Reklama
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

Našli sme 11 doplnkov pre dokonalé grilovanie doma i na cestách

Našli sme 11 doplnkov pre dokonalé grilovanie doma i na cestách
Zdroj | Weber
Števo Porubský
Našli sme 11 doplnkov pre dokonalé grilovanie doma i na cestách
Zdroj | Weber
Zdroj | Weber

Aj vy ste si už všimli, že je tu leto? Kto ešte nie a tiež mal pred 2 týždňami pocit, že leto ani nebude, skúste vyjsť von, hlavne podvečer. Z nejednej záhrady či balkóna rozvoniava čosi na grile či ohni. Skúste to aj vy, máme pre vás 11 tipov, ako si letnú grilovačku užiť ešte o čosi viac.

Zdroj | Weber

Grilovanie je pre niekoho veda, pre iných letná nutnosť, pre iných zábava s priateľmi. Či už patríte do jednej, druhej, tretej či inej skupiny grilovačov, gadgety z nášho výberu vám môžu pomôcť grilovanie si užiť o čosi viac. Alebo ho uľahčiť, príp. vylepšiť v niektorých prípadoch na nepoznanie, hlavne to chuťové. Pozrite si výber zaujímavých nielen tech gadgetov ku grilu, ktoré kúpite aj u nás, na Slovensku, alebo si ich viete nechať domov zaslať.

Minulý rok pre vás kolega Stano dal dokopy aj 8 aplikácií, ktoré sa môžu zísť počas letnej grilovačky. Odporúčam.

Zdroj | Weber

Anova Precision Cooker

Ak vám technika varenia sous vide nič nehovorí, nezúfajte, nie ste určite sami. Technika pomalého varenia, alebo skôr ohrievania pri nízkej teplote, ale po dlhý čas je šetrná k pokrmom a to najlepšie, jedlo nikdy nemôžete nedovariť alebo prevariť. Keď naň aj zabudnete (čo asi nehrozí, veď budete hladní), jedlu vo vákuovom sáčku sa nič nestane.

Obrovskou výhodou je, že takto si môžete vopred pripraviť akékoľvek mäso na grilovanie a keď dorazia hostia, mäso či zeleninu dáte na pár minút na gril, aby chytilo tú správnu farbu a vôňu. Vo vnútri bude jedlo dokonale pripravené. Sous vide je možné pritom pripraviť si aj deň vopred.

Jedným z najlepších sous vide varičov na trhu je Anova Precision Cooker s Bluetooth alebo Wi-fi modulom na ovládanie aj na diaľku. Odporúčame všetkými desiatimi aj mimo grilu. Cena začína 119 €. Mimochodom, v appke, aj na YouTube nájdete množstvo výborných receptov.

BioLite CampStove 2+

Toto nie je celkom vec na domáce použitie, no aj tu si nájde svoje využitie. Omnoho viac sa hodí na chatách a stanovačkách. Toto unikátne zariadenie od známej firmy BioLite v sebe spája ohnisko s nabíjačkou. Žiadne iné ohnisko na svete nedokáže nabiť váš smartfón, či iné mobilné zariadenie! CampStove 2+ má totiž 3 200 mAh batériu, ktorá sa dobíja horením. Cena takmer 170 € nie je vôbec nízka.

CasusGrill

Papierový gril padne vhod všetkým… Áno, papierový gril! Čítate dobre. Dánska spoločnosť CasusGrill vyvinula tento papierový gril ako jednorazový gril na akúkoľvek príležisosť. Telo grilu je z papiera, ktorý od horúcich brikiet chránia lávové kamene. Grilovací rošt je z bambusu, ktorý čo-to vydrží a hneď nezhodí. Po skončení grilovania sa gril môže zrecyklovať, alebo jednoducho podpáliť na večernom ohni. Jediné, čo z neho ostane sú lávové kamene, ktoré je ale možné zapracovať napríklad do pôdy. Alebo ich vyhodiť. Sú prakticky neškodné.

Aktuálne ceny, denne aktualizované:

Elektrický podpaľovač

Jedným z najjednoduchších spôsobov zapálenia uhlia alebo brikiet je elektrický podpaľovač. Ide o špirálu, ktorá sa rozžeraví a tým zapáli aj brikety. Nie je to najrýchlejšie a ani najlacnejšie, keďže elektrický podpaľovač stojí od 15 € vyššie. Inak, podobne, ako Looftlighter (cca 65 €) na videu nižšie je možné použiť aj teplovzdušnú pištoľ. Problém môže nastať v takom prípade, ak pri grile nemáte elektrickú zásuvku.

