Reklama

Najväčšia 3D telka bez okuliarov má 200 palcov!

Dominik Fúsek

Jedným z najzávažnejších problémov, ktoré bránia masovému rozšíreniu 3D, je popri vysokým cenám aj nižší komfort sledovania obrazu. Nosenie okuliarov a nutnosť sedieť stále v rovnakej polohe mnohým divákom prekáža. Trendy jednoznačne nasvedčujú, že pre 3D okuliare v budúcnosti nebude miesto. Objavujú sa prvé 3D „bezokuliarové“ displeje (Toshiba Regza GL1: mini 3D televízory bez nutnosti okuliarov), stále však zostáva množstvo múch, predovšetkým nedostatočná uhlopriečka a nižšie rozlíšenie. Japonsko je však ako vždy o skok ďalej pred ostatným svetom.

NiCT 200

3D zobrazovanie bez nutnosti okuliarov sa už dostalo aj do smartfónov (LG Optimus 3D: Prvý 3D smartfón, ktorého sa dočkáme aj u nás!), na väčšie uhlopriečky si však doteraz akosi „netrúfalo“. Revolučný počin prišiel ako inak z Japonska, konkrétne z organizácie NiCT (National Institute of Information and Communications Technology). Títo vedci prezentovali obrovský 3D displej s uhlopriečkou až 200 palcov (508 cm). To je doteraz najväčší displej s podporou trojrozmerného zobrazovania nevyžadujúceho okuliare. Ako funguje?

NiCT 200

Základom je 3D displej pracujúci na báze LED diód, avšak na jeho povrchu je nanesený špeciálny film. Oproti displeju je rozostavaných až 64 projektorov, ktoré zabezpečujú, že obraz je viditeľný vo viacerých uhloch, nielen z jedného pohľadu, ako je tomu pri súčasných riešeniach. Vedcom sa podarilo vysporiadať aj so stratou ostrosti a rozlíšenia či neprirodzeným obrazom v prípade pohybu diváka. Napriek tomu ešte prototyp nie je na konci svojej cesty – jeho tvorcovia ho chcú zdokonaliť, okrem iného použitím až 200 projektorov. Tak skoro sa nového displeja v našich obývačkách nedočkáme, koniec koncov nie je do domácnosti tento systém ani vhodný. Svoje uplatnenie nájde predovšetkým na veľkoplošných obrazovkách na verejnosti, prípadne vo väčších kinách.

NiCT 200

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.