Trh so smartfónmi je skutočne pestrý. Máme tu klasické smartfóny, potom skladacie typu fold a flip a mnohé ďalšie. Zdá sa však, že sa pomaly vracajú aj ultratenké smartfóny.
Kedysi sa výrobcovia predbiehali v tom, že kto prinesie najtenší smartfón. Výsledkom tejto snahy bola nakoniec aj aféra bendgate, teda iPhone 16 Plus sa pri nosení vo vrecku mohol ohnúť až zlomiť.
Vtedy za to mohol menej odolný hliník. Apple to hneď v nasledujúcom roku pri iPhone 6s Plus napravil nasadením tvrdšej zliatiny. Výrobcovia sa potom začali zameriavať na iné časti ako displej, fotoaparáty či veľkosti batérií.
Zdá sa však, že éra ultratenkých smartfónov sa pomaly vracia a chytajú sa jej dokonca veľkí výrobcovia. Príkladom sú dva pripravované smartfóny, a to Samsung Galaxy S25 Edge a iPhone 17 Air.
Obe sa zameriavajú na tenkosť, pričom idú naozaj na hranu, veď model od Samsungu má mať v pase okolo 6,4 mm a iPhone 17 Air dokonca len 5,5 mm, čo je skutočný extrém.
Telefón s hrúbkou pod 7 mm vyzerá síce pôsobivo, no v bežnom používaní si to všimne len málokto. Naopak, to, čo si všimneme všetci, je slabšia výdrž batérie, prehrievanie pri vyššom výkone alebo kompromisy vo výbave. Čím je smartfón tenší, tým je v ňom menej miesta, a to znamená kompromisy. Je tu však aj otázka pevnosti a odolnosti pri páde.
Daň za to v prípade Apple zrejme bude veľký fotografický modul, ktorý bude paradoxne obsahovať len jeden hlavný fotoaparát. Avšak tenkosť smartfónu súvisí hlavne s tým, akú batériu sa potom výrobcovi podarí do tela dať a či nebude trpieť nedostatočnou výdržou na jedno nabitie. Apple vedel svoj hardvér a softvér vždy skvelo zladiť, uvidíme, ako sa mu to podarí na jeseň.
Ultratenké smartfóny sú dizajnovým lákadlom a ukážkou technickej vyspelosti, no v reálnom živote hrá prím najmä funkčnosť. Jasným príkladom je aj to, že Samsung Galaxy S25 Edge a iPhone 17 Air sú síce vlajkové modely, ale nie je to to najlepšie, čo daná spoločnosť dokáže priniesť, preto sú nad nimi modely Ultra a Pro/Pro Max.
Osobne si myslíme, že tieto tenké modely sú len akýmsi experimentom, ako dobre sa budú predávať a či vôbec. Niektoré kompromisy ako jeden fotoaparát, menšia batéria či vysoká cenovka môžu zákazníkov od kúpy odradiť.
TECHBOX.sk môže za predaj produktu v článku získať províziu formou affiliate programov.