Reklama

Našiel som takmer dokonalý vysávač - BISSELL CrossWave HydroSteam

Števo Porubský

Od takmer 150-ročnej americkej firmy BISSELL nám do redakcie dorazil na test ich prvý vysávač 3v1 s komplikovaným názvom CrossWave HydroSteam Pet Select 3527N. Ako prvý má parný čistič.

Vysávač ma prekvapil, že má kábel, aj vzhľadom na veľkosť a hmotnosť a prekvapil aj veľkou hlučnosťou. To sú ale asi jediné zásadné negatíva tohto takmer dokonalého vysávača.

Obsah pokračuje pod reklamou

Zdôrazňujem slovo takmer a dodám, že takmer dokonalého pre naše potreby. Keďže v domácnosti máme minimum kobercov a ich počet exponenciálne narástol na číslo 3 až v posledných rokoch kvôli mikroľudom v domácnosti, väčšinu podlahovej plochy tvorí laminátová podlaha.

Tá je síce od renomovaného výrobcu, ale s takou povrchovou úpravou, na ktorej vidieť všetky šmuhy po čistení. A to je jedno, či ide o prémiové modré mopy s ich špeciálnymi roztokmi určenými práve na takéto povrchy, čistú vodu, robotické mopovače všetkého druhu či parný čistič z Nemecka. Po všetkom na podlahe vidieť do detailov ako a akým smerom boli robené čistiace úkony.

Časom sme si zvykli na dvojstupňové čistenie – para + suchý mop na dosušenie aj toho minima vody na podlahe. Je to ale otravný a zdĺhavý proces. Pred časom som však natrafil na parný vysávač istej talianskej značky, no po prvých recenziách som zistil, že ani tento nebude pre nás to pravé.

Aj preto som parnému vysávaču od BISSELLu nedával veľké šance. No vysávač dorazil a bolo na čase začať ho testovať. Je to pomerne ťažký stroj, no ak sa naň pozriem tak, že je to všetko v jednom – vysávač, mopovač a parný čistič, ľahšie to asi nešlo.

Ovládanie nie je na prvé pokusy tak jednoduché ako s 2-3-kilogramovým batériovým vysávačom, no výrobca si dal záležať na ergonómii a počas mnohých vysávaní mi neprišlo, že by to bolo niečo extrémne náročné. Je to sila zvyku.

Používanie je pritom extrémne intuitívne a jednoduché. Po vybalení stačí do masívneho tela zasunúť ovládaciu tyč a je to. Na tele vysávača nájdete dve nádoby. Jedna slúži na čistú vodu, resp. roztok vody a prípravku na podlahu a druhá je na nečistoty z vysávania. Zväčša mokrého.

V balení je okrem iného aj ekologický čistiaci prostriedok, ktorý je môžete používať, no čistiť ide aj bez neho. Stačí čistá voda. Tá sa plní do hornej nádobky, pričom BISSELL jasne znázornil do akej výšky sa plní voda a do akej čistiaci prostriedok. Tie je možné používať iba oficiálne BISSELL prostriedky. 8 dcl nádobku ale nie je nutné vždy plniť na maximum. Ak idete čistiť menší priestor, stačí polovica.

Zberná nádobka má mať objem 0,64 l. Je plne umývateľná a vedzte, že ju budete chcieť umyť radšej vždy. Aj keď si človek myslí, že má celkom čistú podlahu, po prvom vysávaní s týmto strojom vyzerala voda viac ako len špinavá… Tu jasne vidieť účinnosť vysávača, špinu si vysávač nevytvára, je na podlahe či v kobercoch.

V zbernej nádobke je to vymyslené celkom dômyselne. Nemiesto toho, aby sa všetko miešalo v jednom priestore ho BISSEEL oddelil špeciálnym sitkom, ktoré stačí vytiahnuť a vyklepať do klasického koša na smeti. Špinavú vodu pod ním už bez zbytočných veľkých nečistôt z vysávania môžete pokojne vyliať do výlevky, umývadla či WC.

Pozitívom je, že aj tento model má režim automatického čistenia. Po dokončení vysávania stačí vysávač postaviť do špeciálneho podlahového stojana a stlačiť tlačidlo. Proces začne prakticky okamžite, pričom čistí sa hlavne valec a celý priestor okolo neho. Odporúčam mať prázdnu zbernú nádobu a aspoň trochu čistiaceho roztoku v hornej nádobke.

Po dokončení procesu je v podlahovom držiaku miesto na vyschnutie valca a filtra zo zbernej nádobky. Keďže som ho ale zatiaľ nepotreboval umývať vodou, v podstave sa suší samotný kryt valca.

Obsah pokračuje pod reklamou

Vysávač má tri režimy – režim na podlahy, na koberce a parný režim. Parný je možné využíva prakticky všade a stále, je to vlastne aj defaultný režim. Na držadle je pritom jedno tlačidlo navyše, pomocou ktorého sa spúšťa para. Na tú treba ale po spustení čakať pár desiatok sekúnd. Nie je to ale nič neobvyklé.

Samotný vysávač má príkon 1 100 W. Sací výkon je však len 30 AW. Na bežné vysávanie to stačí, pri kobercoch je to už ale málo. Preto odporúčam koberce vysávať čímsi výkonnejším a až potom využiť parné čistenie s týmto kúskom.

Zaujímavý je prívodný kábel. Ten má až neuveriteľnú dĺžku 7,5 metra. Nie je ho síce možné automaticky namotať do tela vysávača, ale BISSELL aspoň pripravil úchyty na jeho jednoduché manuálne namotanie k telu vysávača. Toto často chýba práve populárnej nemeckej značke parných čističov či vysávačov.

