme si predstaviť, že kvalitný tablet už kúpite aj pod 400 €. Očakáva sa aj výrazne väčší dopyt po dostupnejších 3D produktoch, kde to už nebudú len televízory. Na trh totiž príde viacero 3D kamier, fotoaparátov či dokonca 3D mobily – model LG Optimus 3D sme vám už predstavili. Nebude chýbať ani 3D obsah, v roku 2011 sa má totiž natočiť až 60 nových hraných filmov v 3D. Animované sa tu nepočítajú. A čo si budeme hovoriť, 3D určite najviac potiahne herný a porno priemysel.

Panasonic 2011 3D

 

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.