Reklama
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

Ako komunikovať z roamingu zadarmo?

Ako komunikovať z roamingu zadarmo?
Zdroj | Incipio
Števo Porubský
Ako komunikovať z roamingu zadarmo?
Zdroj | Incipio
Zdroj | Incipio

V seriáli o roamingu sme vám už povedali všeličo. Okrem toho, čo je samotný roaming či ako nezaplatiť z roamingu 10 000 € za 1 GB dát, sme vám ukázali 9 dovolenkových destinácií s ich roamingovými a domácimi cenami, ale aj tipy na 3 globálne SIM karty, ktoré vám ušetria v mnohých prípadoch nemalé financie. Dnes sa pozrieme na posledný typ komunikácie – zadarmo.

Pozrite si

Čo je to roaming a ako s ním žiť nielen počas dovolenky?

Jediné, čo budete na dovolenke potrebovať je Wi-Fi a smartfón, prípadne notebook, alebo tablet. Logo Wi-Fi je azda každému z vás veľmi dobre známe a určite ho na cestách neprehliadnete.

Zdroj | Wi-Fi Alliance

Má to ale niekoľko háčikov. Prvým je dostupnosť. Hoci v rozvinutých krajinách je Wi-Fi samozrejmosťou v mnohých kaviarňach a verejných priestoroch, v rozvojových krajinách ste radi, ak Wi-Fi „chytíte“ aspoň v hotelovej lobby.

Ak sa vám podarí nájsť dostatočne rýchlu Wi-Fi, cez ktorú sa vám načíta aspoň web TECHBOX.sk, ste na správnej ceste komunikovať so svojimi blízkymi zadarmo aj z krajiny, odkiaľ vás hovor stojí viac, ako minimálna hodinová mzda na Slovensku.

Pri akomkoľvek pripojení si pre istotu overte, či máte cez nastavenia zakázaný dátový roaming. Môže sa stať, že Wi-Fi počas používania vypadne a smartfón vás automaticky prepne do mobilnej dátovej siete.

Ako na to? Stačí vám niektorá zo známych messengerových služieb. Na textovú komunikáciu vám stačí veľmi pomalý internet, keďže prenášané dáta sú vo veľkosti pár bitov. Na hlasovú komunikáciu stačí niekoľko stokilobitová linka, resp. pokiaľ vám hovor nebude ľudovo povedané sekať. V takom prípade skúste nájsť ešte o čosi rýchlejší internet.

Pre videohovory so svojimi blízkymi či priateľmi budete potrebovať minimálne polmegovú (0,5 Mbit/s) linku. Bez nej to bude o čosi komplikovanejšie, hoci nie úplne nepoužiteľné. Výhodou chatovacích služieb je aj možnosť posielania multimédií, takže nemusíte iba slovne opisovať kde ste a čo robíte, ale bez problémov pošlete aj provokačné fotografie či krátke videá. Toto všetko je možné cez všetky nižšie spomínané služby.

TIP: Rýchlosť internetu veľmi rýchlo odmeriate aj cez web Fast.com. Stačí otvoriť stránku a do pár sekúnd viete, akú rýchlosť internetu zhruba máte k dispozícii.

Messenger

Azda najpoužívanejšou je aj vďaka Facebooku služba Messenger, ktorá bola donedávna súčasťou Facebooku. V súčasnosti je Messenger možné využívať aj bez toho, aby ste boli priamo na Facebooku. Messenger je dostupný pre Android aj iOS, ale aj Windows. Pre ostatné platformy je možné využiť appky tretích strán.

Vďaka veľkému rozšíreniu Facebooku je možné, že v ňom nájdete všetkých svojich známych. Starších rodičov či prarodičov v Messengeri nájdete ale už ťažšie.

Zdroj | Facebook

Viber

Druhou veľmi populárnou službou je Viber. Ten využíva vo svete vraj viac ako miliarda ľudí. Vo Viberi je možné vymazať správu, ktorú ste odoslali a druhá strana ju ešte nevidela. Dostupný je pre Android, iOS, macOS a Windows. Cez službu Viber Out je možné telefonovať aj na pevné a mobilné telefónne čísla. Hovor na slovenské číslo stojí 0,03 €/min. pri volaní na pevnú linku a 0,19 €/min pri volaní na mobilné číslo. Musíte mať však kúpený kredit v minimálnej výške 4,99 €.

Zdroj | Viber

WhatsApp

WhatsApp je nezvyčajnou platformou. Je totiž najdrahšou messengerovou službou na svete – Facebook zaň v roku 2014 zaplatil 19 miliárd dolárov. Okrem bežných funkcií ako textová, hlasová a videokomunikácia je možné využívať aj zdieľanie súborov do veľkosti 100 MB. Aj WhatsApp je dostupný pre všetky známe platformy – Android, iOS, macOS, Windows Phone, alebo Windows.

Zdroj | WhatsApp

Skype

Svetovo najznámejší messengerový klient je tu už roky, vďaka čomu sa rozšíril už aj medzi staršiu generáciu používateľov. Tí oceňujú možnosť videohovorov, no so Skype je možné i telefonovať na bežné pevné a mobilné linky. Na pevnú linku je možné volať od 0,012 €/min., na mobilné čísla od 0,039 €/min. Skype je dostupný pre Android, iOS, macOS, Windows 10 MobileWindows, ale aj rôzne Linuxy či Xbox.

Zdroj | Skype

Toto nie sú jediné messengerové aplikácie/služby, ktoré sú na trhu. Nájdete ich niekoľko desiatok kusov, stačí sa popozerať po tej najvhodnejšej. Štyri služby spomínané vyššie sú tie najväčšie a najrozšírenejšie vo svete, vďaka čomu je možné, že aspoň jednu z nich používajú aj vaši blízki či známi. U starších generácií je trochu komplikovanejšie vysvetliť používanie týchto služieb, no pozitívom je, že pokiaľ im zavoláte cez niektorú zo služieb, smartfón im bude „zvoniť“ takmer rovnako, ako pri bežnom hovore.