Para je to pravé

Unikátom novinky je technológia HydroSteam, teda parné čistenie. Hoci rotujúci valec nonstop utiera podlahu, nie je dokonalý a zaschnutú špinu len tak nezotrie. Spustením pary sa ale špina navlhčí, nahreje a potom ide podstatne jednoduchšie dole. Výrobca tvrdí, že o 20 % lepšie. Je dobré vedieť, že to nie je okamžité.

S dvomi malými deťmi máme na podlahe takmer neustále nejaké kvapky, ktoré na vykurovanej podlahe pomerne rýchlo zaschnú. Pri vysávaní s laserom na podlahovej hlavici sa potom človek iba čuduje z čoho všetkého tieto kvapky sú a ako rýchlo dokážu pribúdať nie v priebehu dní, ale hodín.

Najhoršie sú jednoznačne kvapky mlieka. Tých je hlavne okolo jedálenského stola požehnane a vyčistiť ich aj klasickým parným čističom nikdy nejde na prvý pokus, neraz musím stupiť na podlahovú hubicu a tlačiť silou, aby som kvapky „zodral“.

Toto (stúpanie na hubicu) ale v prípade BISSELLu možné nie je. Ani by to nefungovalo. Aj napriek tomu, po asi 5-7 prejdeniach ponad takéto zaschnuté kvapky mlieka našťastie miznú. To je asi tých 20 % účinnejšie ako iné podobné čističe bez pary. 5-7 prejdení znie strašidelne, ale nemajte obavu, jednoducho nad najznečistenejším miestom pobudnete o pár desiatok sekúnd dlhšie a máte čisto. Verte mi, je to ten najjednoduchší spôsob, ako sa týchto otravných kvapiek zbaviť.

Potešilo ma, že podlahová hubica má v prednej časti akýsi nárazník, ktorý je z mäkčeného materiálu a tak ak aj do niečoho narazíte, tento „nárazník“ všetko mierne zbrzdí.

Plusom je aj samotný valec, na ktorý sa nenamotávajú dlhé vlasy. Ak, tak iba niekoľko a idú jednoducho odstrániť. Valec je z jemného plyšu, v ktorom sú v mriežke umiestnené tvrdšie štetiny vyčnievajúci azda 1 mm nad povrch valca. Slúžia na odstraňovanie práve zaschnutých nečistôt, no pomáhajú aj na kobercoch. V balení je jeden valec navyše, k dispozícii tak máte rovno dva vacle.

Obsah pokračuje pod reklamou

Mimochodom, koberce s vysokým vlasom ani tento vysávač nedokáže vysávať. Nie je to ale nič nezvyčajné, motorizované valce s nimi majú problém v 99 % prípadoch.

Vedeli ste, že para dokáže obnoviť vzhľad kobercov? Vďaka tomu, že BISSELL CrossWave HydroSteam Pet Select 3527N koberce ale zároveň vysáva, obnova koberca je ešte viditeľnejšie. Para totiž nielen zabíja prípadné mikroorganizmi v koberci, ale kobercové vlákna opäť vzpruží a koberec vyzerá skoro ako nový.

Nie je všetko dokonalé

BISSELL CrossWave HydroSteam má ale aj niekoľko nevýhod. Napríklad s ním nepovysávate schody. Alebo teda, aby som bol korektný, povysávate, ale iba raz. Ďalšie razy zoberiete radšej iný, ľahší stroj.

Vysávač sa pomerne rýchlo naplní špinavou vodou zmixovanou s väčšími nečistotami z vysávania a potom začne štrajkovať – na zemi ostáva špinavá voda a ak ho náhodou nadvihnete, točiaci sa valec touto vodou oprská všetko navôkol.

Nezmestí sa pod nábytok. Je to stroj všetko v jednom, pričom všetka ťažká potrebná masa je čo najbližšie k zemi a tak je logické, že neostalo miesta dlhú tyč, ktorá by vošla pod nábytok, hoc aj na 10-15 cm nožičkách. Tu má klasický parný čistič navrch. Ale ak vám po domácnosti behá aj robotický vysávač, z prípadných nečistôt pod nábytkom nemusíte mať vrásky. A raz za čas buď zoberiete manuálny mop, alebo parný čistič a podlahu pod nábytkom vytriete aj týmto spôsobom.

Osobne by som si vedel lepšie nasvietenie podlahy LED diódami na hubici. Rukami mi prešli mnohé vysávače s LED či laserovými osvetleniami vysávaného priestoru a toto je jedno z najhorších. Problémom je to, že LED diódy sú vysoko nad podlahou a na podlahu svietia aj skrz číre plexisklo nad valcom a tak sa na podlahe objavujú rôzne svetelné skreslenia.

Vysávač je aj pomerne hlučný, no to sú aj klasické káblové. Asi iba ja som „zhýčkaný“ podstatne tichšími batériovými vysávačmi. Na tvrdej podlahe dosahuje CrossWave HydroSteam v priemere 78 dB, na koberci 77 dB.

Aj napriek nejakým tým negatívam je BISSELL CrossWave HydroSteam Pet Select 3527N aktuálne to najlepšie čo u nás funguje na podlahy. Ak máte podobné problémy ako my, odporúčam všetkými desiatimi minimálne vyskúšať. Cena okolo 500 € nie je nízka, ale nepatrí ani k tým najvyšším na trhu.

Za všetky pozitíva si od nás zaslúži ocenenie Tip redakcie:

Aktuálne ceny BISSELL CrossWave HydroSteam Pet Select 3527N nájdete aj na Heureka.sk:

Obsah pokračuje pod reklamou

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.