 

Kameň na pizzu

Vedeli ste, že v grile (dostatočne veľkom) môžete spraviť aj pizzu? Ak sa toho bojíte, odporúčam tento extrémne jednoduchý recept na cesto od svetoznámeho kuchára Gennara Contalda. Takto pripravenú pizzu ale nemôžte položiť len tak na gril, potrebujete kvalitný kameň, ktorý je najskôr nutné poriadne nahriať. Ceny kvalitnejších kameňov sa pohybujú od sumy 30 € vyššie. Na kameni je pritom možné robiť aj chlieb, nie iba pizzu.

Zdroj | Outdoorchef

Klarstein Grillpot – elektrický gril

Nemecký Klarstein vyrába šikovný elektrický gril ideálny na balkón či terasu, kde nemáte veľa miesta. Je pomerne lacný, no ponúka dve plochy – jedna grilovacia a jedna ako príručný stolík. Vďaka tomuto riešeniu nemusíte na balkóne alebo terase hľadať miesto kam položíte gril. Na všetko poslúži jedno zariadenie na masívnej nohe.

Aktuálne ceny, denne aktualizované:

Zdroj | Klarstein

Komínový podpaľovač

Pokiaľ nemáte možnosť založiť v grile malý oheň a k nemu prikladať uhlie či brikety, stavte na komínový podpaľovač, príp. ho nájdete aj pod názvom zapaľovací komín alebo komínový štartér. Všetko je to v podstate to isté a funguje na princípe komína. Stačí vám malý plameň v spodnej časti, ktorý postupne vďaka ťahu komína rozžeraví dovnútra nasypané uhlie alebo brikety. Je to 100x šetrnejšie ku zdraviu ako zapaľovať množstvo brikiet alebo uhlia pomocou tekutých alebo tuhých podpaľovačov.

Chce to však trpezlivosť, uhlíky/brikety sú žeravé po asi 15 minútach. Ceny začínajú na zhruba 15 eurách. Pozor, nikdy neklaďte komín na betón či kameň! Vplyvom tepla môže reálne vybuchnúť a ublížiť vám. Za pár drobných si radšej kúpte kameň na pizzu, alebo 3-4 šamotové tehly, ktoré odolávajú vysokým teplotám.

Zdroj | Outdoorchef

Výrobník ľadu

Aj toto je jedna z vecí, ktoré sa hodia i mimo grilu, záhrady alebo terasy, hlavne ak mávate množstvo návštev. Výrobník ľadu je šikovná, hoc nie úplne malá krabica, do ktorej stačí naliať vodu a nechať tak. O pár desiatok minút sa v chladiacom boxe objavia prvé kúsky ľadu. Cena takéhoto výrobníku nie je ale nízka, rovnako ako i jeho spotreba. Pohybuje sa nad 100 €, konkrétne model od Klarsteinu takmer dvojnásobok. Ak máte dostatok miesta na skladovanie mimo sezóny, oplatí sa viac, ako vrecká s plastom do mrazáku, na ktoré treba čakať veľmi dlho.

Aktuálne ceny, denne aktualizované:

Zdroj | Klarstein

Weber Connect Smart Grilling Hub

Novinka z minulého roka od svetoznámeho Weberu, ktorá dokáže snímať teplotu až v 4 pokrmoch. Samozrejme, všetko vie bezdrôtovo posielať do appky v smartfóne, takže nemusíte pri grile stáť, aby ste skontrolovali teplotu steaku, kuraťa či rebierok. Navyše, vďaka tomu, že Grilling Hub má viacero snímačov a senzorov, aplikácia má dostatok informácií na to, aby poskytovala konkrétne rady pri grilovaní. Aj úplný začiatočník by tak mal s Weber Grilling Hub byť schopný perfektne ugrilovať steak, ryby či iné druhy pokrmov, ktorých recepty nájde v aplikácii. Cena je okolo 160 €.

Weber iGrill 2

Teplomer na mäso je pri grilovaní potrebný, kvôli zdraviu až nutný. Pokiaľ chcete ale klasický teplomer vylepšiť, pozrite sa po bezdrôtovom teplomeri od Weberu. Ani toto nie je žiadna lacná hračka, ale už na prvý pohľad pôsobí teplomer prepracovane a sofistikovane. S cenou okolo 130 € nepatrí k najlacnejším. Využitie si však nájde aj pri bežnom varení, resp. pečení mäsa.