Reklama

Nakupovanie cez internet má byť bezpečnejšie, v rámci EÚ

Zdroj | HP
Viktor Šmidák
Zdroj | HP
Zdroj | HP

Poslanci európskeho parlamentu schválili novú legislatívu, ktorá zvýši bezpečnosť nákupu cez internet. Vzťahovať sa bude na štáty Európskej únie.

Najväčšou zmenou budú väčšie právomoci štátnych úradov jednotlivých krajín. Tie budú môcť po novom vyžiadať od správcov domén informácie potrebné na identifikovanie pofidérnych obchodníkov. Navyše budú tieto autority oprávnené vykonávať skúšobné nákupy v anonymite.

Medzi ďalšie kompetencie úradov bude patriť aj možnosť vydávať upozornenia pre ostatné členské štáty Európskej únie aj prípadné nariadenie zrušenia internetového obchodu. V prípade potreby môže dokonca úrad obchodníkovi uložiť pokutu a žiadať od neho záruku, že spôsobenú škodu nahradia.

Podľa českej poslankyne Olgy Sehnalovej, ktorá zastupovala v jednaní s Európskou komisiou Európsky parlament táto zmena zapojí do hry viac spotrebiteľské organizácie, ktoré majú informácie od spotrebiteľov z prvej ruky, ale dozorné orgány s nimi doteraz často nemohli alebo nechceli pracovať.

Zdroj | Europa.eu

Iniciatíva je spojená s podvodmi spojenými s nákupom cez internet, ktorých stále pribúda. Podľa údajov z roku 2014 porušovalo až 37 % webových stránok zameraných na elektronický predaj tovarov a služieb v oblasti cestovania, zábavy, konfekcie, elektroniky a spotrebiteľských úverov platné právne predpisy Európskej únie v oblasti ochrany spotrebiteľa. Nové nariadenie by malo proti tomuto porušovaniu striktne zakročiť.

Pozrite si

Európske počítače napadol nový ransomvér, šíri sa falošnou aktualizáciu Flashu

Zmeny sa dotknú mnohých. Praktiky ako dlhodobá viazanosť u mobilného operátora ukrytá za ponuku získať telefón za jedno euro či cezhraničná krátkodobá propagácia lacnejších leteniek, ktoré letecká spoločnosť následne zruší by mali byť potlačené.

Text nariadenia, ktoré poslanci schválili pomerom hlasov 591 (za): 80 (proti): 15 (zdržalo sa hlasovania), musí pred vstupom do platnosti formálne odobriť aj Rada (ministrov) EÚ. Nové pravidlá nadobudnú účinnosť 24 mesiacov po vstupe nariadenia do platnosti.

Zdroj
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.