Reklama

Naučte sa viac, rýchlejšie a pohodlnejšie. Spoznajte e-learning cez WebJET LMS

TECHBOX

Svet sa dnes mení a vyvíja dynamickejšie ako kedykoľvek predtým. Najlepším dôkazom toho zo súčasnosti je vývoj umelej inteligencie, ktorá už v priebehu niekoľkých mesiacov od sprístupnenia verejnosti začala prepisovať možný budúci vývoj pracovného trhu i vzdelávania.

Výber povolania, získanie príslušného vzdelania a následné dekády v práci len s drobnými zmenami v postupoch, sú už niekoľko dekád preč. Osobnostný a profesionálny rozvoj je základom úspechu každého z nás a vo výsledku aj firiem a inštitúcií, kde zvyčajne takéto nové skúsenosti a poznatky získavame. Aj tu je preto potrebné využívať všetky možnosti, ktoré nám moderné technológie ponúkajú.

Adaptovať sa potrebám moderného sveta musia od základu školy, no menej dôležité nie je ani vzdelávanie po škole, ktoré prebieha najmä v pracovnom prostredí. Hoci si všetky pracovné pozície vyžadujú nejakú úroveň vzdelania a ideálne aj praxe, len ťažko by ste hľadali takú, súčasťou ktorej po nástupe nie sú aspoň nejaké základné školenia.

Obsah pokračuje pod reklamou

V praxi je však čoraz bežnejšie, že školenia nie sú už iba úvodnou „povinnou jazdou“, ale skôr pravidelnou súčasťou pracovného života. Pre mnohých sa už zároveň jedná aj o obľúbený benefit, ktorý často vidíme už aj v samotných ponukách práce. Zamestnávatelia prostredníctvom školení zabezpečujú kvalitnejšie a efektívnejšie postupy vo firme, zamestnanci tieto školenia vítajú ako možnosť získania ďalších znalosti a ideálne aj certifikátov, ktoré si môžu uviesť do profilov, resp. životopisov.

Pristupovať k pracovnému vzdelávaniu je možné rôznymi spôsobmi, v závislosti od možností firmy, preferencií zamestnancov aj konečného cieľa. Z individuálneho pohľadu samozrejme každému z nás vyhovuje iná forma vzdelávania. Niekomu sa najlepšie vstrebávajú nové poznatky z hovoreného slova, niekto si radšej prečíta podklady v pokoji a vlastným tempom, iným zas najviac záleží na overení si znalostí v praktických testoch.

Na vzdelávanie počas pracovnej doby však celkom prirodzene býva často vyhradený pevný termín, konkrétne miesto konania a jasne daná forma, ktorá sa vzhľadom na časové a finančné limity nedá veľmi ohýbať podľa potrieb jednotlivých zamestnancov. Ak teda niektorý z týchto aspektov niektorým účastníkom nevyhovuje, náklady a úsilie vynaložené pre takéto vzdelávanie môžu vyjsť v niektorých prípadoch navnivoč.

Čoraz populárnejší sa preto vo všetkých sférach v posledných rokoch stáva tzv. e-learning, teda elektronické vzdelávanie, ktoré elegantnou cestou rieši viaceré problémy konvenčného vzdelávania. Samotná myšlienka elektronického vzdelávania je tu samozrejme s nami prakticky od počiatku osobných počítačov. Až v posledných rokoch sa však v praxi začali využívať skutočne intuitívne e-learningové platformy, ktoré menia na hru nielen samotné vzdelávanie, ale aj vytváranie a správu vlastných kurzov a školení. Takáto platforma dokonca vznikla a neustále sa vyvíja aj tu u nás, na Slovensku.

Po prečítaní si predchádzajúcich riadkov sa vám už možno v mysli začala črtať predstava zložitého korporátneho systému alebo z pohľadu samotných školení množstvo textov, tabuliek a formulárov. Platforma WebJET LMS, za ktorou stojí slovenská spoločnosť InterWay a ktorú sme si mali možnosť v redakcii vyskúšať, je však toho pravým opakom. Vzdelávanie, ale aj tvorba vzdelávacích materiálov, je v jej prostredí intuitívna, flexibilná a pre všetky strany aj prekvapivo hravá.

Systém Learning Management System, v skratke LMS, je podobne ako ostatné produkty z rodiny WebJET jednoduchý na ovládanie, no zároveň bohatý na funkcie. Podobne ako samotné vzdelávanie a spomínaná rôznorodosť jeho podôb, aj WebJET LMS ponúka rôzne formy elektronického vzdelávania, z ktorých si možno vybrať a kombinovať ich na základe preferencií zamestnancov tak, aby bol priebeh vzdelávania čo najefektívnejší.

Vzdelávací materiál v prostredí WebJET LMS môže byť tvorený kombináciou rôzneho typu obsahu, od článkov cez zvukové nahrávky a videá, prezentácie až po externý materiál a napokon aj testy, v ktorých si možno overiť práve čerstvo získané vedomosti. Samotná tvorba takéhoto vzdelávacieho obsahu je pritom rovnako jednoduchá, ako tvorba bežnej prezentácie. Stačí si zvoliť typ obsahu, doplniť texty, obrázky, nahrávky, videá, testové otázky či externý obsah pomocou HTML kódu a takto si stránku po stránke v priebehu chvíle vyskladať vlastný interaktívny kurz.

