Reklama

Naučte sa fotiť, výrobcovia foťákov vám ukážu ako na to

Zdroj | Panasonic
Števo Porubský
Zdroj | Panasonic
Zdroj | Panasonic

Koronakríza ustupuje veľmi pomaly a stále sme mnohí zavretí v doma, na homeofficoch. Času je tak na rozdávanie, veď robotu zväčša stihneme spraviť podstatne rýchlejšie, ako inokedy. Teda pokiaľ nás neprepadla prokrastinácia a namiesto roboty nescrollujeme bezvýznamnými sociálnymi sieťami. Čo tak čas využiť lepšie, napríklad sa naučiť fotiť? Svetoví výrobcovia spustili viaceré programy, v ktorých sa snažia naučiť nie len svojich zákazníkov fotografických zručnostiam.

Ešte viac tipov na to, čo všetko sa dá robiť počas koronakrízy a karantény nájdete v našej rubrike SHUTDOWN.

Zdroj | FajnTricko.cz

Poznáte toto tričko? Mnohí fotografi ho radi nosia, pretože je pravdivé… Každý je dnes fotograf, pokiaľ sa náhodou neocitne v režime M, teda plne manuálnom režime fotografie. Dnes M-ko ponúkajú nie len profesionálne zrkkadlovky, CSC aparáty či kamery, ale už aj smartfóny. Preto je dobré vedieť na čo a ako sa tento režim používa. Pre to je dobré sa naučiť fotiť.

Svetoví výrobcovia fotoaparátov v tom majú jasno a počas koronakrízy vytvorili viaceré iniciatívy a programy, v ktorých sa snažia začínajúcich i pokročilých fotografov učiť ako správne fotiť. Všetko pritom zadarmo.

Zdroj | Canon

Canon koncom apríla spustil platformu Canon Connected, v ktorej chce vzdelávať, inšpirovať a zabávať všetkých nadšencov fotografie a videa. Podľa vlastných slov budú na platforme pravidelne pribúdať videá z dielne ambasádorov Canon a komunity filmárov, odborníkov a vplyvných umelcov z celej Európy.

Medzi nimi sú fotograf ocenený Pulitzerovou cenou Daniel Étterem či dokumentárny a expedičný fotograf Ulla Lohmannová. Odborníčka na portréty Wanda Martinová poradí, ako zriadiť domáce fotografické štúdio. Fotograf extrémnych športov Richard Walch sa podelí o svoje vlogovacie skúsenosti, zatiaľ čo rodinná fotografka Helen Bartlettová dá tipy, ako fotografovať neposedné deti. To má umožniť záujemcom nadobúdať nové zručnosti, alebo zdokonaľovať svoje techniky. Výhodou je, že všetky vzdelávacie videá sú aj na YouTube Canon Connected.

Zdroj | Canon

Do skupiny výrobcov s bezplatným vzdelávaním sa zapojila aj nemecká Leica. Tá spustila program #StayHomeWithLeica. V programe je pripravených niekoľko on-line kurzov od svetových fotografov, ktorí prezradia svoje know-how na konkrétnych príkladoch formou rozhovorov.

Zdroj | Leica

Nikon vytvoril iniciatívu #CreatorsHour, v ktorej svetoví fotografi, ambasádori Nikonu, zdieľajú svoje skúsenosti a zážitky. Z nich sa potom môžu inšpirovať všetci, ktorí ich sledujú práve cez #CreatorsHour. Ide pritom o on-line podujatia, od rozhovorov až po videá samotných fotografov ukazujúcich ako a čo fotili. Všetky on-line podujatia je možné si pridať aj do kalendára priamo z webu #CreatorsHour.

Zdroj | Nikon

Z iného súdka je sprístupnenie on-line školy fotenia Nikon School, ktorá je bežne spoplatnená. V on-line škole ide Nikon od základu a dozviete sa prakticky všetko o fotoaparátoch a ich využití, ale aj základy či pokročilé techniky fotenia, vrátane používanie bleskov. Samozrejme, všetko s aparátmi Nikon, no nikde nie je napísané, že ak používate konkurenčnú značku, nemôžte sledovať on-line kurzy Nikonu. Jedinou nevýhodou môže byť anglický jazyk.

Zdroj | Nikon

Aj japonský Olympus sa zapojil do vzdelávania pokojne aj širokej verejnosti. Spustil iniciatívu Home With Olympus Sessions, v ktorej na špecifické otázky odpovedajú profesionáli z Olympusu. Fotografi sa ich môžu opýtať prakticky čokoľvek v rámci rozhovorov jeden na jedného, alebo ako súčasť skupiny. V skupinách je možné sa i učiť fotiť či natáčať v špecifických podmienkach.

Zdroj | Olympus

Ďalšie tipy od Olympusu ale nájdete aj na Home With Olympus.

Zdroj | Olympus

 

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.