Reklama

Navštívili sme Nivy Tower, prvú certifikovanú smart budovu v CEE

Zdroj | HB Reavis / Ondrej Synak
Juraj Recký, TECHBOX
Zdroj | HB Reavis / Ondrej Synak
Zdroj | HB Reavis / Ondrej Synak

Developer HB Reavis sa môže pochváliť ďalším významným ocenením. Budova Nivy Tower získala ako prvá budova v regióne CEE, certifikát Gold Smart Building Certification od organizácie Smart Building Collective.

Dokonca sa budova Nivy Tower stala benchmarkom pre kategóriu bezpečnosť. Boli sme sa v nej pozrieť.

Písal sa rok 2019 a my, redakcia Techbox, sme mali možnosť nahliadnuť do novej centrály spoločnosti HB Reavis v Twin City na bratislavských Nových Nivách. V článku Slováci tvoria kancelárie budúcnosti sme vám našu návštevu najinteligentnejších priestorov na Slovensku podrobne opísali. Dnes je rok 2023, a Nové Nivy spravili poriadny krok vpred a my sme vďaka HB Reavis mali opäť dôvod vrátiť sa s cieľom ďalšej reportáže. Ako inak o inteligentnej budove.

Obsah pokračuje pod reklamou

Nivy Tower. Jedna z dominánt časti Bratislavy, ktorá sa z upadajúcej priemyselnej oblasti dynamicky mení na moderné srdce hlavného mesta, získala certifikát Gold Smart Buílding Certification. Dokonca je prvou budovou v regióne CEE, teda strednej a východnej Európe, s týmto ocenením. Poďme sa preto pozrieť do Nivy Tower spolu.

Zdroj | HB Reavis

O tom, že Nivy Tower pôsobí už na prvý pohľad sviežo a moderne, zrejme netreba zbytočne veľa písať. HB Reavis má status spoločnosti, ktorá si nemôže dovoliť „šetriť“ na architektoch. Či už ide o exteriér alebo interiér. Aj preto bolo chvíľkové posedenie na recepcii príjemným relaxom počas pracovného dňa. Vzdušné a presvetlené priestory sú napriek tomu, že išlo o najfrekventovanejšiu časť budovy, príjemne pokojné.

Ako to? Veľmi jednoducho. Inteligentné turnikety totiž otvoríte pomocou QR kódu alebo priložením smartfónu. Ľudia sa tu preto zbytočne nezdržujú a veľmi plynulo a rýchlo prejdú z alebo do budovy. Dve možnosti otvorenia turniketov majú, samozrejme, logické vysvetlenie. Smartfón je jasný. Zamestnanci resp. nájomníci budovy využívajú na tento účel aplikáciu a desktop systém More by HB Reavis.

QR kód? Jeho čaro je v tomto prípade v tom, že vašej návšteve jednoducho vytvoríte a vyzdielate kód. Potom stačí kód naskenovať na turniketoch a následne pri výťahu. Ten hneď vie, kam máte namierené a priamo vám predvolí cieľové poschodie. Ako návšteva sa nemusíte o nič starať. Dokonca ani len spomaliť, keď míňate recepciu. Ak QR kód nedostanete, na recepcii vám ho vygenerujú.

Aplikácia, ktorá spríjemňuje pobyt v budove

Turnikety sme si ako so smartfónom, tak s QR kódom, vyskúšali. Plynulosť a rýchlosť prechodu nás veľmi príjemne prekvapili. Najmä, keď sme skúšali prechod pomocou smartfónu jedného zo zamestnancov. Z recepcie sme však stále neodišli.

Práve More by HB Reavis, riešenie, ktoré sa používa aj v Twin City, dáva používateľom budovy Nivy Tower pocit smart priestoru. V aplikácii je celý balík možností, ktoré podporujú well-being, produktivitu a kreativitu.

Ako prvé nás zaujala časť Hi.Bike. Teda prenájom prémiových skladacích bicyklov Brompton a elektrických kolobežiek. Zaujímavosťou týchto bicyklov je, že sa dajú zložiť na veľkosť príručnej batožiny a sú veľmi ľahké. Prenájom je možný počas dňa a šetrí čas, napríklad pri presúvaní sa na stretnutia, či na obed.

Bicykle, ako aj elektrické kolobežky, majú pravidelný servis a môžete si ich na konkrétny čas aj rezervovať. V aplikácii tiež priamo vidíte, koľko bicyklov a kolobežiek je k dispozícií na tej, ktorej stanici.

Obsah pokračuje pod reklamou

Skutočnou čerešničkou More je podľa nás Concierge, teda akýsi virtuálny komorník. Cez túto možnosť viete vyriešiť množstvo povinností, ktorým sa jednoducho nevyhnete a zároveň vás vyrušujú od práce. Čistiareň odevov, umytie automobilu, výber a kúpa leteniek na pracovnú cestu, nechať doručiť balík na recepciu, či dokonca objednať kvety pre partnera či partnerku. Zoznam možností je naozaj dlhý a milo nás prekvapilo na čo všetko pri navrhovaní tohto komorníka mysleli.   

Nivy Tower a More by HB Reavis prirodzene pracujú so všetkými možnosťami, ktoré autobusová stanica a OC Nivy ponúkajú. Nájomcovia si priamo cez aplikáciu dokážu rezervovať miesta na rôznych kultúrnych či športových podujatiach, mnohé sú vytvorené priamo pre nájomcov.

