Reklama

Namiesto piety so sviečkami „digitálne vzkriesenie“? V Číne áno!

Zdroj | Insideover
Juraj Procházka
Zdroj | Insideover
Zdroj | Insideover

Ľudia sa odnepamäti snažili  čo najlepšie vyrovnať s bolesťou a smútkom spôsobenou stratou blízkych bytostí. Doteraz boli jedinými „technologickými nástrojmi“, vďaka ktorým si pripomínali zosnulých, fotografie alebo videá, ale čoskoro by sa mohla vďaka umelej inteligencii objaviť nová možnosť. Čo by ste povedali na „digitálne vzkriesenie“ blízkych, ktorí už opustili svoje fyzické telá? Namiesto pietnej spomienky nad hrobom pri sviečkach, by ste sa s drahým zosnulým mohli porozprávať zoči-voči a nemuseli by ste sa kvôli tomu zúčastniť špiritistickej seansy.

Digitálny avatar zosnulého je už reálne dostupný v Číne a za sumu 140 až 150 dolárov ho môžu záujemci získať (okrem iných) od spoločnosti Silicon Intelligence. Tú založil Sun Kai po smrti svojej matky. Dnes už viaceré čínske spoločnosti pomocou umelej inteligencie klonujú virtuálne verzie nebohých a stáva sa z toho zaujímavý, aj keď zároveň trochu morbídny biznis. Digitálny avatar zosnulého dokáže pomocou AI zo zachytených audiovizuálnych materiálov realisticky napodobniť jeho hlas, podobu a osobnosť.

Ďalšie čínske spoločnosti zas ponúkajú „digitálne hroby“ s QR kódmi, ktoré umožňujú prístup k virtuálnym spomienkam na zosnulého.

Obsah pokračuje pod reklamou

Spoluzakladateľ spoločnosti Silicon Intelligence so sídlom v Nanjingu, Sun Kai, ktorá je priekopníkom tvorby „robototických duchov“, nechal inžinierov vytvoriť avatara jeho matky, ktorá zomrela v roku 2019. Spočiatku bol tento digitálny klon nemotorný a často opakoval niektoré frázy, ktoré používala počas svojho života, komunikácia s ním však bola veľmi emocionálna, priznáva Sun Kai.

Pozrite si

Avatar 2 konečne využíva novú vizuálnu technológiu, ktorá stojí za to

Čoraz viac čínskych spoločností tvrdí, že dokážu „digitálne vzkriesiť“ zosnulého len pomocou 30 sekúnd audiovizuálneho materiálu. Niektoré navrhujú virtuálnych robotov, schopných posielať hlasové správy za mesačný poplatok v prepočte niekoľkých dolárov. Iné firmy ponúkajú zložitejšie videá generované AI, v ktorých avatary s tvárou zosnulých opakujú niekoľko upokojujúcich fráz. V súčasnosti sú výsledky stále dosť nedokonalé, ale spoločnosti majú v úmysle vylepšiť technológiu, aby pomohla čínskemu obyvateľstvu pripomenúť si svojich mŕtvych príbuzných. Na druhej strane vernejšie verzie digitálnych klonov budú podstatne drahšie.

Cieľom spoločností je jedného dňa vytvoriť skutočné virtuálne avatary zosnulých, schopné komunikovať v reálnom čase so svojimi blízkymi. Bude potrebné značné úsilie vývojárov, ale ide o reálny cieľ. Napríklad Seakoo Wu, hľadá spôsoby, ako „vzkriesiť“ svojho zosnulého syna Xuanma. Pán Wu zozbieral fotografie, videá a zvukové nahrávky a minul tisíce eur na zákazky pre spoločnosti pracujúce s AI, aby naklonovali jeho tvár a hlas.

Zdroj | MOSR

V blízkej budúcnosti chce tento smútiaci otec získať realistický klon svojho nebohého syna, ktorý bude žiť vo virtuálnom priestore. Založil tím na vytvorenie databázy obsahujúcej obrovské množstvo informácií o Xuanmovi. Dúfa, že po ich spracovaní výkonnými algoritmami sa podarí vytvoriť avatara, ktorý dokáže presne kopírovať myšlienkové a jazykové vzorce strateného potomka.

Pozrite si

Meta Quest 3 je lepší ako Apple Vision Pro, tvrdí Mark Zuckerberg

Čínska vláda dlhodobo drží prísnu kontrolu nad náboženstvom a súvisiacimi duchovnými aspektmi, ale títo avatari poháňaní umelou inteligenciou možno nebudú na „blackliste“ tamojších politikov. Aj keď, s istotou to tvrdiť nemožno.

„Náboženstvo je ópiom ľudstva,“ napísal kedysi Karl Marx a dnešné počítačové hry a sociálne siete predstavujú podľa neurológov vyšší level, akýsi „digitálny heroín“. Ako by ste potom nazvali komunikáciu, alebo spolužitie s takýmito „digitálne vzkriesenými klonmi“? Z filozofického hľadiska (a určite aj z hľadiska kvantovej fyziky) je informácia tak, či tak „nesmrteľná“, či už veríme na existenciu duše, alebo nie. Ale vyvolávanie „digitálnych duchov“ možno nie je úplne najlepší spôsob vyrovnávania sa so stratou blízkej bytosti.

Zdroj
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.