Veľkou výhodou elektronického vzdelávania oproti tomu konvenčnému, je veľká flexibilita v tom, kedy a kde študent školenie absolvuje. Práca z domu je už dnes vo väčšine firiem štandardom, podobne ako flexibilný pracovný čas a e-learning s tým počíta. Namiesto pevne daného termínu konania kurzu môžu mať zamestnanci na jeho absolvovanie vytýčený nejaký konkrétny termín, do ktorého si môžu vzdelávací materiál prejsť svojim vlastným tempom kedykoľvek a kdekoľvek im to bude vyhovovať.

Niektoré školenia sa môžu aj opakovať, či už z dôvodu potreby pravidelného preverovania znalostí zamestnancov v danej oblasti, alebo z dôvodu nadväzujúcich lekcií, ktorých sa je potrebné krok po kroku postupne zúčastniť. WebJET LMS preto umožňuje aj takúto pokročilú prácu s termínmi, ktoré sa môžu opakovať aj automaticky denne, týždenne, mesačne alebo ročne až do dátumu ukončenia.

Organizátor môže v detaile každého svojho školenia vidieť, ako sú na tom jednotliví študenti, či sa im už podarilo štúdium absolvovať alebo majú nejaké kapitoly ešte pred sebou. Z našej skúsenosti s platformou však vieme, že tá druhá skupina študentov bude často v menšine. Ďalšou silnou stránkou WebJET LMS je totiž aj silná motivácia pre študentov, aby si vzdelávací materiál prešli iniciatívne čo najrýchlejšie, vďaka gamifikácii.

Gamifikácia označuje využívanie rôznych foriem herných nástrojov a mechanizmov na motiváciu študentov k rýchlejšiemu postupu a dosahovaniu lepších výsledkov. Inými slovami, gamifikácia mení inak aj celkom obyčajné veci na hru, ktorá zabaví aj dospelých. V prostredí tejto platformy takýchto nástrojov nájdete hneď niekoľko.

Obsah pokračuje pod reklamou

Za výkony môžu študenti v prostredí WebJET LMS získavať odmeny, ktoré môžu mať formu odznakov, bodov s postupným navyšovaním úrovne jeho profilu alebo dokonca aj benefitov v reálnom svete, kde už je to iba na fantázii a možnostiach  zamestnávateľa. Stačí absolvovať určitý počet kurzov, získať nejaký počet bodov či získať certifikát a možno si takouto zábavnou formou zabezpečíte napríklad deň dovolenky navyše.

Hravá forma štúdia je samozrejme len tou priebežnou motiváciou, hlavným cieľom na konci mnohých školení je zvyčajne získanie certifikátu. V prostredí WebJET LMS je možné študentom certifikáty nielen digitálne odovzdávať, ale ich tu aj priamo vytvárať. Podobne ako je tomu pri tvorbe samotných kurzov, aj v tomto prípade je postup mimoriadne intuitívny.

Pri vytváraní certifikátu si môžete zvoliť niektorú zo štandardných šablón, alebo si dizajn certifikátu vytvoriť kompletne od základov napríklad aj tak, aby ladil s identitou firmy. Ak ste aj nikdy nepracovali s grafikou, nemusíte mať strach. Práca na dizajne certifikátu spočíva v jednoduchom presúvaní prvkov, najmä obrázkov a textov. Tzv. atribúty certifikátu vám zas umožnia jednoducho nastaviť, aby sa do certifikátu na konci školenia automaticky vpísalo napríklad meno a priezvisko študenta, názov školenia či dátum jeho úspešného absolvovania.

Podobne jednoduchý je napokon aj prechod na WebJET LMS, ak už aj nejaký e-learningový systém v práci využívate. Existujúce študijné materiály si vďaka štandardu SCORM môžete jednoducho importovať a plynule tak pokračovať vo vzdelávaní študentov v novom prostredí. S celou migráciou, naplnením obsahov webstránok či prispôsobením dizajnu aplikácie vám už ale pomôže aj tím špecialistov WebJET.

Podobne ako je WebJET LMS pripravený na rôzne prístupy k elektronickému vzdelávaniu, je rovnako flexibilný aj v ponuke licencií pre rôzne typy podnikov a inštitúcií. K dispozícii je v troch úrovniach licencií a to Basic, Professional a Enterprise, ktoré sú svojimi funkciami či počtom používateľov pripravené pre menšie, stredné aj najväčšie podniky a inštitúcie. K dispozícii je popri nich ale aj špeciálna licencia Individual, prostredníctvom ktorej dokáže táto platforma pokryť aj špecifické požiadavky.

Podrobnejšie informácie o možnostiach implementácie a využitia modernej vzdelávacej platformy WebJET LMS už nájdete na webovej stránke www.webjetlms.sk. Ak prípadne okrem nového e-learningového riešenia pre vašu spoločnosť hľadáte iné možnosti inovácie aj v ďalších oblastiach IT systémov, preskúmať vám odporúčame aj ostatné produkty z rodiny WebJET na stránke www.interway.sk.

Zdroj
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.