Inými slovami, majú k dispozícii masáže, jogu, tréning techniky behu na streche Nív a mnoho iného. Nechýbajú rôzne špeciálne, najmä zľavové, ponuky na zdravotnú starostlivosť, ale aj v prevádzkach v OC Nivy.  

Z tých menej lifestylových, a viac užitočných funkcií ponúka More, tiež veľmi detailný prehľad vašich prístupov a ich prípadných zmien. Podrobne informuje o kvalite prostredia, teda teplote a vlhkosti vzduchu a kvalite a zložení vody v Nivy Tower, respektíve priamo v kancelárii.

Rovnako si priamo cez aplikáciu viete zarezervovať parkovacie miesto. Nechýbajú stanice od ZSE pre elektromobily. Parkovanie je, samozrejme oddelené od toho pre návštevníkov obchodného centra a autobusovej stanice. Všetko toto je pre efektívny a sústredný pracovný výkon nesmierne dôležité.

Aj Nivy Tower ponúkajú efektívny pracovný priestor

Ako sme už opisovali v reportáži z centrály HB Reavis, aj v Nivy Tower môžu nájomníci veľmi efektívne využívať zasadačky. Tie sa ovládajú cez tablety umiestnené priamo v miestnosti. Okrem podrobných informáciách o kvalite prostredia, je možné zasadačky cez tablety rezervovať a rezervácie spravovať.

Ak by ste si aplikáciou More spárovali pracovný kalendár, vďaka upozorneniam nikdy na stretnutie nezabudnete a nebudete blúdiť. Nechýbajú informácie o prípadných zmenách v rezervácii, či iných nečakaných situáciách.

Tentokrát sme však zasadačky nenavštívili, nakoľko už majú svojich nájomcov. Preto sme si užili viac technickú tour po budove. Začali sme, trochu od konca, na streche. Na nej nechýbajú fotovoltaické panely, ktoré dokážu budovu zásobiť zásadným množstvom energie, čo tiež dopomohlo k získaniu certifikátu smart building.

Jedinečným prvkom strechy je masívna oceľová koľajnica, ktorá je takmer po celom obvode strechy. Slúži ako dráha pre minižeriav určený na manuálne čistenie fasády budovy. Žeriav má nosnosť až do 850 kilogramov, vďaka čomu sa tiež môže použiť aj na opravu či výmenu prvkov budovy, a možno trochu prekvapivo „dočiahne“ až prvé poschodie. Pri 28-poschodovej budove je to úctyhodný výkon.

Mimochodom, toto riešenie je vôbec prvé na Slovensku a správne tušíte, že čistenie okien na všetkých ostatných  slovenských výškových budovách stále prebieha klasickým zľaňovaním.

Obsah pokračuje pod reklamou

Kvalitu vzduchu sme spomenuli viackrát. Priamo ovplyvňuje pracovný výkon a pocit pohodlia. Pre najvyššiu kancelársku budovu na Slovensku je prioritou, napriek tomu, že si vyžaduje skutočne unikátne riešenia ovládania.

Čo by vás možno už nenapadlo je, že vzduchotechnika na tento účel zaberá celé dve podlažia Nivy Tower. Ďalej sú tu ďalšie dve čisto servisno-technické podlažia.

Vzduchotechniku odborníci ovládajú z centrálneho velínu. Inžinieri ju navrhli v dvoch zónach, pre spodnú a vrchnú časť budovy. Celý systém má výkon úpravy vzduchu približne 130-tisíc m3 za hodinu. V rámci vzduchotechniky nechýba riešenie zvlhčovania vzduchu pre zimné mesiace.

Počas zimného obdobia vlhkosť vzduchu v dôsledku vykurovania klesá a suchý vzduch priamo ovplyvňuje nie len pracovný výkon, ale aj zdravie ako také. O tento element sa nájomcovia Nivy Tower nemusia starať, inteligentná budova ho rieši za nich automaticky.  

Dozvedeli sme sa tiež, že použitá reverzná osmóza môže v budove zvlhčovať vzduch len pomocou pitnej vody. V letných mesiacoch toto riešenie zásobuje chladenie.

Zdroj | HB Reavis / Ondrej Synak

Nivy Tower je benchmarkom pre bezpečnosť a spoľahlivosť smart budov

Všetko toto zavážilo pre získanie vôbec prvého zlatého certifikátu smart budovy v CEE regióne, ktorý udeľuje organizácia Smart Building Collective (SBC). Nie je to však z ďaleka všetko.

V rámci kategórií pre udelenie certifikátu sú udržateľnosť, inovácie, wellbeing, podpora produktivity a zdravia, samozrejme, tiež spoľahlivosť a bezpečnosť používateľov. Práve v týchto dvoch kategóriách dosiahla Nivy Tower vôbec najvyššie hodnotenie, čím sa stala benchmarkom a má potenciál v budúcnosti kandidovať na platinový certifikát.

Ako je to v Nivy Tower so spoľahlivosťou pripojenia? Táto otázka vás zrejme napadla už skôr počas čítania článku. A je skutočne na mieste, nakoľko aj samotná organizácia SBC prikladá tejto vlastnosti budovy vysokú dôležitosť. Takže, nájomcovia sa môžu spoľahnúť na zabezpečenú redundantnú chrbticovú optickú infraštruktúru. Tá sa dokáže postarať o neprerušené pripojenie a zálohovanie aj v prípade výpadku.

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.